Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Podwójne flipperowe mistrzostwa!

Tegoroczne flipperowe mistrzostwa Polski to nie tylko jubileuszowa X edycja tej imprezy, bo rozbudowano je o drugi niezwykły turniej. Będzie on zorganizowany z okazji setnych urodzin legendarnej osobistości tej branży, Polaka Steve’a Kordka.

Flipper to automat zwany po angielsku pinball, zaś flipper oznacza oryginalnie samą łapkę służąca do odbijania kuli. W Polsce przyjęło się mówić flipper zamiast pinball, choć i ten termin się czasem pojawia.

Historia pinballi sięga drugiej połowy XIX wieku, ale na dobre rozpoczęła się w 1947 r., co wiązało się z wyposażeniem ich we wspomniane łapki. Ta zasadnicza innowacja jest w dużej części dziełem naszego rodaka Steve’a Kordka, który pracował w tej branży prawie od jej zarania (czasy wielkiego kryzysu) do jej zmierzchu pod koniec XX wieku. Pan ten mieszka w Chicago i choć wiekowy (niedługo dosłownie!;) ma się dobrze. W grudniu skończy 100 lat.

 

Flipperowe Mistrzostwa Polski (zwane oficjalnie Printimus 2011 Qulturalne Mistrzostwa Polski w Grze na Flipperach) odbędą się jak zawsze w znanym warszawskim klubie Spółdzielnia CDQ (dawniej Centralny Dom Qultury) przy ul. Burakowskiej 12. Po raz pierwszy będzie to impreza dwudniowa – weekend 19-20 listopada. Regułą było, że nagrodą główną był flipper, tym razem będą dwa, bowiem taki automat otrzymają zwycięzcy obu turniejów. 

Z roku na rok rośnie zarówno liczba uczestników, jak i zainteresowanie mediów. W ostatniej, dziewiątej edycji udział wzięły sześćdziesiąt cztery osoby, co czyni tę imprezę porównywalną pod względem frekwencji z największymi flipperowymi zawodami w świecie. Wśród zeszłorocznych zawodników było czterech gości z zagranicy – trzech Węgrów i jeden Francuz; wygrał je gracz z Węgier, notabene jeden z najlepszych flipperowców na świecie. W tym roku spodziewamy się reprezentantów większej liczby krajów, bowiem swój udział zapowiedzieli swój udział zawodnicy m.in. z Włoch, Francji, Szwajcarii, Austrii i Wielkiej Brytanii. Sądzimy że ostatecznie flipperowców z zagranicy będzie jeszcze więcej.

Punkty z turniejów będą jak zawsze zaliczone do światowego rankingu flipperowego (www.pinballrankings.com).

Więcej szczegółów: http://www.flippery.com.pl/?p=1153

 

Na koniec chcielibyśmy z radością poinformować, że mamy do czynienia z wyraźnym renesansem flipperów! Przez kilka lat jedynym ich producentem był Stern Pinball z Chicago (www.sternpinball.com ; notabene partner polskich zawodów), ale w tym roku pojawiło się kilku innych. Miał więc rację Marcin Wrona z Faktów TVN przygotowując w styczniu b.r. relację z USA pt. „Druga młodość flipperów”: http://www.tvn24.pl/12691,1689691,0,1,druga-mlodosc-flipperow,wiadomosc.html . Flippery przeżywają comeback!

 

Printimus Polish Pinball Party

a w jego ramach:

Printimus 2011 X Qulturalne Mistrzostwa Polski w Grze na Flipperach

oraz
Setka Steve’a Kordka !

19-20.11.2011 r. klub spółdzielnia CDQ, ul. Burakowska 12, Warszawa http://cdq.pl