Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

NOKIA – Sprawdź nas w praktyce

O pracy i karierze warto pomyśleć, będąc jeszcze studentem. Aby stać się częścią zespołu specjalistów Nokii, nie trzeba czekać do ukończenia studiów.

Już od kilku lat Nokia organizuje program płatnych letnich praktyk studenckich. To okazja, aby pod skrzydłami doświadczonych pracowników zrealizować własny projekt, np. z zakresu aplikacji embeeded, webowych serwisów, czy rozwiązań cloudowych. Praktyki w Nokii są skierowane przede wszystkim do studentów II i III roku informatyki, telekomunikacji, teleinformatyki oraz kierunków pokrewnych. W zależności od działu trwają 2 lub 3 miesiące. Jest to kwestia indywidualna, ustalana między studentem a jego opiekunem.

Prawdziwe zawodowe wyzwania

Praktykanci trafiają do zespołów z działów LTE, Small Cells oraz CDMA do grup deweloperskich lub testowych. Po krótkim wdrożeniu otrzymują indywidualne zadania. Zakres projektów jest tak dobrany, aby możliwa była ich kompleksowa realizacja w czasie trwania praktyk. Studenci są także częścią istniejących scrum teamów, gdzie doskonaląc swój warsztat, poznają tajniki pracy z dużymi projektami w profesjonalnym zespole – mówi Krzysztof Warejko, koordynator praktyk w 2017 roku.

– Z początkiem lipca do zespołu CDMA dołączyło 5 praktykantów. Wykonywane przez nich projekty dotyczą: obszarów zarządzania laboratorium, analizy statycznej kodu, budowy mechanizmów przyspieszających wyszukiwanie oraz systemów cloudowych – wylicza Michał Kubaty, który jest opiekunem studentów w dziale CDMA. Dodatkowo, w tym roku sześcioro zdolnych studentów stworzyło nowy zespół scrumowy, aby wykonać trzy ważne projekty dla całego ośrodka. – Tworzone są narzędzia wekowe, mające na celu polepszenie komfortu pracy deweloperów, m.in. interaktywna tablica informacyjna – stwierdza Piotr Gumułka, opiekun zespołu, certyfikowany Scrum Master. Wydarzeniem kończącym program praktyk jest sesja posterowa, podczas której praktykanci przedstawiają swoje projekty na forum pracowników krakowskiej Nokii. – Trzymiesięczne praktyki w Nokii były dla mnie pierwszą i bardzo dobrą okazją do zdobycia doświadczenia zawodowego. Dzięki nim miałam szansę zobaczyć, jak funkcjonuje prawdziwy zespół, który wspólnie pracuje nad jednym projektem – mówi Magdalena Ciepał, praktykantka w dziale testów Small Cells. – Podczas praktyk, oprócz poznawania szczegółów pracy testera, zajmowałam się tworzeniem bardzo ciekawego projektu. Dzięki temu w znacznym stopniu rozwinęłam swoje umiejętności programowania w języku Python oraz obsługi systemów Linux – dodaje.

– W ramach praktyk pracowałem nad okienkową aplikacją ułatwiającą testerom tworzenie scenariuszy ruchowych. Program powstał w języku programowania Python. Obecnie jest on skończony w wersji podstawowej, jednak moi koledzy wciąż mają nowe pomysły i je zgłaszają – mówi Marcin Chroń, praktykant w dziale testów Small Cells.

Atmosfera też jest ważna

Każdy ze studentów uczestniczących w praktykach może liczyć na pomoc i wsparcie mentora. Niezawodni są także inni członkowie zespołu. Magdalena Ciepał wspomina: – Koledzy i koleżanki z mojego zespołu (z tego miejsca chciałabym pozdrowić Kalinę, Darka i Tomka) byli zawsze bardzo pomocni i chętnie dzielili się swoją wiedzą i doświadczeniem. W pracy panowała bardzo miła atmosfera, co sprzyjało przyswajaniu nowych umiejętności. – Praca w Nokii, którą podjąłem w te wakacje, to moja pierwsza praca, w związku z tym przed jej rozpoczęciem rodziło się w mojej głowie wiele obaw. Jak się okazało – zupełnie niepotrzebnie. Od pierwszego dnia koledzy i koleżanki z zespołu wspierali mnie radą i pomagali, gdy czegoś nie wiedziałem; zawsze mogłem i nadal mogę na nich liczyć. Bardzo pozytywnie mnie to zaskoczyło, czuję się tu dobrze i cieszę się, że mam szansę zostać na dłużej – dodaje Marcin Chroń.

Po zakończeniu programu wielu praktykantów kontynuuje pracę w Nokii w ramach stażu. O przedłużeniu współpracy decyduje przede wszystkim obecne zapotrzebowanie na pracowników oraz podejście studenta do wykonywanych zadań. Elastyczne godziny pracy i zatrudnienie na niepełny etat pozwalają pogodzić pracę z zajęciami na uczelni.

Praktyki letnie to nie tylko szansa na wykorzystanie w praktyce wiedzy zdobytej podczas studiów. To także możliwość zdobycia cennych doświadczeń w pracy w międzynarodowej korporacji, a co najważniejsze – pierwszy krok do rozpoczęcia kariery w branży IT.

Więcej www.nokiakrakow.pl