Organizacje studenckie wspierają rozwój studentów, dając im przestrzeń do angażowania się w różnorodne inicjatywy, zdobywania nowych kompetencji, wymianę doświadczeń z innymi studentami. Jak realizują swoje cele w dobie pandemii? Zapytaliśmy u źródła! O funkcjonowaniu w świecie pracy i nauki zdalnej opowiadają przedstawiciele IAESTE Polska, Enactus Poland, Niezależnego Zrzeszenia Studentów, Stowarzyszenia Studentów BEST oraz Stowarzyszenia Studentów BEST AGH Kraków.
Kinga Urbanek, Koordynator Wymiany IAESTE Polska
Pandemia koronawirusa wymusiła na większości organizacji – w tym Stowarzyszeniu IAESTE Polska (The International Association for the Exchange of Students for Technical Experience) – przeniesienie całej aktywności w formę zdalną. Nie tylko nasze wewnętrzne spotkania członkowskie, ale też projekty, które prowadzimy, musiały zostać przebudowane, aby dostosować się do aktualnej rzeczywistości. Szczególnym wyzwaniem był Międzynarodowy Program Wymiany Akademickiej, który opiera się na przyjazdach i wyjazdach studentów pomiędzy komitetami IAESTE na całym świecie. Z dnia na dzień stało się to niemożliwe, ale dzięki zaangażowaniu całej społeczności udało się przenieść część praktyk w formę zdalną. Podobnie z naszym drugim flagowym projektem – IAESTE CaseWeek. Sprawna komunikacja z firmami i partnerami umożliwiła przeprowadzenie warsztatów online.
Ograniczenia spowodowały również zmianę w przebiegu naszych akcji rekrutacyjnych. Postawiliśmy bardzo duży nacisk na motywację i integrację wśród naszych członków, oferując różne aktywności zdalne, ale też zaangażowanie w nasze projekty. Dla takiej organizacji jak nasza, gdzie głównym filarem działania jest program wymiany, jest to nie lada wyzwanie, ale mając duże wsparcie wśród członków, traktujemy to jako ogromne doświadczenie i cenną lekcję. Jesteśmy przekonani, że wpłynie to na rozwój naszego stowarzyszenia.
Weronika Kosiorek, Stowarzyszenie Studentów BEST
Stowarzyszenie Studentów BEST, w duchu jednej ze swoich wartości – elastyczności, przeniosło swoją działalność do wirtualnej rzeczywistości. Do tej pory, w ciągu bieżącego roku akademickiego udało nam się zorganizować hackathon oraz wydarzenie szkoleniowo-konkursowe przybliżające uczestnikom świat start-upów. Członkinie i członkowie organizacji nie zwalniają tempa i przygotowują już następne zdalne projekty dla studentów, m.in. największe w Polsce akademickie Inżynierskie Targi Pracy, podczas których uczestnicy będą mieli okazję nawiązać kontakt z przedstawicielami kilkudziesięciu firm oraz wziąć udział w inżynierskich webinarach. Ponadto młodzi programiści oraz inżynierowie będą mogli sprawdzić i rozwinąć swoje umiejętności podczas kolejnej edycji hackathonu BEST Hacking League oraz konkursu inżynierskiego EBEC. Nie zabraknie również opcji dla osób zainteresowanych światem elektronicznej rozrywki oraz kultury. W maju czekają nas BEST Gamers Tournament i Find Your Sense. Pierwszy projekt to największy turniej e-sportowy na Politechnice Warszawskiej, drugi natomiast to nowy projekt kulturalny przybliżający uczestnikom tematykę zmysłów.
Kamila Pasternak, Wiceprzewodnicząca ds. Wizerunku i Promocji Zarządu Krajowego Niezależnego Zrzeszenia Studentów
Niezależne Zrzeszenie Studentów część swoich projektów przeniosło do świata wirtualnego, w którym mimo wielu przeszkód działa i się rozwija. Projektem, który odbywa się hybrydowo, jest Wampiriada, w intrenecie prowadzona jest akcja promocyjna honorowego studenckiego krwiodawstwa, a w mobilnych puntach, przy zachowaniu wszelkich obostrzeń, można oddać krew. Studencki Nobel, w ramach którego planowane są 4 konferencje naukowe online, przeniósł się całkowicie do internetu, dzięki czemu każdy zainteresowany będzie mógł wziąć w nim udział. W ramach projektu Drogowskazy Kariery do tej pory zorganizowano 16 szkoleń online, m.in. z outsourcingu finansowo-księgowego, agile, funduszy europejskich i Excela. Sympatycy sztuki mogą zobaczyć wirtualną wystawę fotograficzną w ramach projektu OKFS. Chcąc wesprzeć maturzystów, NZS organizuje projekt Maturalnie z NZS, w ramach którego organizowanych jest 18 wydarzeń powtórkowych. Online działa także Prawie Kino, oferując spotkania z osobistościami ze świata filmu i kina. Projektem, którego finał prawdopodobnie odbędzie się stacjonarnie, jest KoKoS – to właśnie podczas gali uczestnicy konkursu będą mogli zaprezentować swoje konstrukcje w 6 kategoriach.
Patryk Machoczek, Wiceprezes ds. Promocji BEST AGH Kraków
Jedna z podstawowych wartości organizacji studenckiej BEST to flexibility, czyli zdolność dostosowywania się do przeróżnych sytuacji. Okazała się ona kluczowa w obliczu pandemii. Ograniczenie spotkań na żywo, zmniejszenie ilości kontaktów międzyludzkich, przez co także utrudnienie pracy i integracji, były (i nadal są!) wielkim utrudnieniem. Jednakże nietypowa sytuacja zmusiła Beściaków do spojrzenia na realizowane projekty z całkowicie innej perspektywy. Zaczęliśmy od rekrutacji online jesienią, której efektem było ponad 20 nowych członków pełnych motywacji do działania.
Później nadszedł BITEhack – hackathon programistyczno-robotyczny, który zgromadził przed monitorami niemal 120 uczestników z całej Polski. Niedawno odbyły się Inżynierskie Targi Pracy, nasz największy projekt, którym zainteresowało się ponad 5 tysięcy studentów i absolwentów, a udział wzięło 23 wystawców. Wraz z nowym semestrem rozpoczęliśmy również rekrutację wiosenną – zachęcamy do aplikowania do 20 marca!
Działalność online otworzyła przed nami nowe możliwości rozwoju, a tworząc zgraną i przyjazną społeczność, cieszymy się efektami naszej pracy nawet oddzieleni od siebie ekranem monitora!
Angela Czyżewska, Manager Działu Employer Brandingu, BIGRAM Country Leader, Enactus Poland
Na całym świecie ludzie zmagają się z wyzwaniami, jakie przyniosła pandemia COVID-19. Nowe wymagania mają przed sobą również organizacje studenckie. Standardowe drogi dotarcia do studentów ustąpiły miejsca formom online. Przykładowo, zamiast spotkań i warsztatów prowadzimy rozmowy na „callach” oraz webinary. Normą stały się wirtualne targi pracy i dni otwarte w firmach. Izolacja społeczna wymusiła natychmiastowe przestawienie myślenia, poszukiwanie nowych kanałów komunikacji i zagłębienie się w świat wirtualny. Konieczna korekta w funkcjonowaniu organizacji studenckich, których główną siłą napędową były energia i zaangażowanie towarzyszące spotkaniom face to face, stała się obecnie panującym standardem.
Jednak sytuacja związana z pandemią, zwana „nową rzeczywistością”, trwa już ponad rok. Coraz częściej obserwujemy jej negatywne skutki: utracone poczucie bezpieczeństwa, strach o zdrowie i życie najbliższych, pogorszenie się warunków materialnych w domu. Trudności w podjęciu pracy dodatkowej w gastronomii czy handlu dodatkowo uderza w młodych. To właśnie na skutkach pandemii skupia się inicjatywa FUTUREMAKERS, która jest częścią globalnego programu „Futuremakers by Standard Chartered”. W Polsce organizowana jest przez organizację studencką Enactus.
Enactus to powstała w 1975 roku w Stanach Zjednoczonych międzynarodowa organizacja non-profit, która wspiera studentów ponad 1600 uczelni wyższych w 37 krajach, w tym na kilkunastu uczelniach w Polsce. To największe na świecie stowarzyszenie łączące świat akademicki ze światem biznesu. Działania organizacji mają na celu pobudzenie przedsiębiorczości oraz aktywizację zawodową wybranych środowisk. Każdego dnia studenckie zespoły Enactus z pomocą opiekunów naukowych i doradców biznesowych realizują innowacyjne projekty biznesowe. Kierując się zasadami etyki, tworząc innowacje społeczne i technologiczne, poszukują rozwiązań biznesowych oraz mechanizmów rynkowych, które trwale i skutecznie poprawią jakość życia lokalnych społeczności.
Futuremakers to niezwykły projekt, który jest częścią globalnej inicjatywy ukierunkowanej na walkę z nierównością, finansowany przez Fundację Standard. Celem projektu jest wsparcie młodych Polaków dotkniętych ekonomicznymi skutkami pandemii COVID-19. Projekt jest skierowany do studentów, którzy: stracili zatrudnienie lub nie mają możliwości na zatrudnienie w następstwie pandemii; pochodzą ze społeczności, które zostały znacząco dotknięte przez pandemię; chcą rozpocząć własną działalność gospodarczą lub podjęli już pierwsze kroki w tym kierunku; odczuli psychologiczne skutki pandemii lub cierpią na brak możliwości rozwoju kompetencji oraz umiejętności menedżerskich. Projekt rusza pod koniec marca i będzie trwał do października 2021 roku.
Jako Enactus Poland na co dzień pracujemy z niezwykle ambitnymi, proaktywnymi studentami, wśród których są też liderzy zespołów studenckich Enactus na uczelniach wyższych. To właśnie dzięki tak bliskiej współpracy z młodym pokoleniem jesteśmy w stanie przygotować program odpowiadający na ich bezpośrednie potrzeby. Przygotowaliśmy kilkadziesiąt szkoleń z zakresu m.in.: prowadzenia projektów, metod twórczego rozwiązywania problemów, zarządzania zespołem, tworzenia biznes planu, prowadzenia profili w social media, tajników Excela czy zwinnych metodyk pracy. Dodatkowo na uczestników czekają spotkania z mówcami motywacyjnymi i warsztaty kreatywne, podczas których można zdobyć certyfikaty.
Założeniem, jakie towarzyszy Enactus Poland, jest stworzenie projektu kompleksowego. Oprócz cyklu szkoleń z zakresu kompetencji miękkich i twardych uczestnicy dostaną również szansę na wzięcie udziału w dedykowanym programie mentoringowym. Pod okiem ekspertów będą mogli rozwijać swoje pomysły na projekty tak, by w niedalekiej przyszłości tworzyć innowacyjne start-up’y społecznie odpowiedzialne.
Cennym ogniwem w projekcie są też Alumni, którzy występują w roli mentorów i szkoleniowców. Klub Alumni Enactus Poland skupia osoby, które przez wiele lat były aktywnie zaangażowane w tworzenie projektów Enactus oraz motywowały innych do wspólnej inicjatywy i działania.
Zachęcam do obserwowania Enactus Poland w mediach społecznościowych, gdzie można znaleźć najnowsze wiadomości o naszych inicjatywach. Zarówno fanpage na Facebooku, jak i profil na Linkedinie to miejsca, gdzie studenci znajdą wiele ciekawych inicjatyw, webinarów i możliwości zaangażowania, również w wymieniony wyżej projekt.
Czas pracy i zajęć zdalnych jest pełen wyzwań, jednak w Enactus Poland przekuwamy te wyzwania w możliwości. Nasza organizacja jest otwartą i wyjątkową społecznością, która stwarza unikatową okazję do wymiany wiedzy i doświadczeń, wspiera rozwój i przedsiębiorczość.