Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Podyplomowe studia z florystyki

Na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie rusza nowy kierunek studiów podyplomowych – florystyka.

„To szansa na zdobycie atrakcyjnego zawodu. Zajęcia prowadzić będzie m.in. Grażyna Korzekwa – mistrzyni Polski we florystyce. Oprócz sztuki układania kwiatów w programie nauczania znajdzie się także marketing oraz prowadzenie działalności gospodarczej” – informuje rzecznik UR Izabella Majewska.

Florystyka to sztuka układania artystycznych kompozycji kwiatowych, a floryści wystawiają swoje prace w galeriach. Nie należy zatem mylić ich zawodu z pracą osób zajmujących się handlem i dystrybucją kwiatów, choćby ci oferowali bukiety i wiązanki.

Pokazy florystyczne na całym świecie są dużymi wydarzeniami. Jedna z takich imprez z udziałem Grażyny Korzekwy – mistrzyni Polski we florystyce odbędzie się 2 lipca o godzinie 10.00 na Wydziale Ogrodniczym Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Pokaz będzie połączony z konferencją promującą nowy kierunek studiów. Mistrzyni będzie układać bukiety ślubne, bukiet dla teściowej i wykona aranżację na stół bankietowy.

Studia podyplomowe z zakresu florystyki to przedsięwzięcie Katedry Roślin Ozdobnych Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Zajęcia prowadzone będą przez dwa semestry w systemie weekendowym. W programie nauki przewidziano 260 godzin, w tym 140 godzin zajęć praktycznych z florystyki prowadzonych przez Grażynę Korzekwę oraz zajęcia teoretyczne obejmujące teorię florystyki i estetyki, roślinoznawstwo i przedłużanie trwałości roślin, rysunek odręczny oraz podstawy przedsiębiorczości. Do podjęcia studiów organizatorzy zapraszają absolwentów szkół wyższych (minimum I stopnia) zainteresowanych sztuką kompozycji roślinnych, m.in. osoby, które chciałyby zmienić zawód i zwiększyć swoją konkurencyjność na rynku pracy, właścicieli i pracowników kwiaciarń, nauczycieli dekoracji roślinnych i florystyki, pracowników firm zajmujących się obrotem roślinami ozdobnymi, promocją i sprzedażą kompozycji na skalę masową oraz architektów wnętrz. Rekrutacja na rok akademicki 2009/2010 trwa do 30.08.2009, o przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Podobne studia organizują inne renomowane uczelnie rolnicze, m.in. Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie.

Źródło: PAP