Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Podbij branżę IT

Do 2015 roku w całej Unii Europejskiej będzie poszukiwanych prawie milion specjalistów IT, z czego większość będą stanowili programiści. Przepustką do kariery są konkretna wiedza i konkretne umiejętności. Jeśli je masz, nie musisz martwić się o pracę.

Pracownicy działów IT już od kilku lat plasują się wśród 10 zawodów najbardziej dotkniętych niedoborem talentów. W zestawieniu najtrudniejszych do obsadzenia stanowisk według Manpower specjaliści IT zajmują siódme miejsce na świecie i ósme w Polsce. Zapotrzebowanie na wykwalifikowanych pracowników zgłaszają niemal wszystkie branże. – Specjalistów IT potrzebują wszystkie sektory gospodarki, nie wykluczając rolnictwa, a zapotrzebowanie jest ogromne. Można mówić nawet o niedoborze specjalistów w tym sektorze – potwierdza Artur Ragan z Work Express. Zwiększaniu zatrudnienia sprzyja powstawanie w Polsce centrów usług wspólnych, które każdego roku, generują tysiące miejsc pracy, także dla pracowników działów IT.

 
Programista potrzebny od zaraz
 
Najbardziej poszukiwani na rynku są programiści. – Największy popyt jest oczywiście na programistów. Komisja Europejska wyliczyła, że w 2015 roku w UE będzie poszukiwanych prawie milion specjalistów IT, z czego większość będą stanowili właśnie programiści. Rynek jest w stanie jeszcze długo przyjąć każdą ich liczbę, a najwyżej cenieni nie muszą szukać pracy, bo to praca szuka ich – informuje Artur Ragan. Potwierdza to także Dagmara Wilińska Konsultant z Manpower Experis IT. – Jest duże zapotrzebowanie na osoby odpowiedzialne za wytwarzanie oraz utrzymywanie oprogramowania, systemów czy nowych funkcjonalności dla np. aplikacji webowych, desktopowych czy na urządzenia mobilne. Dodatkowo poszukiwani są także programiści baz danych – twierdzi. Na liczbę ofert pracy nie powinni narzekać też wdrożeniowcy i analitycy. Ale nie tylko. – Poszukiwani są także testerzy, zarówno funkcjonalni, jak i posiadający wiedzę i umiejętności w zakresie automatyzacji testów; testerzy programiści, czyli osoby, które odpowiadają za rozwój narzędzi do automatyzacji testów czy też tworzą całe środowiska testowe. Cały czas jest także zapotrzebowanie na pierwszą i drugą linię wsparcia w zakresie administracji systemami, serwerami, sieciami czy wirtualnych środowisk ze znajomością języka angielskiego oraz drugiego języka obcego – mówi Dagmara Wilińska.
 
Poligloci poszukiwani
 
Wśród najbardziej pożądanych umiejętności w branży wymienia się znajomość języków programowania: Java, C/C++ oraz znajomość języków skryptowych, jak perl, shell, bash. – Poszukiwani są także kandydaci ze znajomością technologii zarówno webowych, desktopowych, jak i związanych z urządzeniami mobilnymi. Ceniona jest specjalistyczna znajomość różnych systemów np. Calypso, Murex, znajomość narządzi do automatyzacji testów np. Selenium, Bugzilla, Mantis, JMeter itp. Doceniana jest także znajomość baz danych zarówno od strony programistycznej, jak i administracyjnej. Szczególnie cenieni są specjaliści od Microsoftowych rozwiązań oraz Oraclowych – wymienia Dagmara Wilińska z Experis IT. Poza zawodowymi zdolnościami, najbardziej ceniona jest znajomość języków obcych. – Poza stricte warsztatowymi umiejętnościami coraz częściej pracodawcy szukają fachowców od IT z doświadczeniem w sprzedaży. Znajomość języków obcych i gotowość do zmiany miejsca zamieszkania są standardami w tej branży – potwierdza Artur Ragan z Work Express. Wśród języków obcych, po angielskim, którego znajomość jest obowiązkowa, na znaczeniu zyskują także francuski i niemiecki. 
 
Otwartość i komunikatywność
 
Cenione w branży IT są także kompetencje miękkie. Na ich posiadanie zwraca uwagę coraz więcej rekruterów. – Z miękkich kompetencji najbardziej pożądaną cnotą programisty będzie komunikatywność i umiejętność pracy w zespole. Mnóstwo świetnych fachowców z tej branży nie zdobywa uznania z powodu braku umiejętności porozumiewania się z otoczeniem i dostosowania się do wymogów pracy zespołowej – informuje Artur Ragan. Informatykom przyda się także otwartość, na ludzi i nowe wyzwania. – Bardzo cenione są umiejętności miękkie takie jak komunikatywność, umiejętność pracy z klientem, skrupulatność, dokładność, innowacyjne podejście, chęć dzielenia się wiedzą i doświadczeniem – wymienia Dagmara Wilińska. 
 
Bez doświadczenia
 
Choć zapotrzebowanie na specjalistów IT jest ogromne, aby się przebić w branży nie wystarczy posiadanie wykształcenia kierunkowego. Dzisiaj najbardziej poszukiwani są pracownicy z konkretnymi umiejętnościami i konkretną wiedzą, znający języki obce i umiejący pracować w zespole. Przy czym, co zaskakujące, nie muszą posiadać udokumentowanego doświadczenia w postaci pracy na danym stanowisku. – Znaczące jest to, że coraz więcej firm szuka absolwentów kierunków IT… bez doświadczenia. Świeżo upieczeni specjaliści IT, wolni od nawyków poprzednich środowisk pracy, mają uczyć się fachu w firmach tworzących i wdrażających software dla zakładów produkcji przemysłowej. Pula takich rekrutacji rośnie nieustannie, bo w kraju coraz mniejsze firmy chcą się rozwijać za sprawę wejścia w e-commerce, a tego nie sposób zrobić bez własnych zasobów IT. To sprawia, że ofert pracy dla programistów Java, .NET czy C++ i wdrożeniowców przybywa. A na przykład analityków nie szuka się już poprzez ogłoszenia, tylko drogą bezpośrednich poszukiwań i dzięki networkingowi – zaznacza Artur Ragan z Work Express.
 
Podbij branżę!
 
Specjaliści z branży IT, którzy już na etapie studiów zaplanują swoją karierę, mogą liczyć na bardzo ciekawe miejsca pracy i wysokie wynagrodzenie. Warto już na etapie studiowania rozglądać się za interesującymi stanowiskami. Nawet jeśli oznacza to tylko praktyki czy staż. Duże zapotrzebowanie na pracowników w tej branży sprawia, że firmy cenią sobie długofalową współpracę i gotowe są same szkolić pracowników. – Na początku swojej drogi zawodowej warto rozważnie dobierać propozycje zatrudnienia, szukając tych, które gwarantują rozwój i podnoszenie kwalifikacji. Żeby należycie rozpocząć karierę często warto przyjąć propozycję gorzej płatną, ale oznaczającą perspektywy rozwoju, na przykład zdobycie praktyki w jakiejś niszy kompetencyjnej typu automatyka przemysłowa bądź pracę w międzynarodowym środowisku – radzi Artur Ragan. Jeśli chcemy podnieść swoje kwalifikacje jeszcze na etapie trwania studiów, postawmy przede wszystkim na naukę języków obcych. – Jeśli nie jesteśmy pewni, którą umiejętność zdobyć w najbliższym czasie, postawmy na naukę języka obcego. Przeciętny programista znający dwa języki obce ma większe szanse na pracę w stabilnej dużej firmie niż wirtuoz kodu, zamknięty w swoim świecie specjalistycznego oprogramowania. Poza tym jeden język obcy więcej oznacza +10 do siły perswazji przy negocjowaniu wynagrodzenia – podkreśla Artur Ragan.
 
Pilnuj kwalifikacji
 
Branżę IT charakteryzuje zmienność. Rynek nowych technologii uznawany jest za najbardziej dynamiczny. Chcąc więc utrzymać swoje kwalifikacje, specjaliści IT muszą pilnować rynkowych trendów i cały czas uaktualniać swoje umiejętności. – Wysoką cenę specjalistów IT zapewnia im nieustające podnoszenie kwalifikacji. Żeby być dobrym programistą czy analitykiem, trzeba regularnie zapoznawać się z opisami nowych rozwiązań i technologii. Inaczej tzw. starzenie się kompetencji będzie stopniowo osłabiało posiadaną pozycję na rynku pracy – twierdzi Artur Ragan. Warto też podnosić poziom kompetencji miękkich. Ćwiczyć własną pewność siebie i nie bać się otworzyć na ludzi. – Specjaliści IT powinni cały czas podnosić poziom swoich kompetencji miękkich. Za kilka lat to właśnie one pozwolą im awansować i kierować pracą innych specjalistów, nierzadko bieglejszych w kwestiach technologicznych. W branży IT nadal zdarzają się błyskotliwe awanse, pozwalające przeskoczyć parę szczebli hierarchii za jednym razem – informuje Artur Ragan z Work Express.