Zaczął się rok akademicki i próżno bronić się przed tym faktem. Gdzie nie spojrzeć wszystko, o tym przypomina. Tramwaje pełne uśmiechniętych twarzy i jeszcze więcej niż zwykle różnobarwnych szyldów informujących o zniżkach dla studentów.
Coś dla ucha…
Najbliższym ciekawym wydarzeniem będzie 45. Studencki Festiwal Piosenki. Jego finał rozpocznie się 12.10 i zakończy 18.10. Oprócz przesłuchań konkursowych ciekawie zapowiada się koncert Pauliny Bisztygi i Roberta Ślazyka promujący ich nową płytę. Podczas koncertu jubileuszowego Renaty Przemyk wystąpią m.in.: Kayah, Maria Peszek, Gaba Kulka, Czesław Mozil, Katarzyna Nosowska. Choć konkurs stracił nieco ze swej świetności sprzed lat, to zdobycie nagrody SFP wciąż dla uczestników jest szczególnym wyróżnieniem. Organizatorzy starają się stale urozmaicać festiwal. Nowością a zarazem hitem zeszłorocznej edycji był tzw. koncert „songwriterów” poświęcony Bobowi Dywanowi. W tegorocznym koncercie „Songwriterzy: Tribute to Neil Young” będzie można posłuchać: SelFbrush (Czechy), Graftmanna, Romka Puchowskiego, Et Tumason (Islandia) i wielu innych. Szczegóły na: http://www.instytutsztuki.pl w zakładce „Studencki Festiwal Piosenki”.
Już następnego dnia po zakończeniu 45. SFP rozpoczyna się kolejne ważne wydarzenie muzyczne. 19.10 startuje krakowski festiwal muzyki elektronicznej Unsound. Jeden z najbardziej wpływowych portali zajmujących się tym gatunkiem muzyki, Resident Advisor, uznał go za drugi najciekawszy festiwal października w Europie. Jest to nie lada wyróżnienie, zważywszy, że dotąd portal docenił tylko dwa polskie megafestiwale: Heineken Open’er Festival i Off Festival. Szczególną uwagę warto zwrócić na występ Zomby’ego, który zadebiutował albumem Where Were You in ’92?. Płyta stworzona za pomocą technik z początku lat 90. zachowuje bardzo współczesny rodzaj basu i elastyczność rytmu. Tego samego dnia co Zomby (23.10) zagra holenderski mistrz dubstepu – 2562. Podczas imprezy zagrają też m.in. Stars of the Lid, Biopshere czy Jóhann Jóhannsson. Festiwal to także projekcje i dyskusje panelowe. Pełny program i opis artystów na: http://unsound.pl.
W tym roku pod Wawelem zagrają także: Big Fat Mama, O.S.T.R., Kult, Sidney Pollack, Raz Dwa Trzy, Maria Peszek, The Complainer & The Complainers, SKYE, Vavamuffin, U.D.O., Coma, The Editors, Mouriolanza, Yann Tiersen, Gogol Bordello, Hey i in.
…i dla oka
Kolejny polecany festiwal, Audio Art, wbrew nazwie odnosi się nie tylko do dźwięków. 17 edycja festiwalu startuje 20.11 i potrwa do 27.11, a poświęcona jest integracji sztuk wizualnych z dźwiękowymi. W ramach imprezy odbędą się koncerty, performance i zostaną przygotowane instalacje. Będą odbywały się także prezentacje spoza nurtu audio art. Festiwal promuje artystów z całego świata oraz ich premierowe projekty, i choć ich nazwiska nie wiele mówią, to podane na stronie festiwalu linki niejednokrotnie przeniosą nas w ciekawe miejsca i intrygujące przestrzenie artystyczne. Wydarzenia festiwalu Audio Art będą transmitowane na żywo przez internet. Więcej na: http://www.audio.art.pl.
Zanim zostaną zamknięte warto obejrzeć dwie wystawy. Pierwsza z nich zatytułowana „Szczyt bohaterów” potrwa do 31.10. Wystawa przygotowana przez grupę seminaryjną Muzealniczych Studiów Kuratorskich Uniwersytetu Jagiellońskiego pod kierunkiem Andy Rottenberg obejmuje dwie równoległe wystawy, które zostaną zaprezentowane w Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki oraz w Galerii Fundacji Muzeum Witrażu w Krakowie. Kuratorki pytają, czy we współczesnym świecie istnieją bohaterowie. Wystawa złożona z prac m.in. Pawła Althamera, grup Zorro oraz Twożywo, Anny Baumgart, Zbigniewa Libery, Marcina Maciejowskiego, Joanny Rajkowskiej, Zbigniew Anny Senkary, Grzegorza Sztwiertni jest efektem tych poszukiwań.
Temat drugiej wystawy daleki jest od roztrząsania zagadnienia kryzysu wartości, braku wzorców. Pokazuje za to dobre wzory, a konkretnie, zmieniające się formy i kształty… damskiej torebki. Wystawa „Zawsze pod ręką. Torebki damskie od średniowiecza do współczesności” potrwa do 8.11. Kto nie widział, ma jeszcze okazje wybrać się do Muzeum Książąt Czartoryskich, gdzie prezentowana jest ta przepiękna kolekcja. W każdą niedzielę o 12:30 w cenę biletu wliczone jest zwiedzanie z przewodnikiem. Wystawie towarzyszy konkurs dla studentów wyższych uczelni plastycznych na wykonanie projektu damskiej torebki lub męskiej torby. Konkurs potrwa do 31.01.2010, a nagrodą jest m.in. wyprodukowanie linii torebek wg zwycięskiego projektu. Szczegóły na: http://www.muzeum.krakow.pl w zakładce „Wystawy czasowe”.
Kierunek rozwój
Jeszcze jedną propozycją, na pierwszy rzut oka wydawałoby się skierowaną wyłącznie do kobiet, jest Festiwal PROGRESSteron. Istniejący od 6 lat PROGRESSteron jest jednym z największych przedsięwzięć, związanych z rozwojem osobistym w Polsce. Ma za zadanie inspirować i wspierać kobiety w rozwoju osobistym i zawodowym podczas warsztatów tematycznych. W sobotę 17.10 pod hasłem „Relacje” rozpocznie się druga część imprezy, w ramach której zajęcia będą odbywały się w weekendy 17, 18.10 oraz 24, 25.10. Warsztaty pozwalają zdobyć nowe kompetencje osobiste i interpersonalne. Proponowane tematy zajęć to np.: „Schudnij bez diety – czyli kreatywne odchudzanie”, „Pokochać siebie – o poczuciu własnej wartości”, „Mediacje w życiu codziennym – czyli jak rozwiązywać konflikty z bliskimi, dziećmi, współpracownikami” – warsztat również dla mężczyzn. Data i miejsce wykładów do sprawdzenia na: http://www.dojrzewalnia.pl.
Aby znaleźć się we właściwym miejscu w odpowiednim czasie, warto zainwestować w podręczny planner czy kalendarz. Jego zakup może stać się źródłem kolejnych „oszczędności”.