Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Okulary kontra maseczki

Konieczność noszenia maseczek spędza sen z powiek wszystkim osobom, które noszą okulary. Kilka chwil i para przysłania świat. Jak dobrać właściwą maseczkę?

Pandemia koronariwusa zmusiła nas do zmiany naszych codziennych przyzwyczajeń. Już podczas pierwszej fali pandemii musieliśmy nauczyć się chodzić w maseczkach, później, ze względu na poluzowanie restrykcji, nieco się od nich odzwyczailiśmy. Rząd 10 października powrócił jednak do obowiązku ich zakładania w przestrzeni publicznej. Ten obowiązek sprawia wiele trudności osobom noszącym okulary. Zasłonięte usta i nos powodują, że szkła zaczynają parować, całkowicie przysłaniając widok.

 

Właściwa maseczka

 

Przede wszystkim, zawsze należy odpowiednio dobierać maseczki, to znacznie zwiększy komfort. – Ogrzane powietrze, które wydychamy, wydostaje się przez szczeliny w górnej części maski, co skutkuje zaparowywaniem soczewek. Jak pozbyć się tego efektu? Należy ułożyć maseczkę na twarzy i dopasować ją maksymalnie szczelnie w górnej jej części i dopiero wtedy założyć okulary. Już taka czynność może nieco pomóc. Ponadto spotkałem się także z dwoma dodatkowymi patentami. Pierwszy z nich to umieszczenie dodatkowo – od wewnątrz, w górnej części maski – złożonej chusteczki higienicznej, która będzie dodatkową barierą dla wydychanego powietrza. Brzmi komicznie, ale po części się sprawdza. Druga to umieszczenie w górnej części maski cienkiego paska dwustronnej taśmy, którą przyklejamy na odtłuszczonej skórze – doradza Radek Wiktorowicz autor bloga Ghosteye, certyfikowany stylista opraw okularowych, kolorysta oraz doradca wizerunku.

 

Suche ściereczki

 

Warto używać także preparatów zmniejszające parowanie czy zapobiegające temu problemowi. Jednym z lepszych sposobów jest stosowanie specjalnych suchych ściereczek mikrofazowych ANTY-FOG. Wystarczy przetrzeć nimi okulary, by problem parowania zniknął. Niektóre pozwalają cieszyć się przejrzystością nawet przez 8 godzin. To duża wygoda, bo takie ściereczki można mieć zawsze przy sobie. Zmieszczą się do torebki czy kieszeni. Decydując się na takie rozwiązanie, warto zwracać uwagę, by ściereczki były suche, by dodatkowo nie zostawiały śladów na okularach i nie sprzyjały parowaniu.

 

Odpowiednie okulary

 

Jeśli jesteście na etapie wyboru okularów, warto zwrócić uwagę na problem parowania szkieł i dobrać odpowiednie rozwiązania. Producenci coraz częściej tworzą specjalne powłoki zapobiegające parowaniu. – W optycznej nomenklaturze najczęściej bywa ono nazywane Optifog lub Antifog. Elementem składowym powłoki antyrefleksyjnej są tutaj czynne substancje zwane surfaktantami. Ich działanie powoduje zamianę wody – w tym wypadku pary wodnej – w przezroczysty cienki film wodny, stąd brak widocznej pary na soczewkach. Niestety, dla utrzymania właściwości takiej powłoki należy pamiętać o systematycznym nanoszeniu na szkła aktywatora w płynie lub pielęgnowaniu soczewek specjalną ściereczką będąca w zestawie. Nieco tańszym rozwiązaniem są szkła z powłoką hydrofobową i oleofobową, co może mieć znaczenie zarówno w ich mniejszym zaparowywaniu jak i łatwiejszym utrzymaniu ich w czystości – zwraca uwagę Radek Wiktorowicz.

 

Czas na soczewki

 

Okres pandemii może być początkiem przygody z soczewkami kontaktowymi. Wiele osób wzbraniało się przed korzystaniem z tego rozwiązania. Odpowiednie doradztwo, zwrócenie uwagi na wygodę, zwłaszcza związaną z parowaniem szkieł, może spowodować, że przekonają się do tego rozwiązania.

 

Źródło: Optyk Polski, nr 58