Festiwale teatralne to coś, co pasjonaci teatru lubią najbardziej. Przez kilka dni można zapoznać się z wieloma różnorodnymi spektaklami, ale też porozmawiać z ich twórcami, reżyserami, aktorami, i krytykami. Warto wykorzystać tę okazje już w październiku. Eurostudent przedstawia krótki przegląd najciekawszych wydarzeń.
Kiedy: 01. – 04.10.
Co: Międzynarodowy festiwal Konfrontacje Teatralne
Gdzie: Lublin
Festiwal Konfrontacje Teatralne konfrontuje artystów i publiczność z twórczością teatralną. Mam za zadanie poszerzać horyzonty, odkrywać niezależne ścieżki sztuki teatralnej i nowych twórców. Ma być również polem do dyskusji, wymiany myśli. Podczas Festiwalu będzie można obejrzeć spektakle nietuzinkowych twórców, m.in. katalońskiej grupy Señor Serrano. Po raz pierwszy na Konfrontacjach pojawi się zjawiskowy Benjamin Verdoncka oraz Ivo Dimcheva, gwiazda sceny niezależnej.
Kiedy: 03. – 08.10.
Co: Avant Art Festiwal
Gdzie: Wrocław
Tegoroczna edycja Festiwalu poświęcona będzie Japonii. Uczestnicy Festiwalu będą mieli okazję zaznajomić się z kulturą tego kraju i zobaczyć z bliska artystyczne dokonania Japończyków. Japońskich twórców będzie można poznać podczas m.in. koncertów, spektakli teatralnych i przedstawień performance. Jednym z gości będzie teatr Butoh, ale nie zabraknie również polskich twórców. Tego festiwalu nie można przegapić.
Kiedy: 04. – 08.10.
Co: Animo II Międzynarodowy Festiwal Kwidzyn
Gdzie: Kwidzyn
Ten pionierski Festiwal walczy o dostęp do sztuki i kultury dla wszystkich. Stara zapobiec się zapóźnieniom występującym w małych miasteczkach, w których nie ma tak łatwego dostępu do dóbr kultury, jak w dużych miastach – stara się zatrzeć tę granicę. Animo stawia również na zaznajomienie publiczności ze sztuką animacji teatru lalek, teatru przedmiotu czy też teatru plastycznego. Prezentuje sztukę filmu animowanego oraz wydarzenia muzyczne w oprawie teatralnej. Porusza temat integracji pokoleniowej oraz zwraca uwagę na problematykę społeczną.
Kiedy: 07.– 12.10.
Co: 41. Krakowskie Reminiscencje Teatralne
Gdzie: Kraków
Tegoroczna edycja Krakowskich Reminiscencji Teatralnych to bogata oferta dla wielbicieli sztuki teatralnej, ale nie tylko. Organizatorzy przygotowali również: warsztaty radiowe, mobilną akademię, Dance Movies Cities oraz Artistic City Trips. Oprócz udziału w zajęciach edukacyjnych i projektach, uczestnicy będę mieli okazje do zapoznania się z sztukami teatralnymi – w tym z premierami, np. z „Requiem”, przedostatnim dramatem Hanocha Levina. Nie zabraknie muzyki, która na pewno przypadnie do gustu tym, którzy zmęczeni są dźwiękami płynącymi z głośników radiowych – wystąpią m.in. Klezmefour i trio Was Shofar.
Kiedy: 07. – 16.10.
Co: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek i Animacji Filmowej dla Dorosłych „Lalka też Człowiek” – XI edycja
Gdzie: Warszawa
Organizatorzy mają na celu przedstawienie róznorodności wypowiedzi artystycznych – zarówno w filmie, jak i w teatrze. Skupiają uwagę na formie i treści tych komunikatów. Na Festiwalu nie zabraknie atrakcji, m.in. – retrospektywy twórczości austriackiego animatora, Huberta Sieleckiego, przeglądu filmów animowanych z Węgier oraz pokazów animacji nagrodzonych na festiwalu Animator 2016.
Kiedy: 07. – 29.10.
Co: Międzynarodowy Festiwal Teatrów Tańca „Scena Otwarta” – VI edycja
Gdzie: Tarnów
Festiwal ten zaprezentuje równocześnie sztukę teatralną, jak i taniec. Do Tarnowa przyjadą sławy sceny tanecznej, jak i choreografowie. Ponadto podczas festiwalu odbędzie się konkurs choreograficzny SOURCE OF THE DANCE, będzie miejsce też na scenę offową, czyli spektakle młodych twórców teatru tańca oraz wystawę HOME STAGE. Festiwal służy propagowaniu teatru tańca (który jest w cieniu tradycyjnej sztuki teatralnej) i obserwowaniu różnic w twórczości teatralnej z różnych krajów.
Kiedy: 18. – 22.10.
Co: Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy
Gdzie: Olsztyn
Festiwal powstał w celu zbudowania płaszczyzny dialogu między artystami z krajów Europy Środkowo-Wschodniej (od Litwy, przez Rosję, Rumunię, Czechy aż do Bośni). Prezentowane są na nim spektakle, koncerty, wystawy, jest tez czas na spotkania z artystami. Festiwal otworzy niezwykły projekt węgiersko – ukraiński „Nieznana Ukraina”. Na deskach sceny wystąpią m.in.: MIHR Theatre z Erywania (AM) ze spektaklem „Lavash” (Tsolak MLKE-Galstyan i Gabrielle Neuhaus) oraz Scena Margines z premierowym spektaklem „Single Radicals”.
Kiedy: 22. – 29.10.
Co: Międzynarodowy Festiwal Gąbrowiczowski – XII edycja
Gdzie: Radom
Festiwal funkcjonuje jako forum wymiany doświadczeń, myśli i interpretacji. Ma charakter interdyscyplinarny, odnosząc się do teatru, ale także do: nauki, krytyki, sztuki plastycznej, muzyki i filmu. Jednym z głównych zadań festiwalu jest odczytanie dzieł Gombrowicza poraz kolejny, w zmieniającej się rzeczywistości. Wystawiane spektakle biorą udział w konkursie, którego jury złożone jest z krytyków, reżyserów i teatralogów.