Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Od pulpy drzewnej do sieci 5G

Nokia Networks, światowy lider branży telekomunikacyjnej, obchodzi w tym roku 150-lecie istnienia. Nasz krakowski oddział z powodzeniem współtworzy historię fińskiego giganta.

Niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, jaką metamorfozę przeszła Nokia na przestrzeni 150 lat. Historia zaczyna się dość niewinnie – od założenia fabryki masy papierowej. Następnie firma zaangażowała się w produkcję elementów gumowych (np. kalosze i opony, produkowane do dziś) oraz kabli. Natomiast pierwszy telefon, czołowy produkt Nokii, powstaje dopiero pod koniec lat 80’ XX wieku.

Dziś siła Nokii tkwi w rozwijaniu mobilnej transmisji szerokopasmowej. Podczas gdy operatorzy wprowadzają na rynek i mocno reklamują technologię LTE 4G, w Centrum R&D Nokii w Krakowie pracujemy już nad nowymi rozwiązaniami, które jeszcze bardziej zrewolucjonizują rynek usług telekomunikacyjnych. Sieć 5G, bo o niej mowa, pozwoli na szybsze i bardziej efektywne działanie mobilnego internetu, z szybkościami transmisji do 10 Gb/s. Ale to nie wszystko. Kolejną, rozwijaną przez nas technologią jest LTE-M, czyli internet rzeczy. Jest to nic innego, jak stałe skomunikowanie przedmiotów użytku codziennego, liczników energii czy oświetlenia za pośrednictwem sieci komputerowej. Dzięki temu z pracy/uczelni będziemy mogli np. włączyć piekarnik, aby nagrzał się przed naszym powrotem do domu, czy zagotować wodę w czajniku. Wszystko to za pomocą tanich modułów, które będą w stanie pracować nawet do 10 lat bez ładowania baterii.

Tak zaawansowane prace nad nowymi technologiami nie mogłyby istnieć bez przeszkolonych specjalistów. Firma stawia więc na ciągły rozwój pracowników, zarówno pod kątem szkoleń technicznych, jak i treningów interpersonalnych. Połączenie tych wszystkich kompetencji: eksperckiej wiedzy, umiejętności pracy zespołowej, stałej kooperacji w międzynarodowym środowisku i zaangażowania to klucz do osiągnięcia sukcesu.

http://www.nokiakrakow.pl/