Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Otwórz oczy sobie i innym

Już 15 września ruszyła kampania Otwórz Oczy, której celem jest przełamywanie stereotypowego myślenia o osobach niewidomych i słabo widzących.

Większość z nas nie zna osobiście osoby niewidomej, nie wie jak jej pomóc czy w ogóle pomagać, jak się zachować w jej towarzystwie. Nie wiemy, że na co dzień osoby niepełnosprawne wzrokowo wykonują te same czynności, co osoby widzące: od przygotowania śniadania, przez spacer z dzieckiem, po wyjście do kina i pracę przy komputerze. To często nasi znajomi, sąsiedzi albo zwyczajnie współużytkownicy tych samych miejsc: tramwajów i autobusów, uczelni, urzędów, parków.

Różnica nie polega na tym, co robimy, ale na tym jak to robimy. Osoby niewidome, jeśli sprzyja temu organizacja życia społecznego, chętnie podróżują, realizują swoje pasje, uprawiają sport, prowadzą życie towarzyskie. Wybierają zajęcia zgodnie ze swoim stylem życia. Jedni trenują wschodnie sztuki walki, inni wolą pisać bloga.

Na stronie kampanii www.otworzoczy.org można znaleźć informacje w jaki sposób przełamać własne bariery, pomóc lub nawiązać kontakt z osobą niewidomą i słabowidzącą, jak nie popełnić gafy w towarzystwie osoby niewidomej oraz jak oczyścić swoje myślenie ze stereotypów i mitów.

Każdy ma możliwość aktywnego włączenia się do kampanii i wspierania jej działań, wystarczy, że podpisze deklarację, zawiesi banner lub logo albo rozwiąże „Test na otwieranie oczu”. Kampania kierowana jest przede wszystkim do młodych osób, które zechcą zaangażować się i pomagać w zwalczaniu wszelkich przejawów dyskryminacji wobec osób z dysfunkcją wzroku!

Patronem kampanii Otwórz Oczy jest www.eurostudent.pl