Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Oscarowe otwarcie 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

Już dzisiaj rozpoczyna się 49. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego, który potrwa do 4 czerwca. Początek zapowiada się oscarowo – na scenie kina KIJÓW.CENTRUM pojawią się Paul Mazursky, Andrzej Wajda i Zbigniew Rybczyński.

Wieczór w krakowskim kinie KIJÓW.CENTRUM uświetnią znakomici twórcy – do Krakowa przyjechał Paul Mazursky, pięciokrotnie nominowany do Oscara amerykański reżyser i scenarzysta, który pokaże swój film „Yippee: A Journey to Jewish Joy”. Powita go Andrzej Wajda, laureat Oscara za całokształt twórczości, a na scenie dołączy do nich Zbigniew Rybczyński, tegoroczny przewodniczący jury konkursu międzynarodowego, pierwszy polski laureat Oscara za film „Tango”.

49. Krakowski Festiwal Filmowy to przede wszystkim pokazy znakomitych filmów, tych które zdobyły już uznanie na światowych festiwalach, jak i zupełnie niedostępnych w tradycyjnej dystrybucji. Na publiczność czekają w sumie trzy konkursy Konkurs międzynarodowy, Konkurs polski oraz Konkurs pełnometrażowych dokumentów, a także cały wachlarz pokazów dodatkowych i tematycznych. Panele Dźwięki muzyki, Muzyka Krzysztofa Komedy oraz Noc Wideoklipów zostały w całości poświęcone muzyce i jej twórcom. Z kolei cykl Krakowskie Premiery Dokumentalne prezentuje wybór filmów, które organizatorzy wyłuskali na uznanych światowych festiwalach. Szczególne pokazy to Retrospektywa Jerzego Kuci oraz Uczniowie Jerzego Kuci, których bohater otrzyma nagrodę Smoka Smoków za całokształt twórczości. Prezentowane będą też cykle w całości poświęcone krajom i kulturom Europy oraz Azji: Żydowskie korzenie, Europejskie impresje, Dzień chiński oraz W środku Europy – przedstawiające, nieznane szerszej publiczności, filmy z Węgier, Czech, Litwy i Słowacji. Z kolei pokazami dedykowanymi polskiej kinematografii są Panorama filmu polskiego oraz 60 lat WFDiF. Podczas Nocy etiud studenckich swoje filmy zaprezentują studenci Mistrzowskiej Szkoły Filmowej Andrzeja Wajdy, Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi, wydział Radia i Telewizji Uniwersytetu Śąskiego, a także szkoła filmowa z Bratysławy. Film krótki zaprezentują cykle Short matters i Shorts International prezentuje. Z kolei najmłodszej publiczności zostały zadedykowane cykle Filmoteka szkolna i Festiwal dzieciom.

Festiwalowy tydzień to także liczne wizyty twórców. Każdego dnia publiczność będzie miała niepowtarzalną okazję, aby porozmawiać o obejrzanych filmach z ich autorami. Spotkania odbywają się po każdym pokazie konkursowym.

W tym roku festiwalowe filmy zobaczy nie tylko krakowska publiczność. Dzięki kinu internetowemu Cineman, które jest tegorocznym partnerem Krakowskiego Festiwalu Filmowego, wybrane filmy z sekcji pełnometrażowych dokumentów oraz z pokazów pozakonkursowych będzie można po raz pierwszy bezpłatnie zobaczyć także w Internecie na www.cineman.pl. Na portalu znajdzie się specjalna sekcja dedykowana Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu, która będzie udostępniona przez cały okres trwania Festiwalu, czyli od 29 maja do 4 czerwca.

Kolejny dzień zapowiada się niemniej emocjonująco. Wieczorem nagrodę Smok Smoków odbierze Jerzy Kucia, ceniony na całym świecie, wybitny twórca filmu animowanego. Nagrodę wręczy Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski.

 

Więcej szczegółów: www.kff.com.pl