Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

„Owad to potęga”

Już po raz dziesiąty na krakowskim Uniwersytecie Rolniczym odbywać się będą Ogólnopolskie Dni Owada. Impreza co roku gromadzi tłumy zwiedzających, średnio kilka tysięcy dziennie.

Stałymi elementami Dni Owada są wystawy żywych owadów krajowych i egzotycznych, pajęczaków egzotycznych, owadów drapieżnych, parazytoidów oraz nicieni. Ponadto można zobaczyć kolekcje roślin owadożernych, owady preparowane, a także obejrzeć wystawę exlibrisów i fotografii o tematyce entomologicznej.
Wystawy co roku różnią się niektórymi okazami, w tym roku nowinką jest m.in. gatunek olbrzymich chrząszczy z rodziny Goliat. Jak co roku dla najmłodszych odbywać się będą zajęcia i warsztaty, podczas których studenci przybliżą dzieciom świat owadów. Dodatkową atrakcją będą wróżby „owadziej wróżki”, „owadzie” tatuaże i orgiami, zawody w owadziej lekkoatletyce czy konkursy rysunku ulicznego. Przez cały czas odbywać się będą kiermasze – owadów krajowych i egzotycznych w gablotkach i do samodzielnego rozłożenia, produktów pszczelich, akcesoriów entomologicznych, książek o tematyce entomologicznej, ogrodniczej oraz ogólno – przyrodniczej.
Wśród nowości jakie pojawią się w tym roku znalazły się: pokaz roślin mięsożernych oraz ich sposobów na zdobywanie pożywienia ( 28 V o godz. 12.00, Wydział Ogrodniczy), ponadto „Punkt doradztwa Ogrodniczego” gdzie zainteresowani będą mogli uzyskać porady z zakresu hodowli i pielęgnacji roślin. Dla ciekawych świata w bardziej kameralnej atmosferze przygotowano  przegląd filmów o tematyce entomologicznej pt. „Podróże w mikrokosmos” przygotowane przez prof. dr hab. Marka Kozłowskiego. Dla najmłodszych widzów przygotowano odrębny pokaz filmów o tematyce przyrodniczej. Swoje wystawy zaprezentują także Muzeum Motyli z Bochni oraz Muzeum Zoologiczne z Krakowa.
 
 
W sobotę i niedzielę niewątpliwym hitem będzie prezentacja „KUCHNI Z POSMAKIEM OWADA” połączona z degustacją!
Na sobotni wieczór zaplanowano występ kabaretu „na sześciu nogach” oraz „Bal Owada” (wstęp za okazaniem zaproszenia), gdzie obowiązywać będzie przebranie za owada.
Na wszystkie ekspozycje – wstęp wolny.
 
X OGÓLNOPOLSKIE DNI OWADA
 
28 – 30 maja 2010 r.
 
Lokalizacja: Wydział Leśny i Ogrodniczy, Klub Akademicki ARKA (Al. 29 listopada 46,50 i 54)
 
 

www.dniowada.ur.krakow.pl