Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Naukowcy z Politechniki Wrocławskiej z nagrodą NOT.

Zespół prof. Eugeniusza Rusińskiego z Wydziału Mechanicznego Politechniki Wrocławskiej wygrał konkurs organizowany przez Wrocławską Radę FSNT Naczelnej Organizacji Technicznej. Nagrody „Za wybitne osiągnięcia w dziedzinie techniki” zrealizowane w 2009 r., wręczono 15 grudnia w Domu Technika we Wrocławiu.

Projekt „Wirnika wentylatora promieniowego nowej generacji do układów głównego przewietrzania kopalń” opracowano wspólnie z firmą APC Presmert sp. z o.o. dla KGHM Polska Miedź. System przewietrzania kopalń jest jednym z najważniejszych elementów zapewniających bezpieczną pracę pod ziemią. Głównymi elementami tego systemu są wentylatory. Nowy wirnik wentylatorów promieniowych wykorzystywany będzie w układach głównego przewietrzania kopalń głębinowych – głównie miedzi, węgla kamiennego i surowców mineralnych. W Polsce znajduje się ich ponad pięćdziesiąt.

 

 

Dotychczasowe rozwiązania wirników wentylatorów cechuje niska trwałość (ok. 40 tys. godzin przy licznych naprawach i remontach). Awarie wirników zdarzają się nawet po kilkuset godzinach pracy. Każda z nich wiąże się z przestojem wentylatora, co generuje koszty i zmniejsza bezpieczeństwo pracy pod ziemią – stacja wentylatorów pracuje bez wentylatora rezerwowego. Sytuacje takie są wysoce niepożądane i mogą prowadzić do wystąpienia zakłóceń w pracy kopalni. Wirnik promieniowy nowej generacji charakteryzuje się znacznie lepszymi parametrami trwałościowymi                  w stosunku do obecnie stosowanych. Szacuje się, że będzie pracował co najmniej 60 tys. godzin przy niewielkiej liczbie napraw.  

 

 

KGHM Polska Miedź już korzysta z nowego rozwiązania. W kopalni  zainstalowano cztery wirniki, piąty jest w fazie produkcji.