Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pierwsze doświadczenie zawodowe. Jak i gdzie znaleźć idealny staż?

Sesja zimowa już się skończyła, idzie wiosna, a to może oznaczać tylko jedno – zbliża się kolejny gorący okres dla studentów i pracodawców, czyli targi pracy i rozpoczęcie wiosenno-letnich praktyk i staży.

Jak zwiększyć swoje szanse pośród tysięcy studentów?

Zainteresowanych targami pracy są tysiące, dlatego tak ważne jest, by się dobrze do nich przygotować. Podstawa to pewność siebie. Niech nie onieśmielają Cię starsi, doświadczeni przedstawiciele firm. W ten sposób będziesz o krok przed mniej zaangażowanymi w rozmowę. Zabierz kopie CV w języku polskim i angielskim, w wersjach dopasowanych do stanowisk, na które chcesz aplikować. Również po to, by je skonsultować. A na koniec spotkania rekrutacyjnego weź wizytówkę i napisz maila. Przypomnij o sobie i wyróżnij się pośród dziesiątek kandydatów. Podziękuj za poświęcony Ci czas, potwierdź, że jesteś zainteresowany pracą i jesteś otwarty na kolejne spotkanie w dogodnym dla firmy terminie. W wiadomości warto ponownie przesłać swoje CV. Jeśli znajdziesz profil rekrutera, jeszcze lepsza będzie wiadomość na LinkedIn. Pamiętaj też, że pracodawcy chętniej zatrudniają studentów, którzy działają w organizacjach akademickich. Jedną z nich jest działający na całym świecie program Enactus. Studenci w Enactus podejmują przedsiębiorcze działania na rzecz poprawy jakości życia lokalnych społeczności, mając na uwadze dbanie o środowisko. Doświadczenie zdobyte w tego typu organizacji studenckiej z pewnością pomaga stawiać pierwsze zawodowe kroki.

Jak wybrać najlepszą opcję z rynku?

Nie zniechęcaj się, jeśli Twoje wykształcenie czy doświadczenie nie są wystarczające, aby aplikować na stanowiska specjalistyczne. W takiej sytuacji zacznij od stażu lub praktyki. Na rynku dostępnych jest setki programów stażowych i programów praktyk. Bardzo ważne jednak, żeby przed aplikowaniem dokładnie sprawdzić, czy oferta firmy jest zgodna z Twoimi oczekiwaniami. Przykładem kompleksowego stażu, który jest świetną możliwością zawodowego startu dla młodej osoby, jest „CzekoStart” firmy LOTTE Wedel, najsilniejszej marki czekoladowej w Polsce, oraz Srebrnego Partnera organizacji Enactus Poland. Aby dostać się na taki staż, musisz przejść 3-etapową rekrutację, podczas której przyszły pracodawca sprawdzi Twoje pozytywne nastawienie oraz łatwość nawiązywania kontaktów, zapał do kreowania innowacyjnych rozwiązań, oraz moc wdrażania rzeczy niemożliwych i przekonywania do nich innych. Będziesz musiał popisać się także dobrą komunikacją w języku angielskim.

Jeśli wykażesz się powyższymi zdolnościami, już w lipcu masz szansę rozpocząć staż od wdrożenia w biurze i kilkutygodniowej praktyki w sprzedaży terenowej oraz obszarze supply chain. Następnie stażyści realizują samodzielne projekty w działach, do których zaaplikowali.

W Wedlu stażysta jest pełnoprawnym pracownikiem. W ramach umowy o pracę na 15 miesięcy otrzymuje:

 • wynagrodzenie
 • możliwość pracy z domu
 • prywatną opiekę medyczną
 • prywatne ubezpieczenie na życie
 • dofinansowanie do posiłków i karty Multisport
 • dostęp do nowości i produktów Wedla

W tym roku Wedel rekrutuje do działów: marketing marki, digital marketing, sprzedaż, łańcuch dostaw, dział techniczny oraz IT.
Tego typu rozbudowany program stażowy może być nie tylko okazją do zdobycia pierwszych doświadczeń zawodowych, ale także furtką do kariery w dużej organizacji. Najlepsi stażyści mogą zostać zaproszeni do dalszej współpracy z firmą.

Harmonogram rekrutacji CzekoStart:

 • do 27.03: Nadsyłanie aplikacji
 • do 31.03: Przygotowanie zadań przez wybranych kandydatów
 • do 17.04: Spotkania z kandydatami
 • do 30.04: Wybór kandydatów i przesłanie informacji zwrotnej
 • 01.07: Start stażu