Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pedro Meyer "Prawda i rzeczywistość w fotografii"

Pedro Meyer to czołowa figura fotografii latynoamerykańskiej XX wieku. Książka przedstawia kilka jego znanych prac: Przełomowy album Photograph to Remember, wydany na CD- Romie.

Złożono go ze 100 fotografii dokumentalnych i opowieści o walce z rakiem rodziców. Meyer walcząc o prawo do fotograficznego autentyzmu, zwraca się ku życiu ulicznemu Meksyku.

Kolejne dzieło „Truths and Fictions” to 20 fotografii wykonanych na zamówienie National Geographic. Zdjęcia są cyfrowymi montażami, dokumentacją życia Chicanos. Meyer ukazuje religijność ludu, lokalnie przetworzone chrześcijańskie rytuały. Obrazuje ich rasowo-etniczny i kulturowy synkretyzm. Techniczny aspekt uwidacznia przeróbki, montaże. Obrazy są odzwierciedleniem przetworzonej kultury. The Others and Ourselves to zdjęcia wykonane w Stanach, zestawione na zasadzie kontrastu z fotografiami z 4 krajów Ameryki Łacińskiej.

Meyer pokazuje, że manipulacja i oszustwo istniało od początku fotografii. Cyfrowymi zdjęciami wprowadza czytelnika w świat przeróbek, gdzie granice między prawdą, a fikcją zamazują się. Fotografia to nie „decydujący moment”, lecz seria decyzji, zbiegających się w jednym wyobrażeniu. Kolejne rozdziały to artykuły Meyera z portalu ZoneZero. Czytelnik odnajdzie w nich mentalną mapę życia artysty.

Czytając Prawdę i rzeczywistość… przenosimy się w centrum sporu: gdzie tkwi różnica, między rzeczywistością a prawdą? Wielu utrzymuje, że efektem manipulacji fotografią jest fałsz. Meyer sądzi, że obraz dzięki niej może być bardziej prawdziwy. Jeden z rozdziałów to zaciekły spór Meyera z Kenem Light – wybitnym fotografem dokumentalistą, który twierdzi, że obróbka to rodzaj wściekłego wirusa.

Czy fotografia znajduje się u progu twórczego momentu w dziejach? Czy jej ograniczenia definiowane są przez coś więcej niż tylko wyobraźnię? I wreszcie czy analogowa fotografia jest jedynie okresem w historii, czy jej filary zupełnie legły w gruzach, a my zmierzamy w jednym cyfrowym kierunku… Na te pytania, odpowiedzi dostarcza nam właśnie ta książka.