Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pasja pomagania – Wolontariat

Chęć i trochę wolnego czasu – tak niewiele potrzeba, aby zrobić coś dla innych i dla siebie. Postawmy na wolontariat.

To także szansa na zdobycie doświadczenia, którego oczekują od absolwentów pracodawcy. W Krakowie działa ponad cztery tysiące organizacji pozarządowych – fundacji i stowarzyszeń, które swoją działalnością obejmują wszelkie możliwe dziedziny życia w tym obszar m.in. polityki społecznej, kultury, sportu, edukacji, ekologii. Każdy znajdzie w bogatym katalogu coś dla siebie.

Wolontariat ma wiele twarzy. Najczęściej kojarzony jest z pomocą ludziom chorym, niepełnosprawnym, starszym czy dzieciom i sprowadzany jest do działalności charytatywnej. Tymczasem to wierzchołek „góry lodowej” potrzeb jakie mają krakowskie organizacje pozarządowe. Jeśli ktoś nie chce pracować z ludźmi może pracować w schronisku dla zwierząt, czy podjąć się opieki nad końmi podczas hipoterapii. Można również pracować przy festiwalach, kwestach i logistyce konferencji. Wolontariusze potrzebni są w pracach biurowych organizacji czy przy realizacji projektów społecznych. Wolontariusz może też pracować zdalnie, nie wychodząc z domu. Założenie bądź prowadzenie strony internetowej, zaprojektowanie logo, wykonanie tłumaczenia to także nieoceniona pomoc, której coraz częściej szukają organizacje pozarządowe. – Żeby być wolontariuszem wystarczy mieć dobre chęci i trochę wolnego czasu. Może to być godzina tygodniowo, a może ich być na przykład 30. To wszystko jest regulowane umową między wolontariuszem, a organizacją-pracodawcą – mówi Julia Chojnacka koordynująca działania Regionalnego Centrum Wolontariatu w Krakowie.

JAK ZOSTAĆ WOLONTARIUSZEM?

Od września w Krakowie działa Regionalne Centrum Wolontariatu, prowadzone przez Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych. Głównym zadaniem Centrum jest pośrednictwo pomiędzy wolontariuszami, a organizacjami pozarządowymi poszukującymi osób, które chcą wesprzeć ich działania, pomóc innym, zdobyć doświadczenie. Punkt Pośrednictwa Wolontariatu to „skrzynka kontaktowa”, która łączy obie strony. Zainteresowani mogą znaleźć szczegółowe informacje na stronie www.wolontariat.org.pl/krakow i zgłosić się za pomocą zamieszczonego formularza zgłoszeniowego. Można także odwiedzić Fundację Biuro Inicjatyw Społecznych i na miejscu zarejestrować się w bazie wolontariuszy, i samemu przejrzeć oferty organizacji. – Już nasza w tym głowa, żeby dla każdego wybrać coś odpowiedniego – podsumowuje Anna Rodacka – koordynatorka projektu. Dlaczego warto być wolontariuszem przekonuje Edward Gładyszew, który jako pierwszy skorzystał z Punktu Pośrednictwa Wolontariatu – Nie jest ważne co robisz, ważna jest natomiast świadomość tego, że robisz coś pożytecznego i przydatnego. Można spekulować pojęciami solidarności i pomocy wzajemnej, ale one nigdy nie utracą swojej siły. Jeśli chcesz pomagać ludziom lub zmieniać otaczający ciebie świat na lepszy- zrób to zapisując się jako wolontariusz do organizacji społecznej.