Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nowa płyta Jakuba Żaka jako zapis podróży…

Bogactwo dźwięków i melodii, połączenie elektroniki z brzmieniami etnicznymi, pochodzącymi z różnych stron świata. To wszystko znajdziemy na nowej płycie młodego kompozytora i multiinstrumentalisty Jakuba Żaka, którą można nabywać w sklepach muzycznych już od 2 lutego 2008 roku.

 Jakub Żak (prawdziwe nazwisko: Ciupiński) urodził się 11 maja 1981 roku w Krakowie. Mając pięć lat rozpoczął naukę gry na fortepianie. Jako uczeń podstawowej szkoły muzycznej należał do dziecięcego zespołu jazzowego wraz, z którym koncertował we Francji, Niemczech, Szwajcarii, Holandii. Brał także udział w licznych krajowych imprezach muzycznych (m.in. w benefisie Stanisława Sojki oraz na Zaduszkach jazzowych). W 1996 roku Jakub Żak założył zespół muzyczny, który zdobył wyróżnienie na XVIII Festiwalu Artystycznym Młodzieży. Rok 1997 przyniósł mu nagrodę główną na V Festiwalu Multiistrumentalistów, gdzie zagrał na dziewięciu instrumentach

Długo wyczekiwana płyta Ciupińskiego jest można powiedzieć, panoramicznym zapisem przeżyć artysty jakie towarzyszyły mu w czasie pobytu w najodleglejszych zakątkach Świata (Indonezji, Malezji i Indii). Jakub Żak od lat zafascynowany muzyką etniczną, łączy ją w swoim nowym albumie „White Crocodile”  z elektronicznymi brzmieniami, które pozwolą słuchaczowi odtworzyć pejzaż widziany oczami młodego artysty. Sam tytuł płyty jest również wynikiem owych podróży. Jedna z napotkanych przez Żaka Malezyjek, wskazując na pobliską rzekę, powiedziała, iż mieszka w niej biały krokodyl. Nie jest to jednak zwierzę, lecz dobry duch, który ochrania mieszkańców wioski.

Płyta można powiedzieć jest wielkim ładunkiem emocjonalnym artysty wynikającym z jego stosunku do tak, mało znanej muzyki etnicznej, często funkcjonującej na marginesie rynku muzycznego. Natomiast dla Żaka staje się ona nie mniej bliska jak klasyczne brzmienia, jazz czy muzyka rozrywkowa. „Muzyka etniczna wywołuje we mnie poczucie bliskości czegoś, co w gruncie rzeczy jest mi obce. To tak, jak podróż do zapomnianych miejsc na końcu świata…” w taki sposób odniósł się do tego w grudniowym wywiadzie dla magazynu Voage

Na płycie „White Crocodile” słyszymy nagrania lokalnych muzyków, przypadkowo spotkanych ludzi, dźwięki przyrody, fabryk, a także dogrywane w studiu wokale Katarzyny Malendy. Wokalistka w tworzeniu płyty odegrała równie ważną rolę jak skomponowana muzyka. Żak nie wyobraża sobie, aby w tych kompozycjach zabrakło wokalu -„To trochę tak, jak gdyby malarz skończył swój idealny pejzaż i zorientował się, że jest tam jakoś tak pusto, ponieważ brakuje człowieka. W muzyce brakującym ogniwem jest ludzki głos. Dlatego podczas pracy nad płytą współpracowałem z wokalistką, Katarzyną Malendą.”

Premierę płyty zapowiadały trzy single wiosną ubiegłego roku do stacji radiowych trafił pierwszy z nich – „White Crocodile”, w październiku natomiast miała miejsce premiera drugiego utworu – „Floating Stone”. Trzecią propozycją była kompozycja „Raga Parakeet” (premiera 14 stycznia 2008 roku) – zaprezentowana w czterech wersjach. Obok wersji albumowej na singlu znalazły się trzy miksy, idealne na okres karnawału (dance1mix, clubmix oraz dance2mix). (MJM MUSIC PL)