Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Nowa płyta pomysłodawcy corocznego bicia Gitarowego Rekordu Guinessa

„Sobą gram” – taki tytuł nosi piąty, lecz pierwszy w pełni autorski album wrocławskiego gitarzysty Leszka Cichońskiego.

Leszek Cichoński to wybitna postać polskiej sceny gitarowej. Od 30 lat nie tylko gra, ale też edukuje młodzież i propaguje muzykę gitarową. Dopełnieniem jego wieloletniej drogi muzycznej mogła być jedynie solowa płyta z własnymi kompozycjami. Nastąpi to już 8. listopada 2011 – wtedy światło dzienne ujrzy płyta „Sobą Gram”.

„Album będzie niezwykły pod wieloma względami – wcześniej zdarzało się, że umieszczałem na płytach dwa, trzy moje utwory, jednak najnowszy krążek zawiera wyłącznie moje kompozycje, a w kilku utworach także śpiewam” – przyznaje gitarzysta. Do współpracy wokalnej Leszek Cichoński zaprosił gości: Mateusza Krautwursta, Jorgosa Skoliasa i Łukasza Łuczkowskiego, a jeden z utworów zaśpiewał w duecie z Kasią Mirowską.

Współpracował z wieloma uznanymi muzykami z Polski i z zagranicy, m.in. z Tadeuszem Nalepą, Kennym Carrem i Johnem „Broadway” Tuckerem. Pierwsze kroki na profesjonalnej scenie stawiał w 1981 roku z zespołem CDN podczas imprezy Rock na Wyspie. Wystąpił także na festiwalu Rawa Blues w 1984 roku, a w latach 1988-89 nawiązał współpracę z uważanym za ojca polskiego bluesa Tadeuszem Nalepą. W 1992 roku założył Guitar Workshop, w skład którego obenie wchodzą, poza nim samym: Robert Jarmużek, Łukasz Sobolak i Tomasz Grabowy.

Leszek Cichoński jest pomysłodawcą – poświęconego muzyce Jimmy’ego Hendrixa – Thanks Jimmy Festiwal oraz corocznego bicia Gitarowego Rekordu Guinessa. Jest także autorem pierwszych w Polsce kursów do nauki gry na gitarze („Blues-Rock Guitar Workshop” i „Gitarowe ABC”). W 1995 roku został laureatem nagrody im. Marii Jurkowskiej za popularyzację edukacji muzycznej wśród młodzieży.

(źródło www.luna.pl)