Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Oszczędzanie nie boli

Budowa bezpieczeństwa finansowego jest jak stawianie solidnych fundamentów na przyszłość. Bardzo ważne jest oszczędzanie racjonalne, odpowiedzialne i skuteczne. Dzięki oszczędnościom można pozwolić sobie na więcej. Trzeba jednak być konsekwentnym i nie wydawać odkładanych pieniędzy na chwilowe potrzeby.

 

Polacy traktują oszczędzanie jako przykrą konieczność, nie czerpią z gromadzenia środków satysfakcji. Jak wynika z raportu Finansowy Barometr ING 2018 w dłuższej perspektywie Polacy wolą wydawać niż oszczędzać – ponad 40% ankietowanych zgadza się z tą tezą. W tej kwestii wyróżniamy się na tle pozostałych krajów Europy, których obywatele zdecydowanie częściej wskazują, że nie tylko z wydawania potrafią czerpać satysfakcję.

Jak zacząć oszczędzać?

Im wcześniej nabierze się nawyku planowania wydatków, tym lepiej. Każdy plan budżetowy powinien zawierać pozycję „oszczędności”. Kolejny krok to zastanowienie się, jak te oszczędności ulokować. Banki oferują różne sposoby oszczędzania. Możemy mieć do czynienia z produktami tzw. depozytowymi. Poczynając od konta osobistego czy konta oszczędnościowego, po lokatę terminową, gdzie mamy pełną gwarancję kapitału – to znaczy, że te środki, które wnieśliśmy, na pewno odzyskamy, wraz z pewnym bonusem w postaci odsetek, który gwarantuje bank.

Poduszka finansowa

Oszczędności to nie tylko szansa na zrealizowanie marzeń w przyszłości, ale także zabezpieczenie. Jeśli spotka nas nieszczęście, warto mieć zbudowaną tzw. poduszkę finansową. Poduszka finansowa to pomoc w nieoczekiwanych sytuacjach, takich jak wypadek, utrata zdrowia czy pracy. Powinna wynosić od trzy- do sześciokrotności miesięcznych wydatków.
W planowaniu własnego budżetu domowego ważne jest „nieprzejadanie” wszystkich pieniędzy i ponowne inwestowanie części z nich. Reinwestowanie to jedna z ważniejszych zasad oszczędzania, bo wtedy pieniądz robi pieniądz.