Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nie bój się możliwości!

Słowo, które z pewnością bardzo dobrze oddaje obraz XXI wieku, to możliwości. W wielu aspektach życia mamy wręcz nieograniczony wybór produktów i usług. Podobnie jest z rynkiem pracy – tu też możemy przebierać wśród wielu ofert.

Idąc do galerii handlowej, mamy ogromny wybór ubrań przeznaczonych dla różnych sylwetek, kosmetyków dostosowanych do konkretnych rodzajów cery, gadżetów elektronicznych dedykowanych do naszego rodzaju telefonu. Wybierając się do kina, możemy bez problemu wybrać, czy dzisiaj mamy akurat ochotę obejrzeć komedię, horror, film akcji, dramat czy film science-fiction. Na siłowni możemy zdecydować, czy więcej frajdy będziemy czerpać z jogi, z zumby, ze stepu, z ćwiczeń z trenerem personalnym czy nawet z chodzenia na basen. Będąc na etapie wyboru szkoły średniej, mamy szereg różnych szkół, w których znajdują się specjalnie wyprofilowane klasy po to, aby każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Nie inaczej jest z rynkiem pracy, który we współczesnym świecie jest bardzo otwarty – w szczególności dla nas, dla ludzi młodych, dla studentów i absolwentów, którzy dopiero stawiają pierwsze kroki w świecie biznesu.

Poznaj oferty podczas targów pracy

Często wydaje nam się, że będąc studentem początkowych lat studiów, jesteśmy jeszcze zbyt młodzi oraz za mało doświadczeni, aby odbyć staż czy praktykę w międzynarodowej firmie. Mamy wrażenie, że jako studenci piątego roku nie posiadamy wystarczających kompetencji, aby ubiegać się o wysokie, wymarzone stanowisko. Młodzi ludzie boją się podejmowania poważnych decyzji, odważnego kroku, jakim jest wysłanie CV do poważnej korporacji na II roku studiów czy zaaplikowanie na stanowisko menedżerskie, gdy jeszcze nie uzyskaliśmy tytułu magistra. Wątpliwości te wynikają z braku wiedzy na temat możliwości, jakie oferuje współczesny rynek pracy. Studenci nie są świadomi tego, jakie szanse oferują im korporacje. Nie wiedzą o programach stażowych, które bez problemu można pogodzić z studiowaniem dziennym. Nie mają zielonego pojęcia, że mają możliwość zrealizowania własnego projektu w międzynarodowej korporacji, jednocześnie chodząc na zajęcia i zdając egzaminy. Przekonanie się o takich możliwościach dają nam właśnie targi pracy. Wydarzenie, którego organizacja zajmuje kilka miesięcy, wymaga poświęcenia ogromu czasu, pracy i energii, ma bardzo prosty cel – uświadomienie młodym ludziom możliwości, jakie na nich czekają. Udział w targach pracy daje szansę porozmawiania z dziesiątkami pracodawców działających w różnych sektorach – czy to HR, finanse, IT, firmy techniczne i wiele więcej. Takie rozmowy dają nam obraz tego, na jakie stanowiska możemy aplikować w danych firmach, które z nich nas bardzo interesują, a które jednak niekoniecznie. Możemy poszerzyć swoją wiedzę na temat procesu rekrutacji, poznać możliwości rozwoju w danej organizacji i zapytać o ścieżkę kariery. Targi pracy, oprócz możliwości bezpośredniego kontaktu z pracodawcami, oferują także szereg innych aktywności, np. strefę doradztwa zawodowego, gdzie można porozmawiać ze specjalnie wyszkolonymi doradcami, skonsultować swoje CV oraz uzyskać kilka wskazówek, w jaki sposób uczynić je jeszcze bardziej atrakcyjnym i profesjonalnym.

Znajdź pierwszą pracę podczas targów

Młodzi ludzie często są zagubieni, szukając swoich pierwszych praktyk, staży czy pierwszej profesjonalnej pracy. Nie wiedzą, jak się za to zabrać, nie mają pojęcia w jaki sposób zaaplikować, gdzie, na jakie stanowisko, w jakim dziale. Tutaj z pomocą przychodzą targi pracy. Dają nam możliwość poznania rynku, określenia swoich preferencji co do firmy, branży, działu czy stanowiska, dają szansę na poznanie procesu rekrutacyjnego, ale przede wszystkim są realną okazją na znalezienie wymarzonego stażu, praktyk czy pracy, które niejednokrotnie są kluczowym początkiem naszej kariery i definiują późniejszą ścieżkę profesjonalnego rozwoju. Targi pracy to z pozoru jedynie kilkugodzinne wydarzenie, które tak naprawdę otwiera ogromny wachlarz możliwości – i nie powinniśmy się bać z nich
korzystać.

A jak z nich skorzystać? Wystarczy kilka sekund na pobranie darmowego biletu oraz sprawdzenie, kiedy pojawimy się w Twoim mieście już tej wiosny – a wszystkie informacje znajdziesz na www.dnikariery.pl.

Autor: Gabriela Zaborowska