Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pierwszy dzień na stażu lub praktyce!

Staże i praktyki mogą być przepustką do pierwszej pracy. Mogą, o ile odpowiednio wykorzystamy szansę daną nam przez pracodawcę. Kluczem do sukcesu jest opanowanie stresu i pokazanie się z jak najlepszej strony.

Weź notes!

To ostatnie jest możliwe jednak tylko wtedy, gdy zrobimy na pracodawcy odpowiednie wrażenie. Ma to równie duże znaczenie, jak w przypadku rozmowy kwalifikacyjnej. W obu przypadkach możemy zwiększyć bądź zmniejszyć szansę na otrzymanie pracy. Dlatego przygotowując się do stażu i praktyki, powinniśmy powziąć te same kroki co przed pójściem na rozmowę kwalifikacyjną. Najważniejsze są punktualność i odpowiedni ubiór. Pamiętajmy, że w wielu organizacjach panuje dress code. Inaczej ubierzemy się do agencji reklamowej, inaczej do banku, a inaczej do pracy w działach produkcyjnych. Pamiętajmy, że pierwszy dzień stażu i praktyki jest najważniejszy. Jak pisał znany polski pisarz Andrzej Sapkowski, „nigdy nie ma się drugiej okazji, żeby zrobić pierwsze wrażenie”.


Nie bój się pytać

W pierwszych dniach stażu czy praktyki musimy wdrożyć się w organizację pracy, poznać nasze obowiązki, dlatego w tym okresie nie bójmy się zadawać pytań. Im więcej dowiemy się na początku, tym lepiej poradzimy sobie przy zadaniach w późniejszym okresie i lepiej wypadniemy w oczach współpracowników i pracodawcy.


Daj się poznać z dobrej strony

Staż i praktyka, oprócz tego, że umożliwiają zdobycie bardzo cennego na rynku pracy doświadczenia, stwarzają okazję do pokazania siebie od jak najlepszej strony, zaprezentowania siebie jako potencjalnego pracownika. Dajmy się zapamiętać jako osoby ambitne i niebojące się wyzwań.


Podczas stażu i praktyki unikaj:

ignorowania wyznaczonych godzin pracy, obowiązujących w firmie reguł i zasad,

spędzania większości czasu na piciu kawy i spożywaniu posiłków,

nieprzygotowania i rozkojarzenia podczas zlecanych i wykonywanych zadań,

– „wychodzenia przed szereg”, braku pokory, kreowania wrażenia osoby wszystko wiedzącej,

biernej postawy, niezadawania pytań.