Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nieświadomość w sieci może kosztować

Trudno dziś sobie wyobrazić świat bez internetu. Cyberprzestrzeń to strony internetowe, aplikacje, poczta elektroniczna, serwisy społecznościowe i w coraz szerszym aspekcie finanse i bankowość. W Polsce każdego dnia hakerzy dokonują około 100 tysięcy prób włamań, m.in. na prywatne konta bankowe. Ich ofiarami padają nieświadomi zagrożeń użytkownicy sieci. Dlatego, tak ważne jest, by wiedzieć jak się ochronić.

Hakerzy atakują już nie tylko komputery, ale także telefony czy tablety. Każdy z nas może stać się celem takiego ataku. Dlatego też, robiąc zakupy w internecie, uważajmy, na jakiej stronie dokonujemy płatności. Chwila nieuwagi, ignorowanie komunikatu i można sporo stracić. Pamiętajmy też, żeby przed zalogowaniem się do np. e-sklepu, w pasku adresu strony sprawdzić, kto wystawił certyfikat bezpieczeństwa i czy jest tam tzw. zielona kłódka.

Przestępcy potrafią bardzo dobrze imitować oficjalne strony internetowe, w tym serwisy transakcyjne banków. Pamiętajmy, że jeśli jakikolwiek element strony www albo mobilnej aplikacji bankowej wzbudza wątpliwości, natychmiast przerwijmy wykonywanie transakcji i skontaktujmy się z bankiem. Istnieje bowiem ryzyko, że dane, a w konsekwencji nasze pieniądze, trafią do przestępców.
Żaden bank nie wymaga hasła jednorazowego w procesie logowania do serwisu transakcyjnego. Do tej czynności potrzebujemy jedynie ustalonych wcześniej: loginu i hasła. Bank nigdy nie pyta w mailach o komplet informacji autoryzacyjnych, takich jak: login, PIN, SMS-KOD (hasło jednorazowe), odpowiedź tokena, ani o potwierdzenie danych osobowych.
Powinniśmy pamiętać, że jeżeli korzystamy z kont internetowych, nie należy nikomu udostępniać do nich haseł.
Należy korzystać z legalnego oprogramowania i pamiętać o jego aktualizacji.
Gdy korzystamy z konta internetowego w banku, nie powinniśmy szukać adresu do serwisu bankowego poprzez wyszukiwarki.
Dbając o własne bezpieczeństwo w cyberprzestrzeni, pamiętajmy, że ustalenie hasła do serwisów transakcyjnych i innych stron internetowych to kwestia indywidualna. Jednym ze sposobów na stworzenie bezpiecznego hasła jest wymyślenie i zapamiętanie prostego zdania – w takim przypadku hasło będą stanowić pierwsze litery słów.

Przykład:
zdanie: Raz w tygodniu dostaję od Taty 20 zł kieszonkowego.
hasło: RwtdoT20zk.

Oczywiście ważną zasadą bezpieczeństwa jest to, aby nie używać tego samego hasła do kilku witryn i aby zawsze się wylogowywać po zakończonej aktywności.