Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Netbook z wyższej półki

W polskiej prasie komputerowej pojawiają się ostatnio coraz częściej opinie o spodziewanym zmierzchu ery notebooków i ponownym zdominowaniu segmentu rynku komputerów przenośnych przez konstrukcje typu „laptop”.

W Japonii prognozy rozwoju sprzedaży komputerów mobilnych wyglądają zupełnie inaczej, głównie dzięki netbookom biznesowym – małym i lekkim notebookom. Konstrukcje te osiągami dorównują tradycyjnym laptopom, a bogactwem wyposażenia dodatkowego znacząco je przewyższają. Sztandarowym przedstawicielem komputerów tej klasy jest KOHJINSHA SX3KX06MA.

Wszystkomający
Rozmiary netbooka (233 mm x 191 mm x 33 mm) wyznacza 8,9-calowy wyświetlacz LED b/l o rozdzielczości matrycy 1280 x 768 pikseli. We wnętrzu znajduje się procesor Intel Atom Z520 taktowany zegarem 1,33 GHz i korzystający z 1 GB pamięci RAM typu DDR2-533. Jednak tym, co odróżnia tę konstrukcję od innych notebooków jest różnorodność wyposażenia, której nie każdy mógłby się spodziewać w tak małej obudowie. Dysk twardy UltraATA/100 4200 rpm o pojemności 60 GB stabilnością pracy w systemie i rzeczywistą szybkością transferu zawstydza konkurencję korzystającą z teoretycznie szybszych konstrukcji. Wbudowana nagrywarka DVD RW DL multiformat slim jest prawdziwym ewenementem w klasie komputerów UMPC. Trójszczelinowy czytnik kart pamięci obsługuje formaty SD (SDHC), MicroSD (Micro SDHC), MMC, MS oraz MS DUO. Netbook zawiera też pojedyncze złącze kart rozszerzeń ExpressCard/34, dwa porty USB 2,0 oraz interfejs sieciowy 100BASE-TX. Komunikacja bezprzewodowa zapewniona jest dzięki modułom WiFi IEEE802.11 b/g oraz Bluetooth: 2,0 zgodnym z EDR. Bogactwo portów komunikacyjnych uzupełnia wyjście na zewnętrzny monitor oraz dwa gniazda (mikrofonowe i słuchawkowe) karty dźwiękowej. W ramach prostych, ale bardzo ułatwiających życie udogodnień, włącznik „power” zaopatrzony jest w funkcję blokady, w obudowie zamontowany jest dwukierunkowy przycisk regulacji głośności sprzężony z mikserem Windows, a z boku ekranu znajdują się dwa przyciski regulacji jego jasności (przyciski są programowalne, można zmienić przypisaną im funkcję). W pokrywie od strony ekranu wbudowana jest kamera 1,3 Mpix, a po przeciwnej stronie (w pokrywie) dodatkowa kamera wspomagająca 0,35 Mpix. W dwa umieszczone po przeciwnych stronach obudowy gniazda Kensington można wpiąć dołączony skórzany pasek tworząc zgrabną rączkę.

Wielofunkcyjny i lekki
Wszystkie opisane powyżej elementy występują także w innych netbookach, choć nie wszystkie naraz i nie zawsze (wbudowana nagrywarka DVD w netbooku, jest prawdziwą rzadkością). Jednak w niewielkiej obudowie modelu SX3KX06MA inżynierowie firmy KOHJINSHA zdołali umieścić rzeczy gdzie indziej raczej niespotykane. Po pierwsze – tuner telewizyjny. Niestety pracuje on w cyfrowym standardzie 1SEG, póki co sygnał tego typu emitowany jest tylko na terenie Japonii. Po drugie – SX3KX06MA to tablet, posiada ekran czuły na dotyk, do czego można używać odpowiedniego rysika sprytnie ukrytego na spodzie obudowy. Sam ekran można po otwarciu obrócić w pionie o 180 stopni i ponownie zamknąć, tworząc coś na kształt elektronicznego dotykowego zeszytu prezentacyjnego. I na koniec podsumowanie: zawierający wszystkie te moduły netbook wraz z baterią waży zaledwie 1,25 kilograma.

Oszczędny
Niewątpliwą zaletą modelu SX3KX06MA jest także energooszczędność. Dzięki możliwości regulacji w szerokim zakresie jasności wyświetlacza oraz opcji wyłączania zasilania niepotrzebnych w danym momencie do pracy urządzeń, takich jak: napęd DVD czy interfejsy WiFi i Bluetooth osiągnięto bardzo atrakcyjny czas pracy na bateriach, co jest istotnym czynnikiem branym pod uwagę przy zakupie komputera przenośnego. W zależności od ilości włączonych urządzeń, na standardowej baterii o pojemności 2600 mAh, SX3KX06MA może pracować od 2,5 do 3,7 godziny. Dla dostępnej opcjonalnie baterii o pojemności 5200 mAh analogiczny zakres wynosi od 2,8 do 7,4 godziny.

KOHJINSHA SX3KX06MA jest najlepszym przykładem na to, że jeśli konstruktorzy nie oszczędzają na każdym elemencie składowym, to możliwe jest stworzenie komputera UMPC w niczym nie ustępującego swoim większym kolegom, a w niektórych dziedzinach znacznie ich przewyższającego!

Tekst: Wojciech Warkocki
Korespondent z Japonii