Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nie dają szans konkurencji

Studenci SGH wygrywają konkurs za konkursem, a do tego zdobywają prestiżowe stypendia.

Tytuł mistrzów świata w negocjacjach studenci Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zdobyli podczas kwietniowego turnieju The Negotiation Challenge 2014, który odbył się na Islandii. Podczas czterech rund turnieju drużyna SGH zmierzyła się z drużynami z Islandii, Niemiec, Francji, Szwecji, Austrii, Danii i USA, w tym ze studentami MBA. W finale pokonali reprezentantów Niemiec z Uniwersytetu w Bonn. W skład zwycięskiego zespołu weszło dwoje studentów studiów magisterskich Patrycja Marton i Bartosz Dominikowski oraz doktorant Kolegium Analiz Ekonomicznych Marcin Luziński. Wszyscy działają w Studenckim Kole Naukowym Negocjator. Negocjacje konkursu były oceniane zarówno pod kątem ostatecznego porozumienia, jak i stylu  negocjacyjnego. Jury oceniało między innymi przyjęte strategie negocjacyjne i sposób, w jaki je realizowano.

Bartosz Dominikowski, Marcin Luziński i Patrycja Marton cieszą się z tytułu mistrza świata w negocjacjach.

„TNC to nie tylko konkurencja – to przede wszystkim ludzie. Tak sobie powiedziałem po finałowej rundzie, gdy podeszło do nas wiele zespołów z uśmiechem, gratulacjami i szczerym uznaniem. Zdecydowanie wygraliśmy w tym obszarze, a wygrana całego konkursu była miłym uzupełnieniem tego, co osiągnęliśmy” – stwierdził Bartek Dominikowski.

„Negocjacje to moja pasja i jestem szczęśliwa, że w końcu miałam okazję do podzielenia się tą pasją z innymi uczestnikami TNC, prowadząc negocjacje oparte na zaufaniu i partnerstwie. Fakt, że wygraliśmy potwierdza efektywność takiego podejścia. Jest to bardzo motywujące” – dodała Patrycja Marton.

Nie tylko negocjacje

Marcin Luziński: „Wbrew powszechnej opinii dobry negocjator nie musi posuwać się do kłamstwa, oszustwa i wykorzystania słabości przeciwnika. Podczas turnieju staraliśmy się być szczerzy i dążyć do porozumienia korzystnego dla obu stron. Dzięki temu nasi przeciwnicy zawsze byli zadowoleni, że mogli spotkać się z nami”.

Konkurs The Negotiation Challenge jest inicjatywą realizowaną przez HHL Leipzig oraz Harvard Business School przy współpracy z wieloma uniwersytetami z całego świata. Po raz pierwszy turniej odbył się w 2007 roku i jest pierwszym międzynarodowym konkursem negocjacyjnym w Europie oraz jednym z zaledwie kilku międzynarodowych konkursów negocjacyjnych na świecie.

Studenci SGH byli także bezkonkurencyjni w X edycji konkursu EY Financial Challenger. Zwrócili uwagę jurorów nie tylko swoją nazwą, ale też wiedzą i umiejętnościami. Jako zespół Warsaw Sloics najlepiej rozwiązali zadania konkursowe, zgarniając wśród nagród m.in. 30 tys. zł.

Stypendia dla najlepszych

Mateusz Matuszewski oraz Przemysław Przybyszewski jako zespół MDSP zwyciężyli w 14. edycji konkurs Global Managament Challenge. To biznesowa gra symulacyjna. Wyniki zostały ogłoszone na Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie 31 marca 2014 r. W finale zespół z SGH zmierzył się z siedmioma innymi drużynami, które przeszły wszystkie szczeble konkursowej kwalifikacji. Wśród nich byli pracownicy banków i sieci detalicznych. Studenci SGH będą reprezentować Polskę w światowym finale.

Stypendyści SGH na zdjęciu z rektorem prof. Tomaszem Szapiro.

Projekty zespołów studenckich z SGH zdobyły w tym roku 4 z dziewięciu przyznanych stypendiów przyznawanych przez Fundację im. Lesława Pagi. A w innym prestiżowym projekcie stypendialnym fundacji – Akademia Liderów Rynku Kapitałowego – aż 57 procent wszystkich stypendystów to studenci bądź absolwenci SGH. To więcej niż liczba uczestników ze wszystkich innych uczelni z Polski i zagranicy razem wziętych!

Aktualne informacje o sukcesach studentów SGH można przeczytać na stronie www.sgh.waw.pl.