Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Plus Camerimage 2009

Plus Camerimage jest jednym z największych międzynarodowych festiwali filmowych poświęconych sztuce kreowania obrazu filmowego.

W tym roku odbędzie się w dniach 28 listopada – 5 grudnia. Festiwal ma charakter konkursowy, a międzynarodowe jury nagradza autorów najlepszych zdjęć.

Festiwal odbywa się co roku i przyczynia się do wzrostu prestiżu operatorów zdjęć wśród innych twórców filmowych. W wielu krajach, również w Polsce, zawód ten zaliczany był do technicznych. Dzięki festiwalowi zaczęto dostrzegać, iż operator jest współtwórcą wizualnej strony filmu – jest artystą, podobnie jak reżyser i aktorzy. Plus Camerimage jest również forum dla dyskusji na temat przyszłości sztuki filmowej. Skupiając środowisko utytułowanych filmowców, i pomagając debiutantom oraz studentom, pozwala im odkrywać nowe obszary artystyczne.

Poza Konkursem Głównym, w programie tegorocznego festiwalu znalazły się także: Konkurs Etiud Studenckich, Konkurs Filmów Polskich, Konkurs Filmów Dokumentalnych, Konkurs Wideoklipów. Odbędą się także pokazy specjalne, premiery, przeglądy filmów i retrospektywy, spotkania, wystawy czy koncerty.

Tradycją festiwalu są nagrody – za Całokształt Twórczości, dla Reżysera, za Osiągnięcia w Filmie Dokumentalnym oraz dla Scenografa.