Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pieśni i tańce

Jeżeli interesujesz się folklorem, lubisz tańczyć i mieszkasz w okolicach trójmiasta to mamy dla ciebie ciekawą ofertę.

Zespół Pieśni i Tańca Uniwersytetu Gdańskiego Jantar wraz z Akademickim Centrum Kultury Uniwersytetu Gdańskiego Alternator ogłosił nabór do zespołu. Poszukiwani są kandydaci (niekoniecznie studenci) obojga płci w wieku 16 – 28 lat.

Casting odbędzie się w dwóch terminach: 29. XI. I 3.XII. 2007 o godz. 19.00 w XIX LO, ul. Pestalozziego 11/13 w Gdańsku Wrzeszcu w sali nr 32.

 

Dla zainteresowanych mamy dodatkowe informacje o zespole:

 

Zespół Pieśni i Tańca „JANTAR” im. Zygmunta Kamińskiego działa przy Uniwersytecie Gdańskim od 1970 roku. Zrzesza on studentów i absolwentów Uniwersytetu Gdańskiego, a także Politechniki Gdańskiej, Akademii Muzycznej, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Medycznej. Obecnie zespół składa się z grupy tanecznej, grupy wokalnej i kapeli. Bogaty repertuar „JANTARA” zawiera tańce z regionów: lubelskiego, kaszubskiego, krakowskiego, łowickiego i rzeszowskiego. Polki, oberki, krakowiaki, kosedery i inne charakterystyczne polskie tańce przeplatane są autentycznymi folklorystycznymi tekstami – w zależności od wykonywanego tańca i jego pochodzenia. Ludowy charakter tańców podkreśla nie tylko słowiańska uroda naszych dziewcząt, lecz przede wszystkim oryginalne kostiumy, ilustrujące folklor różnych części kraju. Przepiękne, bajecznie kolorowe i błyszczące są wspaniałym świadectwem minionych czasów. Zespół wykonuje nie tylko tańce regionalne. W swym repertuarze posiada także układy choreograficzne polskich tańców narodowych, takich jak mazur i polonez, których powagę i dostojeństwo podkreślają piękne stroje z epoki Księstwa Warszawskiego lub staropolskie kontusze.

 

Każdego roku w okresie Świąt Bożego Narodzenia zespół koncertuje z repertuarem polskich kolęd i pastorałek, nastrojowych, pełnych uroku i ciepła o charakterze ludowym i staropolskim.

 

„JANTAR” znany jest zarówno w kraju, jak i poza jego granicami – koncertował na festiwalach w Niemczech, Hiszpanii, Francji, Turcji, Danii, Anglii, Szwajcarii, Norwegii, Słowenii, gdzie zdobywał uznanie i liczne nagrody. Do najważniejszych wyróżnień należą nagrody na festiwalach m.in. w Cantonigros (Hiszpania), Neuchatel (Szwajcaria), Gemenos (Francja), Middlesbrough (Anglia), Istambuł (Turcja), a ostatnie to drugie miejsce na XXIII Międzynarodowym Festiwalu Chórów i Folkloru Lindenholzhausen (Niemcy). Nagrody i wyróżnienia zespół zdobywał również w kraju, m.in. trzykrotnie I miejsce na Festiwalu Talentów Tanecznych czy na festiwalu Folkloru Ziem Polski Północnej, III miejsce na XI Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, II i III miejsce na Międzynarodowym Festiwalu Folkloru Euroregionu Bałtyk w Elblągu, a 2007 roku III miejsce na XIII Ogólnopolskim Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie. Do sukcesów zespołu można zaliczyć także nagranie w 1997 roku kasety z programem kolędowym, a także dwóch płyt; w roku 2002 z piosenkami z różnych regionów Polski oraz w roku 2003 z kolędami i pastorałkami.

 

Od 2006 roku JANTAR po otrzymaniu od Komisji Artystycznej pozytywnej oceny wstąpił w szeregi Polskiej Sekcji CIOFF – Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej. W roku 2005 kadra prowadząca i członkowie zespołu za wybitne osiągnięcia w dziedzinie rozwijania kultury studenckiej i kultywowanie tradycji tańca ludowego otrzymali z rąk JM Rektora UG Medale Uniwersytetu Gdańskiego – najwyższe honorowe wyróżnienie dla członków społeczności akademickiej.

Wyjazdy zagraniczne umożliwiają członkom zespołu także spotkania z folklorem innych narodów. Członkowie zespołu podkreślają, że to co ich łączy to nie tylko zamiłowanie do polskiego folkloru, tańca i śpiewu, ale przede wszystkim więzy przyjacielskie, jakie tworzą się w trakcie prób, spotkań i wyjazdów.

 

Obecnie zespół prowadzą: Marcin Wilczewski – kierownik organizacyjny, Milena Jurczyk – choreograf, Beata Makowska – kierownik muzyczny, Barbara Biedrzycka – akompaniator.

 

www.jantar.ug.gda.pl, jantar@ug.gda.pl