Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pokieruj swoim rozwojem – Kariera w Nokii

Jesteś studentem IV lub V roku? A może doświadczonym specjalistą? W Nokii każdy może pokierować swoim rozwojem!

Ta zasada przestrzegana jest w Krakowskim Centrum Badawczo-Rozwojowym, które jest jednym z kluczowych ośrodków w Polsce i na świecie wprowadzających w życie najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne koncernu Nokia w telekomunikacji.

Nokia to największy na świecie specjalista w dziedzinie szerokopasmowej transmisji w sieciach komórkowych, który działa w ścisłej czołówce każdej z generacji technologii mobilnych. Swoją działalność skupia przede wszystkim na tworzeniu oprogramowania, sprzętu oraz zapewnieniu usług dla infrastruktury sieciowej. Obecnie prowadzi działalność w ponad 150 krajach oraz zatrudnia około 50 000 pracowników.

Nokia Solutions and Networks Sp. z o.o., działająca w Polsce jest spółką wchodzącą w skład międzynarodowej grupy kapitałowej Nokia Networks. Siedziba główna mieści się w Warszawie, ponadto spółka posiada ośrodki B+R w Krakowie i Wrocławiu. W 2013 roku Minister Gospodarki nadał ośrodkowi krakowsko – wrocławskiemu status centrum badawczo – rozwojowego, stanowiącego największe centrum B+R w sektorze IT w Polsce. We wszystkich oddziałach w Polsce Nokia zatrudnia już ponad 3500 osób.

W krakowskim oddziale są tworzone i testowane produkty dla różnych generacji sieci komórkowych: 3G, 4G oraz 5G. 15 letnie doświadczenie w rozwijaniu najnowszych systemów telekomunikacyjnych daje firmie mocne podstawy do wdrażania najnowszych
technologii w telefonii komórkowej.

Współpraca z uczelniami

Nokia ściśle współpracuje ze szkołami wyższymi w regionie: Akademią Górniczo-Hutniczą, Uniwersytetem Jagiellońskim, Politechniką Krakowską i Politechniką Śląską. Zdecydowaną większością pracowników krakowskiego oddziału są właśnie absolwenci tych uczelni.

Studia I lub II stopnia na wydziałach IT bardzo dobrze przygotowują do pracy na stanowisku inżyniera programisty lub inżyniera ds. testów. By ułatwić studentom start na runku pracy, Nokia pomaga poszerzyć program nauczania o obszar specjalizacji krakowskiego ośrodka – systemy telekomunikacyjne 4G Long Term Evolution oraz prace w obszarze 5 generacji i budowy Internet Of Things. Studenci poznają teorię systemów LTE oraz praktycznie mogą poznać działanie stacji bazowej LTE podczas zajęć laboratoryjnych na sprzęcie Nokii.

Krakowska Nokia prowadzi również na wyżej wymienionych uczelniach praktyczne kursy programowania w językach C++, Python, VHDL, Verilog, ucząc nie tylko składni i zasad języka, ale również szkoląc z procesu produkcji oprogramowania.

Ponadto, Katedra Telekomunikacji AGH wspólnie z Centrum Technologicznym Nokia Kraków już 13-go kwietnia 2018 r. otwierają demonstracyjną sieć komórkową LTE, zbudowaną na bazie najnowocześniejszych rozwiązań telekomunikacyjnych dostarczonych przez firmę Nokia. Zaprojektowana przez pracowników Nokii instalacja stanowi wierne odwzorowanie systemów działających u operatorów komercyjnych i ma służyć do testowania najnowszych funkcjonalności rozwijanych i wdrażanych z myślą o 5G w rzeczywistym środowisku. Z nowo otwartej sieci skorzystają zarówno naukowcy jak i studenci Wydziału Informatyki, Elektroniki i Telekomunikacji AGH. Dzięki niej, mając do dyspozycji kompletne środowisko badawcze, będą mogli w praktyce poznawać tajniki nowoczesnych technologii.

Kariera w Nokii

W krakowskim Centrum Technologicznym Nokii prowadzony jest stały nabór na dwa główne stanowiska: Software Engineer / C++ i  Telcom Test Engineer. Dodatkowo cyklicznie poszukiwani są pracownicy na stanowiska: FPGA Design Engineer, RF Software Engineer, Hardware INV Engineer.

Osoby, które zastanawiają nad wyborem ścieżki kariery mogą usłyszeć od menadżerów Centrum Badawczo-Rozwojowego następujące rady:

 * zostań programistą, jeżeli: lubisz programować, orientujesz się w różnych językach programowania, znasz ich słabe i mocne strony, znasz bardzo dobrze jeden lub więcej języków programowania wysokiego poziomu, znasz algorytmy, paradygmaty programowania (obiektowe, funkcyjne, proceduralne), lubisz myśleć abstrakcyjnie,
* zostań testerem, jeżeli: lubisz wyszukiwać i rozwiązywać problemy, wymyślać nietypowe scenariusze, które mogą wykryć błąd, chcesz poznać pełną funkcjonalność urządzenia, działanie całego systemu, interesujesz się, jak klient go używa, dobrze znasz domenę produktu (telekomunikacja, sieci IP, interfejs radiowy).

Nokia rekrutuje w zależności od potrzeb przez cały rok. Na rozmowach rekrutacyjnych wyłaniani są ludzie posiadający umiejętność szybkiego uczenia się i dzielenia wiedzą, umiejętność pracy w zespole oraz utożsamiający się z wartościami firmy. W zależności od doświadczenia zawodowego oraz kompetencji obejmują oni stanowiska od Junior Developer poprzez Senior Developerów, Software Architektów, do Managerów, Program Managerów.

Co Nokia może zaoferować swoim pracownikom? Przede wszystkim konkurencyjne wynagrodzenie, premię roczną do 25 proc. rocznych dochodów, podwyższone koszty uzyskania przychodów za pracę twórczą, szkolenia i programy rozwojowe, a także m. in. opiekę medyczną, dopłaty do żłobków i przedszkoli, ubezpieczenie na życie oraz liczne imprezy sportowo-integracyjne.

Więcej o procesie rekrutacji można przeczytać pod linkiem: http://www.nokiakrakow.pl/pl/proces-rekrutacji.  

Aktualne oferty pracy w krakowskim Centrum Technologicznym Nokii można znaleźć pod linkiem: http://www.nokiakrakow.pl/pl/oferty-pracy