Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Optymalny komputer za optymalne pieniądze

Boom komputerowy, którego jesteśmy świadkami przez ostatnie kilka lat zapewne nie dziwi nikogo. Na rynek trafiają miliony modeli komputerów i oprogramowania przeznaczonych i optymalizowanych fabrycznie pod kątem określonych potrzeb odbiorców.

Cyfrowe pismo obrazkowe
W całej różnorodności oferowanego sprzętu i oprogramowania widać wyraźnie jeden istotny trend – jest nim rosnąca rola wyświetlanej na monitorze grafiki. Wzrok jest najważniejszym ze zmysłów, dlatego zaawansowana – często trójwymiarowa – grafika sprawia, że praca czy zabawa w świecie wirtualnym przypominając rzeczywistość, jest coraz bardziej intuicyjna.  Niemal wszystkie programy instalowane na komputerach osobistych komunikują się z użytkownikiem wykorzystując wizualne środki przekazu.
Trójwymiarowe, intuicyjne, interfejsy systemów operacyjnych w rodzaju Microsoft Vista Aero czy Macowy Leopard, niczym nie przypominają czarnych okienek gdzie z linii komend wprowadzało się ciągi tajemniczych poleceń. Także aplikacje, z jakich najczęściej korzysta się najczęściej w ciągu dnia w domu i biurze, w rodzaju Google Earth, Adobe Acrobat, Microsoft Office czy odtwarzacze multimedialne w rodzaju iTunes, korzystają pełną parą z udogodnień graficznych.
 
Cztery rdzenie – nie daj się nabrać
W wyniku migracji technologii komputerowych w stronę cyfrowych obrazów 3D sercem peceta stał się nie, jak przyjęło się sądzić – procesor główny (CPU), ale jego graficzny kuzyn – procesor graficzny (GPU). Mimo że na rynku pojawiły się procesory czterordzeniowe a ich prodecenci lansują tezę, że tak wyspecjalizowane i zaawansowane jednostki poradzą sobie z każdym zadaniem i sprawdzają się świetnie w obróbce obrazu czy wykonywaniu zaawansowanych obliczeń matematycznych, nie zmienia to jednego fundamentalnego faktu: jakkolwiek ogromna bedzię moc czterordzeniowego CPU, nie ma ona zasadniczego wpływu na jakość operacji wymagających płynnego wyświetlania obrazu w czasie rzeczywistym.
 
Oglądanie fotografii w wirtulanym internetowym albumie np. Google Picasa, szukanie drogi na cyfrowych mapach, oglądanie filmów DVD w rozdzielczości HD, czy nawet szybkie nagrywanie dużych plików muzyki wymaga mocy nie tylko procesora. Włożenie nawet najsilniejszego czterordzeniowego procesora do komputera, poprawić tutaj może.. co najwyżej samopoczucie właściciela. Na komfort codziennej pracy i jakość wyświetlanego obrazu wpływu mieć nie będzie. Mało który nabywca drogiego produktu o czterech rdzeniach jest świadomy tego, że za cenę dużo wyższą niż procesor dwurdzeniowy otrzyma znikomo szybszy produkt, którego potencjalna moc jest kompletnie niewykorzystana w codziennych pracach. Kto i kiedy odczuje różnicę pomiędzy procesorem taktowanym 2400MHz a 2660MHz? Które programy używane przez gros posiadaczy komputera porafią wykorzystać dodatkowe dwa rdzenie? Absolutnie żadne. W tej sytuacji warto przy zakupie nowego komputera – czy to do domu czy do pracy czy rozrywki, dobrać i zoptymalizować jego podzespoły tak, aby za określoną kwotę kupić sprzęt odpowiadający ściśle naszym wymaganiom i jednocześnie oferujący jak najlepszy komfort użytkowania.  
 
Komu potrzebna karta grafiki?
Przeglądając oferty supermarketów i sklepów komputerowych natrafić można nierzadko na zestaw procesor promowany hasłem „Idealny sprzęt, za rozsądną cenę”, na który wchodzi procesor za 550zł ( np.Intel Core2 Duo 6650 lub AMD Quad Core 9500), zintegrowana grafika lub najsłabsza karta w stylu GeForce 8400 kosztującą 100zl. Rzeczywiście taki komputer jest idealny… ale do pisania maili i dokumentów w Excelu czy Wordzie, może jeszcze dla pracowni obliczeń zmiennoprzecinkowych na politechnice!
 
Przy wyświetlaniu wyników matematycznych kalkulacji obraz będzie na pewno płynny i ostry, tu bowiem obraz w ogóle nie jest wymagany! W filmach, grach i obsłudze archiwum zdjęć z wakacji już niestety nie. Czy za te same, ba! nawet mniejsze, środki, można wydać rozsądniej? Absolutnie tak! W myśl zasady że łańcuch jest tak silny jak jego najsłabsze ogniwo, trzeba pomyśleć nad inwestycją w inne kluczowe komponenty, na pewno zaś kartę grafiki.
 
Niezwykle łatwo dowieść, że duet niedrogiej karty grafiki ze średniej półki 350zl (np. GeForce 8600GT czy Radeon 2600XT) i procesor z niższej półki, ale też nie najsłabszy kosztujący 300zł (np. Intel Core2Duo 4500 czy AMD Athlon 64 X2 5600+) sprawdzi się znacznie lepiej niż system zbudowany na drogim procesorze i słabej karcie graficznej.  Po przeznaczeniu tej samej kwoty otrzymamy zoptymalizowany komputer, któremu nie straszne będą ostre wymagania nowoczesnego software’u. Docenimy nareszcie płynne i eleganckie zarządzanie zdjęciami na swoim dysku i wirtualnym albumie online Google Picasa i przeglądanie Google Earth czy Adobe Reader 7 z plugin’em 3D do oglądania wyrysowanych obiektów z każdej możliwej strony.
 
Kino domowe jakości HD
Pecety współczesne to więcej niż tylko narzędzie do pracy czy aktywnej rozrywki. Wyposażone w układy obsługujące przestrzenne efekty dźwiękowe, wyświetlające po podłączeniu do telewizora obraz wysokiej rozdzielczości zwykły komputer staje się coraz częściej domowym centrum multimedialnej rozrywki. I tu właśnie przydać się może jeszcze jedna funkcja kart graficznych – wszystkie nowe modele kart grafiki posiadają wbudowaną zaawansowaną sprzętowo technologię drastycznie poprawiającą płynność  i jakość filmów HD, równocześnie odciążając procesor główny w jego pracy o 50%!
 
W przypadku kart GeForce jest to technologia PureVideo HD, jej odpowiednikiem w przypadku karty opartych o procesor graficzny z rodziny Radeon  jest technologia AVIVO. Co to znaczy w praktyce? Ano tyle, że inwestując w kartę graficzną otrzymujemy multimedialne centrum rozrywki, łatwe do obsługi i gotowe do pracy z telewizorem, na którym będziemy odtworzyć dowolny film również w rozdzielczości HD i cieszyć  idealnie płynnym obrazem, o barwach nasyconych i bardziej kontrastowych. I to wszystko bez konieczności kupowania osobnego stacjonarnego odtwarzacza HD DVD za niemałe pieniądze.
 
Mądry Polak … przed szkodą
Świadomy wybór komputera to mądre rozdzielenie środków na poszczególne komponenty komputera tak, aby zapewnić jego najlepszą pracę. Tudzież świadomy wybór gotowego systemu oferowanego w sklepie. Z posiadaną wiedzą w co warto zainwestować, nie straszny nam będzie wybór najlepszego dla nas sprzętu spośród setek różnych konfiguracji. Komputer zaopatrzony w mądrze dobrany procesor oraz kartę grafiki staje się wielozadaniowym multimedialnym kombajnem służącym do pracy, rozgrywki w najnowsze tytuły gier, przeglądania cyfrowych albumów czy odtwarzania filmów HD o jakości kinowej. Sensowność takiej optymalizacji, to fakt, sprawdzony testami przez specjalistów IT i fachowe portale. Przytoczone poniżej dane liczbowe pokazują dobitnie, który z komponentów daje nam najlepsze ogólne wyniki pracy komputera. Rzadko kiedy zdarza się, aby logika i ekonomia potfela opowiadały się za czymś, czego przeznaczeniem jest rozrywka i piękno. Tym razem jednak rozum pogodził się z sercem, ku uciesze i korzyści nas wszystkich.