Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ogłoszenia o pracy w Unii Europejskiej

Chociaż Internet pozwala nam szukać pracy z domowego zacisza, łatwo jednak wpaść w tę sieć i pogubić się wśród portali poświęconych zatrudnieniu. Warto więc przyjąć jakiś klucz do wirtualnych poszukiwań. Może nim być na przykład „jobs in Europe”.

EuJobZone.com (www.eujobzone.com)

EuJobZone.com w Polsce to serwis, który został stworzony kilka lat temu z myślą o obywatelach nowych państw członkowskich Unii Europejskiej; ma on kilka wersji językowych i nowoczesny format. Oprócz dostępu do ogłoszeń o pracy w całej Europie portal oferuje nam pomoc w przygotowaniu dokumentów do procesu rekrutacji (w tym tłumaczenie), fachowe doradztwo przy szukaniu określonej pracy, a także – co ciekawe ­– możliwość bezpośredniego wysyłania faksów i listów do określonych miejsc prosto z naszej przeglądarki. W EuJobZone.com także podyskutujemy na forum z innymi osobami z całej Europy poszukującymi pracy w tej samej co my branży. Ci, którzy zechcą się sami ogłaszać, mają szansę stworzyć i zamieścić online swoje CV oraz promować się w określonej branży. Interaktywny i łatwy w obsłudze.

Eurobrussels.com (www.eurobrussels.com)

Działający od pięciu lat portal Eurobrussels.com z pewnością przyda się wszystkim zainteresowanym karierą w Brukseli – a dokładnie w administracji Unii Europejskiej oraz instytucjach pokrewnych. Najważniejszym celem portalu jest udostępnianie najnowszych ofert pracy, zwłaszcza ośrodkach akademickich, politycznych i pozarządowych. Jednak nie mniej ważne są porady w sprawie procesu rekrutacji – tu znajdziemy odpowiedzi na takie pytania, jaką strategię przyjąć w poszukiwaniu pracy w Brukseli, jak przygotować się do konkursu do instytucji unijnych, jak wygląda praca dla unijnych polityków, a także w jaki sposób aplikować na stanowisko, którego… nie ma wśród ofert pracy! Każdego miesiąca portal Eurobrussels.comodwiedza ponad 800 tys. osób szukających pracy, a 40 tys. korzysta z newslettera. 

Eurojobs.com (www.eurojobs.com)

Najważniejszym elementem ogólnoeuropejskiego portalu Eurojobs.com jest wyszukiwarka ogłoszeń i pracy: dzięki niej możemy wybierać oferty pod kątem państwa (lub kilku państw), gdzie chcemy się zatrudnić (mamy do wyboru 42 kraje) oraz sektora, a także – opcjonalnie – stanowiska, na które chcemy aplikować. Możemy także skorzystać z formularza i zarejestrować się, aby otrzymać dostęp do osobistego Eurojobs Environment. Tam zamieścimy informacje o sobie, w tym CV, które możemy aktualizować. Będziemy również mogli uczestniczyć w wybranych przez nas procesach rekrutacji m.in. poprzez zamieszczenie własnego ogłoszenia szukam pracy oraz wysyłanie aplikacji bez użycia e-maila. Ustawienia Privacy Settings pozwolą nam precyzyjnie kierować poszukiwaniami pracy (np. ujawnianie danych osobowych czy udostępnianie naszego ogłoszenia wybranym pracodawcom).

Europejskie Służby Zatrudnienia EURES (www.eures.praca.gov.pl)

Europejskie Służby Zatrudnienia EURES to sieć współpracy Komisji Europejskiej, służb publicznych ds. zatrudnienia państw członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego (kraje UE oraz Norwegia, Islandia i Lichtenstein) i innych organizacji partnerskich, której celem jest informowanie i doradzanie w sprawach pracy w 29 krajach Europy wszystkim zainteresowanym. EURES to przede wszystkim portal, gdzie znajdziemy bazę ogłoszeń o pracy w Europie, porady, jak szukać ofert oraz o czym pamiętać przed wyjazdem z Polski, a także informacje o zasadach zatrudnienia oraz o pozwoleniach na pracę za granicą. EURES to także sieć doradców – doświadczonych specjalistów pomagających zarówno poszukującym pracy, jak i pracodawcom w zakresie praktycznych, prawnych i administracyjnych kwestii dotyczących mobilności na poziomie krajowym i transgranicznym. 

Jobs-in-europe.net (www.jobs-in-europe.net)

Jobs-in-europe.net to metaportal: znajdziemy w nim bowiem pogrupowane według państw lub sektora linki do portali, które zawierają bazy ofert pracy w danej branży. Skomplikowane? Tylko na pierwszy rzut oka, ponieważ wszystkie dane są starannie posegregowane. Na stronie głównej znajdziemy wykaz ogólnych stron www poświęconych pracy i karierze w Europie (m.in. adresy elektroniczne najważniejszych agencji zatrudnienia i stron z ofertami pracy), a także portali przeznaczonych wyłącznie dla kandydatów do pracy jako Au Pair (m.in. adresy elektroniczne agencji Au Pair i strony oferujące informacje na temat kryteriów selekcji, pozwoleń na pracę czy dokumentów niezbędnych do wyjazdu), kadra kierownicza, informatycy, nauczyciele języka angielskiego oraz dla szukających pracy tymczasowej, np. na letnie wakacje (m.in. biura podróży, hotele, farmy) czy na ferie zimowe (m.in. ośrodki narciarskie). 

Jobpilot.com (www.jobpilot.com)

Serwisu Jobpilot.pl nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Warto jednak wiedzieć, że Jobpilot ma charakter międzynarodowy, a więc i posiada kilka wersji językowych. Te najważniejsze to: Austria, Belgia, Czechy, Francja, Holandia, Niemcy, Szwajcaria, Węgry, Wielka Brytania i Włochy; inne państwa można znaleźć w zakładce o wdzięcznej nazwie Rest of the world. Jobpilot.com pełni funkcję pośrednika między pracodawcami a potencjalnymi pracownikami. Tym pierwszym ułatwia kontakt z najbardziej odpowiednimi kandydatami. Nam daje dostęp do aktualnych ofert pracy z terenu Polski i reszty Europy, a nawet Stanów Zjednoczonych i Azji! Portal pozwala nam przyjrzeć się europejskiemu rynkowi karier pod kątem branży, miejsca oraz rodzaju zatrudnienia (np. praca dla absolwentów czy dla osób bez doświadczenia). Oferuje nam także pakiet Mój jobpilot, obejmujący nasze prywatne strony startowe, serwis e-mail i moduł prezentacji dla pracodawców oraz – do poczytania – Magazyn kariery, a w nim m.in. wzory dokumentów, porady prawne i raporty o rynku pracy. 

Jobsabroad.com (www.jobsabroad.com)

Jobsabroad.com to już na pierwszy rzut oka kopalnia studenckich informacji. Na stronie głównej znajduje się wyszukiwarka, która pomaga nam wybrać ofertę pracy pod kątem państwa i rodzaju zatrudnienia, oraz newsy o pracy i nauce z całej Europy. Wokół wyszukiwarki umieszczono wiele zakładek, a nich informacje na temat studiów (oraz stopni naukowych) za granicą, praktyk i staży, szkół językowych, programów wolontariatów, podróży oraz… uniwersytetów w Stanach Zjednoczonych; we wszystkich wymienionych działach znajdziemy wyszukiwarki. Portal zawiera także moc praktycznych informacji m.in. o kosztach podróży, legitymacjach studenckich czy opłatach za rozmowy telefoniczne. Dla zainteresowanych wyjazdem do USA – poradnik podróżnika, adresy ambasad i przelicznik walut. 

Twoja Europa (http://ec.europa.eu/youreurope/index_pl.html)

W europejskim portalu Twoja Europa znajdziemy zakładkę Praca w Europie, a w niej przystępne omówienie najważniejszych spraw związanych z pracą w Europie właśnie. Pierwszy punkt dotyczy swobodnego przepływu pracowników, a więc m.in. równego traktowania obcokrajowców i obywateli, wymagań zawodowych uprawniających do dostępu do zatrudnienia czy uznawania dyplomów. Zapewne najbardziej zainteresuje nas punkt szukanie pracy – tam znajdziemy informacje o instytucjach pośrednictwa pracy, czyli przede wszystkim o EURES-ie oraz europejskim portalu mobilności. Pozostałe elementy zakładki Praca w Europie to kwestie przede wszystkim praktyczne: opodatkowanie, ubezpieczenia społeczne, pracownicy transgraniczni, uznawanie kwalifikacji, Służba Państwowa, a także formalności, których należy dopełnić przy wyjeździe ze swojego kraju i po przyjeździe do państwa przyjmującego.