Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pasjonująca biografia kultowej poetki Haliny Poświatowskiej – premiera 22 maja

Halina Poświatowska pisze wiersze z potrzeby serca. Serca słabego i zdradliwego. Którego każde uderzenie od wczesnego dzieciństwa przypomina o śmierci. Które przy każdym szybszym kroku pozbawia ją oddechu, powołuje dławienie w krtani i kłucie w płucach. Nie pozwala bawić się z rówieśnikami, swobodnie spacerować ani tańczyć.

Uniemożliwia studiowanie, bo pragnienia i ambicje muszą przegrać z wysokimi schodami. Serca, które mimo swoich ograniczeń, a może właśnie z ich powodu, każe jej gnać przez życie bez opamiętania. Biografia Haliny Poświatowskiej to poruszająca opowieść o krótkim, lecz intensywnym życiu jednej z najpopularniejszych polskich poetek.

Zadebiutowała w wieku 21 lat. W tym samym roku została wdową, po szczęśliwym, choć krótkim małżeństwie. Uratowała ją operacja serca, przeprowadzona w Ameryce dzięki hojności tamtejszej Polonii.

Nie na długo. Zmarła w wieku zaledwie 32 lat.


Kalina Błażejowska odsłania jej nieznaną twarz: zbuntowaną, ironiczną, daleką od sentymentalnego wizerunku, z którym
jest kojarzona. Przede wszystkim jednak to książka o odwadze i pragnieniu życia,
o sprzeciwie wobec nieuniknionego, o potrzebie zmysłowego potwierdzania swojego istnienia, wśród światła, kolorów i zapachów. To historia niezależnej kobiety, która próbuje okpić los i uciec od przeznaczenia. Która ratunku szuka w miłości i poezji, od samego początku naznaczonymi śmiercią. I która do samego końca nie pozwala, by ktokolwiek decydował o jej życiu za nią.

 

Kalina Błażejowska (ur. 1987 w Krakowie) – redaktorka działu
kultury „Tygodnika Powszechnego”, absolwentka filmoznawstwa
oraz dziennikarstwa na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stypendystka
Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego, finalistka Nagrody
„Newsweeka” im. Teresy Torańskiej dla młodych dziennikarzy.
Specjalizuje się w portretach twórców, głównie pisarzy
polskich XX wieku.

 

Autorka dotarła do nowych faktów i źródeł. Przedstawiła Poświatowskąw sposób kompletny i nowy. W książce znajdują się historie o literackim światku Krakowa okresu powojennego oraz anegdoty o przyjaciołach Poświatowskiej: Tadeuszu Nowaku, Wisławie Szymborskiej, Andrzeju Frasiku, Romanie Ingardenie, Janie Adamskim i wielu innych.

 (Znak)