Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nike 2015 dla Olgi Tokarczuk

Tegoroczna nagroda Nike trafiła do Olgi Tokarczuk za „Księgi Jakubowe”. Licząca niemal tysiąc stron, kilkadziesiąt wątków i postaci powieść, pisana była przez siedem lat.

Olga Tokarczuk otrzymała nagrodę Nike po raz drugi. Pierwszy raz w 2008 roku za powieść „Bieguni”. W tym roku w ścisłej finałowej siódemce, oprócz „Ksiąg Jakubowych” Olgi Tokarczuk, znalazły się: „Matka Makryna”  Jacka Dehnela, „Guguły” Wioletty Grzegorzewskiej, „Sońka” Ignacego Karpowicza, „Przez sen” Jacka Podsiadło, „Szum” Magdalena Tulli i „Drach” Szczepana Twardocha.

Nike  jest nagrodą za książkę roku. Przyznawana jest corocznie w październiku za najlepszą książkę roku poprzedniego. Celem nagrody jest promocja literatury polskiej, ze szczególnym zwróceniem uwagi na powieść.

W konkursie startować mogą wszystkie gatunki literackie (w tym autobiografie, eseje, pamiętniki itp.) i humanistyka o wybitnych wartościach literackich. Konkurs dotyczy wyłącznie autorów żyjących.

Zwycięzca wyłaniany jest w trzyetapowym konkursie. Pierwszy etap to przyznanie przez jury 20 nominacji, które ogłaszane są w maju, drugi to wybór siedmiu finalistów podawany do wiadomości we wrześniu. Decyzję o przyznaniu nagrody jury podejmuje w dniu jej ogłoszenia i wręczenia. Do tego momentu ani laureat, ani finaliści obecni na sali nie znają wyniku konkursu.

źródło: www.nike.org.pl