Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Od magistra do zwycięzcy. Konkursy na prace dyplomowe.

Konkursy na najlepsze prace magisterskie są w Polsce obecne dopiero od kilku lat. Nadal – jak przyznają organizatorzy – wiedza o nich wśród studentów jest znikoma. A szkoda, bo ciekawych czy po prostu świetnych prac, wieńczących pięć czy dziewięć lat nauki, jest wiele. Dlatego jeśli twoja praca została oceniona na dobą bądź bardzo dobrą ocenę, a ty sam masz trochę odwagi i wiary w swoje możliwości – weź udział w jednym z kilku konkursów na pracę dyplomową. Warto, bo oprócz publikacji tekstu i nagród rzeczowych, do wygrania są kilkumiesięczne staże w renomowanych firmach, a nawet 25 000 złotych.

Praca magisterska to z pewnością najważniejsze i tym samym najtrudniejsze zadanie, stawiane studentom przez wyższe uczelnie. Czas i wysiłek, który trzeba poświęcić na wybranie odpowiedniego tematu, opracowanie go i w końcu przelanie nabytej wiedzy na papier – przeraża wszystkich. Niektórych tak bardzo, że przez lata odwlekają pisanie pracy dyplomowej. A gdy już wreszcie napiszą, po ogromnym stresie nadchodzi czas spokoju: ulgi, tryumfu… Świadomość, że pokonało się kolejny punkt w długiej drodze edukacji, jest w stanie wszystko wynagrodzić. Jednak i ona mija – kilka dni sprawia, że wracamy do codziennego życia, a praca magisterska ląduje na półce. Niesłusznie, bo mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że jej wartość nie kończy się po obronie: wiedzę, zawartą na kilkudziesięciu bądź kilkuset stronach papieru, doceniają zarówno uczelnie wyższe, ogólnopolskie stowarzyszenia, jak i prywatne firmy, organizując konkursy na prace dyplomowe. Tradycja na nagradzanie autorów najlepszych prac jest stosunkowo młoda. Wśród polskich fundatorów, chlubnym wyjątkiem jest Ogólnopolski Konkurs Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Mechaników Polskich o dyplom i nagrodę Prezesa SIMP, który w tym roku otworzy kolejną, ósmą już edycję.

Materialnie

Konkursy na prace dyplomowe skierowane są do studentów ostatniego roku i absolwentów. Jednak myli się ten, kto sądzi, że największy wachlarz ofert jest skierowany do osób z wydziałów humanistycznych. To właśnie do studentów mechaniki, elektroniki, automatyki, matematyki i architektury, skierowana jest większość ofert.

Ile turniejów na wybranie najlepszej pracy dyplomowej, tyle czekających nagród. Na szczęście czasy, kiedy za wygranie konkursu otrzymywało się dyplom i guścik dłoni komisji, powoli odchodzą w niepamięć. Coraz częściej zarówno uczelnie, jak i różnorodne stowarzyszenia i firmy, fundują nagrody rzeczowe (praca z zakresu elektryki, elektroniki, automatyki: www.sep.com.pl) bądź pieniężne (praca z dziedziny ubezpieczeń: www.warta.pl/dynamic). Jest o co walczyć, bo kwoty wahają się od 4000 zł (w konkursie Polskiego Towarzystwa Statystycznego: www.statsoft.pl), poprzez 5000 zł (konkurs na pracę w dziedzinie logistyki Nagroda Forum Logistyki Wincanton: www.centrumwiedzy.edu.pl), do 10 000 zł (IV Ogólnopolski Konkurs o nagrodę FWRRiTM za pracę doktorską z dziedziny radiokomunikacji i technik multimedialnych: www.ire.pw.edu.pl/fundacja). Uczestnicząc w konkursie organizowanym przez ABB Sp. z o.o. (www.abb.com) można zgarnąć aż 25 000 zł; konkurs, któremu patronuje firma, oczekuje prac z takich dziedzin, jak elektroenergetyka, automatyka i diagnostyka przemysłowa, elektroelektronika, technologie i systemy inżynierskie i infomatyczne oraz nanotechnologia i inżynieria materiałowa; a obok nagrody głównej, organizator przygotował dwa wyróżnienia o łącznej wartości 20 000 zł.

Praktycznie

Jeśli jednak bardziej od pieniędzy cenimy uzyskanie praktycznej wiedzy i zdobycie doświadczenia oraz możliwość nauki u najlepszych – wtedy pozostają nagrody w postaci staży. Nagroda w postaci praktyki to najnowszy, dopiero wdrażany przez instytucje trend. Możliwość zdobycia doświadczenia oferują takie firmy jak: APS Sp.z o.o (praca z zakresu automatyki przemysłowej, technik mikroprocesorowych: www.aps.pl), ASTOR Sp. z.o.o (praca dotycząca linii sterowania produkcją, monitoringiem i wizualizacją procesów przemysłowych: www.astor.com.pl) i Schenker Sp. z.o.o (praca skoncentrowana na ekonomicznych i organizacyjnych zagadnieniach logistyki: www.centrumwiedzy.edu.pl). Staże, praktyki i szkolenia są jedną z wielu możliwości, jakie otwierają przed laureatami organizatorzy. Oni również starają się pamiętać o szerokich zainteresowaniach młodych ludzi i wychodzić im naprzeciw.

Specjalistycznie

Wśród wielości konkursów warto przyjrzeć się uważnie tym, adresowanym nie tylko do studentów mało popularnych kierunków, jak matematyka (Konkurs im. Anny Zofii Krygowskiej na pracę z dziedziny dydaktyki matematyki: www.wsp.krakow.pl/mat) czy architektura (Konkurs na Doroczną Nagrodę TUP z dziedziny urbanistyki i planowania przestrzennego: www.urbanista.pl), ale i fascynatów poszczególnych, nierzadko wąskich, dziedzin. Specjalnie dla nich powstały takie konkursy jak: Konkurs im. Stefana Kozarskiego za najlepszą rozprawę doktorską w zakresie geomorfologii (Stowarzyszenie Gemorfologów Polskich: www.staff.amu.edu.pl), Konkurs na pracę dyplomową dotyczącą dogoterapii (CZE-NE-KA Fundacja Przyjaźni Ludzi i Zwierząt: www.czeneka.org), konkurs na pracę dotykającej problematyki regionu Kujaw i ziemi dobrzyńskiej (www.wtn.pl) czy Ameryki Łacińskiej (konkurs pod patronatem CESLA: www.cesla.ci.uw.edu.pl). Wśród corocznych turniejów na prace o szczególnej tematyce, co roku pojawiają się nowe, jak konkurs na pracę dotyczącą problematyki przemocy (Niebieska Linia wraz z Państwową Agencją Rozwiązywania Problemów Alkoholowych: www.pismoniebieskalinia.pl).

Wygrana w prestiżowym konkursie na pracę dyplomową to nie tylko powód do dumy i radości, ale często idące za nią korzyści: niemałe pieniądze, publikacja pracy czy odbycie stażu. Dlatego warto pomyśleć o tym jeszcze przed wybraniem tematu i promotora pracy. Udział w turnieju zaś potraktować jako mobilizację do napisania świetnej pracy – jako jeszcze jedno wyzwanie.