Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nowa generacja młodych biotechnologów

Każdego roku kilkudziesięciu utalentowanych studentów z renomowanych europejskich uczelni wyższych bierze udział w Programie Amgen Scholars. Stypendyści pod okiem największych sław światowej nauki uczestniczą w letnich programach badawczych, których celem jest między innymi odkrycie leków nowej generacji, które w niedalekiej przyszłości mogą zrewolucjonizować leczenie wielu chorób.

 Młodzi naukowcy bardzo szybko znajdą lukratywne zatrudnienie w jednym z najbardziej dochodowych sektorów gospodarki – biotechnologii. Aż 85% z nich realizuje swoje zawodowe marzenia poprzez podjęcie studiów doktoranckich na najlepszych wydziałach biologicznych, chemicznych czy inżynieryjnych europejskich i amerykańskich uczelni wyższych. Robią to dla sławy, naukowej pasji, idei udoskonalania świata i… zarabiania  pieniędzy.

Biotechnologia to nauka stara jak świat. Na przykład produkcja piwa jest procesem biotechnologicznym, w którym wykorzystuje się fermentację cukrów prostych przez drożdże. Proces ten, zaobserwowany i wykorzystany przez człowieka już 6000 lat p.n.e. nie znajduje się w głównej orbicie zainteresowań współczesnych naukowców – ich teraźniejsza praca to przede wszystkim próby odkrycia i produkcji nowych biofarmaceutyków, rozwoju diagnostyki genetycznej czy stosowanie metod inżynierii genetycznej w celu doskonalenia produkcji roślinnej lub zwierzęcej.

– Okazuje się, że większość procesów biologicznych jest powtarzalna u bardzo różnych organizmów – mówi Olga Kochman, zeszłoroczna stypendystka Programu Amgen Scholars, która na Uniwersytecie w Cambridge realizowała program badawczy polegający na testowaniu genów… muszki owocówki. Zakres badań przeprowadzanych na niewiele większym niż główka od szpilki owadzie może przyczynić się do poznania mechanizmów rządzących w ludzkim ciele. Proszę sobie wyobrazić, mówię teraz w bardzo dużym uproszczeniu, że niezwykle podobny proces który analizowaliśmy w laboratorium ma miejsce podczas rozwoju ludzkiej nerki. A stąd już tylko jeden krok, aby wykorzystać doświadczenie zdobyte w pracy laboratoryjnej np. w produkcji doskonalszych lub zupełnie nowych leków, czy jeszcze lepszego poznania mechanizmów biologiczno-chemicznych, jakie rządzą naszym ciałem.

Biotechnologia jest w ścisłej czołówce najbardziej obleganych kierunków studiów. Siedmiu, ośmiu, a nawet dziesięciu kandydatów na jedno miejsce to niemal standard. Wysoki poziom edukacji na polskich wydziałach biologiczno-chemicznych powoduje bardzo duże zainteresowanie polskimi absolwentami nie tylko wśród firm farmaceutycznych, międzynarodowych koncernów chemicznych, lecz również wojskowych i  rządowych ośrodków badawczych.

W 2010 r. w Programie Amgen Scholars wzięło udział ponad 325 najzdolniejszych studentów ze Stanów Zjednoczonych i Europy. Uczestniczący w nich po raz drugi Polacy byli drugą najliczniejszą grupą wśród europejczyków, ich zaangażowanie w projekt zostało zauważone i docenione.

Anna Kornakiewicz, uczestniczka drugiej, europejskiej edycji Programu pracowała nad uprawomocnieniem mechanizmu działania leku przeciwnowotworowego w grupie badawczej Soni Lane, ze szwedzkiego Instytutu Karolinska. – Moje eksperymenty związane z były z pracą nad zjawiskami patogenezy chorób nowotworowych i krążeniowo-naczyniowych, a także z cukrzycy i procesu starzenia komórkowego. Dzięki pracy badawczej w Instytucie Karolinska miałam okazję przyjrzeć się z bliska, jak wygląda jeden z etapów pracy nad odkrywaniem nowych leków i bezpośrednio zaangażować w jeden z jego etapów. W przyszłości chciałabym łączyć pracę naukową z zawodową (Anna chce zostać lekarzemprzyp. red. ), dlatego prawdopodobnie wybiorę specjalizację w dziedzinie neurologii bądź onkologii.

1 grudnia 2010 roku rozpoczął się nabór do kolejnej edycji Programu Amgen Scholars. Studenci aplikujący do Programu Amgen Scholars powinni wykazać się bardzo dobrymi wynikami w nauce oraz chęcią podjęcia studiów doktoranckich. O udział w europejskim Programie mogą ubiegać się osoby, które studiują na jednej z europejskich uczelni wyższych oraz do czasu przystąpienia do Programu nie uzyskały tytułu licencjata lub tytułu zawodowego potwierdzającego ukończenie studiów I stopnia (bądź równoważnego tytułu). Kandydat zainteresowany udziałem musi jedynie wypełnić formularz zgłoszeniowy na stronie: www.amgenscholars.eu.

– Program Amgen Scholars zapewnia studentom niepowtarzalną okazję do zaangażowania się w najbardziej aktualnych i ważnych badaniach pod opieką czołowych europejskich  i amerykańskich naukowców. Uczestniczenie w pracach laboratoryjnych pozwala studentom zobaczyć bezpośrednio na czym polega praca i codzienne życia naukowca. Taka perspektywa w niezwykły sposób przyspiesza edukację i prowadzi do szybkiego rozwoju zawodowego i osobistego młodych adeptów. Doświadczenie wyniesione z takich spotkań często otwiera drogę do wspaniałej kariery w przyszłości  – mówi Jean J. Lim, prezes Fundacji Amgen.