Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Niesamowita szansa na rozwój swoich umiejętności

Dla wielu osób kończących studia wybór ścieżki kariery jest nie lada wyzwaniem.  Kaufland stara się wychodzić naprzeciw takim dylematom, oferując innowacyjne programy absolwenckie. Jednym z nich jest Program Absolwent. Przeznaczony jest on dla absolwentów wszystkich kierunków studiów bezpośrednio po zakończonych studiach lub z krótkim doświadczeniem zawodowym. Celem programu jest poznanie specyfiki pracy w wybranym dziale. Jak wygląda on od strony stażysty, opowie nam Aleksandra Janc-Podeszwa, uczestniczka takiego programu.

Dlaczego zdecydowałaś się na udział w Programie Absolwent, oferowanym przez firmę Kaufland?

Jestem osobą lubiącą rozwijać się na różnych płaszczyznach oraz stawiać sobie coraz to nowe wyzwania. Kiedy dowiedziałam się, na czym polega program, i jak dużo ma do zaoferowania, wiedziałam, że to coś dla mnie.

A co oferuje?

To przede wszystkim szansa dla osób, które, będąc po studiach, nie do końca mają jasno sprecyzowane, czym chciałyby się zająć, w którym kierunku podążać. Program daje możliwość poznania wielu zawodów, zajęć, o których wcześniej nawet nie myśleliśmy. Nie znam innej firmy, która poświęca aż rok na szczegółowe wdrożenie pracownika na różnych płaszczyznach. Pracownicy poświęcają mi swój czas, swoją uwagę. To tak naprawdę jest rok poświęcony przez firmę dla mnie. Uważam, że jest to niepowtarzalne doświadczenie i jeśli się chce, można z niego wynieść ogromne korzyści.

W jakich działach firmy miałaś możliwość pracować podczas swojego rocznego stażu?

Jako uczestniczka Programu Absolwent w Departamencie Nieruchomości rozpoczęłam od Pionu Rozwoju Nieruchomości – gdzie w dużym skrócie – poznałam tajniki tego, jak szukać idealnego miejsca, na którym może stanąć nasz nowy market. Następny był Pion Budowy i Wyposażenia, gdzie miałam okazję poznać cały skomplikowany proces powstawania naszych marketów oraz ich wyposażania. Kolejnym był Pion Zaopatrzania, gdzie mogłam poczuć się jak kupiec i negocjować z dostawcami wszystkie elementy, które składają się na wyposażenie marketu. Następne 3 miesiące spędziłam w Pionie Wynajmu, gdzie poznałam market od strony naszych najemców w pasażach handlowych. Ostatnim działem całego programu był Pion Zarządzania Nieruchomościami, w którym uczestniczyłam przy przygotowywaniu i zawieraniu umów między firmą Kaufland a jej kontrahentami.

Jakie projekty miałaś okazję realizować, będąc uczestnikiem programu Absolwent?

W każdym pionie miałam ciekawy projekt do zrealizowania. Np. strategia ekspansyjna dla kilku miast, czyli wyszukiwanie najlepszych miejsc do postawienia marketu; zarządzanie flotą – szczegółowe porównanie firm obsługujących oraz ich ocena; praca przy projekcie budowy myjni samoobsługowych na terenie naszych parkingów obok marketów.

Co zaoferowała Ci firma Kaufland po zakończeniu programu?

Firmę interesowało to, gdzie czułam się najlepiej. Jeśli po roku byłam pewna, że czuję się świetnie jako pracownik terenowy, firma przedstawiła mi, co ma do zaoferowania w tym kierunku. Przedstawiła mi różne opcje, dzięki czemu mogłam wybrać to, co chciałam.

I postanowiłaś związać się z firmą na dłużej?

Przede wszystkim taki rok wdrożenia bardzo zbliża z firmą. Dla mnie najważniejsze jest to, że oprócz pracy Kaufland daje możliwość angażowania się w bardzo dużo projektów dodatkowych, jak np. targi pracy czy biegi firmowe. Można się zgłaszać i brać udział w fajnych inicjatywach, które również rozwijają. Poza tym firma oferuje szkolenia oraz naukę  języków obcych. Do tego wszystkiego dochodzą różnego rodzaju benefity, takie jak karta Multisport, dodatkowe ubezpieczenie medyczne. Dostajemy również bony pracownicze w okresie przedświątecznym oraz paczki. Od dłuższego czasu mamy też zdrowe poniedziałki, czyli różne owoce do wyboru na dobry początek tygodnia.

Rozumiem, że widzisz w firmie Kaufland duże możliwości swojego rozwoju zawodowego?

Możliwości są nieograniczone, trzeba tylko umieć po nie sięgnąć i z nich korzystać. Wydaje mi się, że Program Absolwent to najlepszy start, jaki można sobie wyobrazić.

Co do tej pory stanowiło dla Ciebie największe wyzwanie podczas pracy w Kauflandzie?

Dostosowanie się do nowych wyzwań i ludzi w bardzo krótkim czasie. Jednego dnia już wdrożona, czująca się swobodnie, kolejnego rzucona znowu na głęboką wodę z kompletnie nowymi tematami. Dla mnie? Niesamowita szansa na rozwój swoich umiejętności.

Rozmawiał Daniel Szabaciuk