Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Ogólnoeuropejski konkurs fotograficzny dla studentów Discover Europe 2015

Już po raz dwunasty studenci z całej Europy stoją przed szansą zaistnienia w świecie fotografii. To właśnie dzięki konkursowi Discover Europe 2015 fotografie młodych ludzi ukazujące ich własną, unikalną wizję Europy, zostaną poddane ocenie profesjonalistów i nagrodzone. Wybrane zostaną prace, które najlepiej ukażą różnorodność i bogactwo Starego Kontynentu. Nadsyłanie zdjęć na konkurs ruszyło 1 marca.

Istotą konkursu jest uchwycenie oblicza współczesnej Europy widzianej oczami jej młodych mieszkańców, gdyż to oni będą kiedyś kształtować przyszły obraz naszego kontynentu. Konkurs Discover Europe już dziś daje im niezwykłą szansę przekazania tych wrażeń i nawiązania międzynarodowego dialogu. Jest to kolejny krok ku zrozumieniu siebie nawzajem ponad barierami językowymi i kulturowymi. To właśnie wykorzystanie fotografii jako środka przekazu, daje tak szerokie możliwości ujęcia i zrozumienia problemów przykuwających uwagę młodych Europejczyków.

Poprzednie jedenaście edycji konkursu zdążyło już udowodnić, z jaką dumą młodzi Europejczycy potrafią reprezentować miejsca, z których się wywodzą. Pokazując tradycje i zwyczaje swoich przodków, pozwalają innym dostrzec piękno Europy, które zgodnie z ideą organizatora konkursu, organizacji Erasmus Student Network Polska, najpełniej wyraża się w jej różnorodności. Discover Europe za cel stawia sobie również budowanie wspólnoty między odrębnymi społecznościami młodych ludzi, którzy w ramach konkursu mają możliwość wymiany swoich doświadczeń, inspiracji i poglądów. Inicjatywa ta została doceniona w roku 2013 w Konkursie o Europejską Nagrodę Młodzieżową im. Karola Wielkiego, organizowanym przez Parlament Europejski, dzięki czemu konkurs Discover Europe zajął zaszczytne 2. miejsce.

W dzisiejszych czasach, gdy aparaty fotograficzne, od tych w telefonach komórkowych, po zaawansowane lustrzanki, są tak łatwo dostępne, każdy może poczuć się jak fotograf. Discover Europe nagradza tych, którzy nie boją się wyjść poza schemat i kreatywnie myśleć. Każdy uczestnik konkursu ma okazję poddać swoją twórczość próbie. Zdjęcia można zgłaszać do 31. marca na stronie konkursu (www.discovereurope.esn.pl).

W tym roku uczestnicy mogą przesyłać swoje zdjęcia w 3 głównych kategoriach:

Citizen of Europe (Obywatel Europy) –  w tej kategorii czekamy na zdjęcia przedstawiające rozmaite oblicza Europejczyków.
My Europe, my Home (Mój kawałek Europy) – zgłosić tu można zdjęcia przedstawiające ciekawe miejsca i krajobrazy w Europie.
Surprise me, Europe! (Europo zaskocz mnie!) – w tej kategorii szukamy najlepszych prac przedstawiających śmieszne lub intrygujące sytuacje, które miały miejsce w Europie.

Oraz w nowej kategorii specjalnej, której opiekunem jest firma Sony Mobile:

#Europe_Everyday_Extraordinary  –  ta kategoria to wyzwanie dla osób, które nie rozstają się ze smartfonem i wiedzą, jak go użyć, by głębiej niż inni zajrzeć pod powierzchnię codzienności i uchwycić wszystko, co intrygujące i piękne. Smartfon w dłoniach kreatywnego artysty potrafi dziś niemal tyle samo, ile profesjonalna lustrzanka, dlatego każdy, kto czuje nutę inspiracji, może złapać za telefon i zgłosić zdjęcie.

Po zakończeniu okresu zgłaszania zdjęć przeprowadzone zostaną etapy lokalne, podczas których wybrane zostaną najlepsze fotografie w danym regionie. Razem ze zdjęciami nadesłanymi przez studentów zagranicznych, poddane one zostaną selekcji w etapie centralnym. Tu, przedstawiciele studentów i środowisk artystycznych związanych z fotografią, wyłonią najbardziej wyróżniające się, spośród wszystkich zgłoszonych do konkursu, prace.

Na zwycięzców czekają nagrody o łącznej wartości ponad 9500 euro, w tym wycieczki ufundowane przez biuro Student Travel, książki od wydawnictwa Galaktyka oraz sprzęt firmy Sony Mobile, między innymi smartfony Sony Xperia™ Z3. Dodatkowo, dla każdego miejsca, przewidziany został zestaw CorelDRAW Home and Student X6 PL + Painter 12. Nagrody nie są jednak jedynym powodem, dla którego warto wziąć udział w Discover Europe 2015 – konkurs jest ogromną szansą dla młodych fotografów na rozwinięcie skrzydeł i pokazanie swoich umiejętności w całej Europie.