Za ofertami praktyk i staży warto rozglądać się jak najwcześniej, nawet na pierwszym roku studiów. To najlepszy sposób na połączenie teorii zdobywanej na zajęciach z umiejętnościami praktycznymi, które możemy doskonalić u pracodawcy. Ale nie tylko. To świetna okazja do poznania firmy, jej kultury organizacyjnej, nowych ludzi, a także możliwość przedłużenia współpracy i tym samym znalezienia pierwszego zatrudnienia.
Koronawirus w istotny sposób wpłynął na rynek pracy, ale nie zmienił jednego – pracodawcy nadal najbardziej cenią u kandydatów doświadczenie oraz umiejętności miękkie. Mimo funkcjonowania w zmienionej przez pandemię rzeczywistości, studenci wciąż mogą znaleźć wiele ofert staży i praktyk, które mają na celu przygotowanie ich do pracy na konkretnych stanowiskach. Zmienił się natomiast sposób rekrutowania. Coraz więcej firm pozyskuje stażystów i praktykantów z wykorzystaniem rozwiązań online.
Już na pierwszym roku
Warto zacząć szukać ciekawych ofert praktyk i staży już od pierwszych lat studiów. Nie ma lepszego sposobu na poznanie stanowiska czy działu, z którym chcielibyśmy związać naszą przyszłość zawodową, to także jedna z najbardziej skutecznych metod, aby związać się z daną organizacją na dłużej. – W naszej pracy bardzo często widzimy, że studenci już nawet w trakcie pierwszych lat studiów starają się o staże czy praktyki związane ze swoim kierunkiem studiów lub zainteresowaniami. Podejmują je nie tylko w trakcie roku akademickiego, ale także w wakacje, doceniając korzyści takiego rozwiązania – mówi Paulina Tworek, specjalistka ds. rekrutacji w Randstad Polska.
Ekspertka przypomina, że to doskonała szansa, by sprawdzić, czy praca, którą pozwoli nam w przyszłości podjąć realizowany kierunek studiów, nam odpowiada. – W przypadku, gdy studia nie są wąsko wyspecjalizowane i umożliwiają pracę na różnych stanowiskach w wielu branżach, praktyki są czasem na sprawdzenie, w jakich dziedzinach czy zadaniach czujemy się najlepiej. Niezaprzeczalną korzyścią jest fakt, że często po zakończeniu praktyk czy stażu firmy oferują ich najlepszym uczestnikom dalszą współpracę i zatrudnienie na stanowisku specjalisty – mówi Paulina Tworek. Wśród zalet praktyk i staży wymienia również możliwość poznania nowych osób, które podzielają nasze zainteresowania i dodatkowo będą rozbudzać naszą chęć pogłębiania zawodowych tajników. – W przypadku płatnych praktyk korzyścią jest również możliwość podreperowania studenckiego budżetu – dodaje.
Kto i kiedy?
Ofert staży i praktyk mogą szukać studenci każdego kierunku studiów. Przyszli dziennikarze mogą spróbować podglądać pracę mniejszych lub większych redakcji, finansiści znajdą dla siebie sporo ofert w firmach świadczących usługi doradcze i audytorskie czy w bankach. Finanse to też skarbnica ofert dla przyszłych programistów, specjalistów od cyberbezpieczeństwa czy twórców aplikacji, ale też prawników czy managerów. Podobnie różnorodne oferty czekają w branży FMCG. W centralach firm z tego sektora można uczyć się marketingu, HR-u, PR-u, reklamy. Wiele ofert czeka na studentów kierunków inżynieryjnych. Praktykować i stażować mogą w firmach motoryzacyjnych, budowlanych czy energetycznych. Pracodawcy wykazują się elastycznym podejściem, pozwalając dopasować grafik praktyk do zajęć na uczelni. Dzięki temu można niemalże równocześnie zdobywać wiedzę teoretyczną na zajęciach, a praktyczną u pracodawcy.
Inżynier zdobywa doświadczenie
Realizowanie praktyk i staży daje ogromne korzyści szczególnie inżynierom. Pozwala określić ścieżkę edukacji i kariery. Dodatkowo inżynierowie otrzymują ogromną dawkę praktycznych umiejętności. Podglądają realizowanie prac dla klientów z różnych sektorów przemysłu. W największych firmach mają też możliwość uczestniczenia w pracach laboratoriów pomiarowych i badawczych, oswajania się z najwyższej jakości sprzętem. Firmy, które mają doświadczenie w organizacji staży i praktyk, przyznają kandydatom mentorów czy indywidualnych opiekunów, którzy przydzielają zadania, monitorują ich realizację i udzielają cennych wskazówek.
Jak wybrać firmę?
Praktyki i staże oferuje niemal każde przedsiębiorstwo. Zanim jednak zgłosimy się do konkretnej firmy, warto dowiedzieć się, co może nam ono zaoferować. Niektóre organizacje zapewniają praktykantom i stażystom udział w ciekawych szkoleniach zewnętrznych i wewnętrznych, dotyczących zarówno kompetencji twardych, jak i miękkich. Warto szukać firm działających na dużą, najlepiej międzynarodową skalę. Wówczas praktyki nabierają jeszcze większego znaczenia. Pozwalają nabyć doświadczenia w pracy w międzynarodowym środowisku, często wiążą się z pracą w obcym języku, co z kolei pozwala podszkolić się z jego znajomości. W przyszłości, jeśli uda nam się nawiązać dłuższą współpracę z taką firmą, jest możliwy wybór zagranicznego miejsca zatrudnienia, dzięki czemu można realizować międzynarodową karierę. Stojąc przed wyborem pracodawcy, warto zastanowić się także, czy chcielibyśmy w tej organizacji realizować dalsze etapy naszej kariery. Wiele firm oferuje pracę najlepszym uczestnikom praktyk i staży. Dlatego dowiedzmy się więcej o tym, jaką ścieżkę kariery proponuje organizacja, do której chcemy aplikować, czy dba o rozwój pracowników, czy jest cenionym pracodawcą.
Ile trwają praktyki i staże?
Czas trwania praktyk i staży zazwyczaj określany jest indywidualnie w rozmowie z pracodawcą. Minimalny okres trwania praktyk to najczęściej 3 miesiące, staż może trwać nawet rok lub dwa lata. Jeśli chcemy, by praktyki były nie tylko okresem nauki, ale i pierwszą pracą, warto rozglądać się za płatnymi ofertami – coraz więcej pracodawców oferuje takie rozwiązanie. Jak dostać się na praktyki? Najlepiej śledzić strony karierowe firm, w których zdobywanie doświadczenia najbardziej nas interesuje. Tam znajdują się nie tylko informacje o terminach staży i praktyk, ale i sposobie rekrutacji. Najczęściej firmy wymagają wysłania zgłoszenia za pośrednictwem specjalnych formularzy. Następnie kandydat zapraszany jest na rozmowę rekrutacyjną – obecnie najczęściej jest to rozmowa przez telefon lub za pośrednictwem popularnych aplikacji. Jeśli te dwa etapy zostaną pozytywnie zakończone, można rozpocząć praktyki.
Praktyki i staże nie powinny być kwestią przypadku. Zanim wyślesz aplikację, sprawdź:
- Stronę karierową firmy, do której chcesz aplikować.
- Co oferuje firma, jakie są możliwości rozwoju, jaka rysowana jest ścieżka kariery.
- Czy na praktykach lub stażu otrzymasz wsparcie opiekuna lub mentora, czy będziesz mógł realizować ciekawe projekty.
- Czy firma pozwoli pogodzić Ci praktykę z nauką na uczelni.
- Czy jest szansa, by po zakończeniu praktyk otrzymać propozycję stałego zatrudnienia.
Autor: Justyna Sobolak