Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pokój do wynajęcia

Początek roku akademickiego to nie tylko czas zapisywania się na ćwiczenia, wykłady i kursy – to także czas poszukiwania (lub zmieniania na lepsze) studenckiego mieszkania. Chociaż oferta jest bardzo duża, zadanie nie jest łatwe. Trzeba bowiem poświęcić poszukiwaniom sporo czasu i serca, aby znaleźć miejsce, w którym będziecie się dobrze czuć.

Musimy zacząć od złej wiadomości: ceny na rynku wynajmu mieszkań są niestety bardzo wysokie. Jesteśmy świadkami bezprecedensowego wzrostu cen nieruchomości, a to wpływa na ceny wynajmu lokali.

Najdrożej jest oczywiście w Warszawie. Według raportu największego bezpłatnego serwisu z ogłoszeniami nieruchomości www.szybko.pl za kawalerkę w stolicy trzeba zapłacić średnio prawie 1100 zł (dane z lipca i sierpnia 2006). Ceny w pozostałych dużych miastach (brano pod uwagę Gdańsk, Katowice, Kraków, Poznań i Wrocław) są o około 30% niższe i kształtują się na podobnym poziomie – ok. 850 zł (od 775 zł w Gdańsku do 846 zł we Wrocławiu). W porównaniu w rokiem ubiegłym najbardziej wzrosły ceny w Krakowie (średnio 778 zł rok temu i 817 zł w tym roku); w innych miastach, łącznie z Warszawą, widać małe różnice (np. w stolicy w tamtym roku cena kawalerki nie zmieniła się).

Ceny wynajmu większych lokali są oczywiście odpowiednio wyższe: według danych www.szybko.pl mieszkanie dwupokojowe kosztuje średnio w Warszawie 1400 zł, a w pozostałych miastach – od 930 zł w Gdańsku do 1300 zł w Krakowie. Wynajem trzypokojowego to koszt ponad 1900 zł w Warszawie i od 1290 zł w Poznaniu do 1600 zł w Gdańsku. Natomiast wynajęcie czteropokojowego mieszkania kosztuje ponad 2600 zł w Warszawie i w przedziale od 1900 zł do 2200 zł w pozostałych miastach (wszystkie ceny uśrednione).

W każdym mieście widać spore różnice cenowe między dzielnicami. Najdroższe są oczywiście dzielnice dobrze skomunikowane z resztą miasta, a także te, gdzie zlokalizowane są nowe inwestycje o wyższym standardzie.

Standard studencki

Jakich mieszkań studenci poszukują najczęściej?Przede wszystkim kawalerek i mieszkań jednopokojowych i blisko uczelni. – Studenci, pomimo wysokich cen, szukają komfortu. Mieszkania bez stałego łącza internetowego przegrywają z innymi. Dawniej była tendencja do nadmiernego zagęszczania mieszkań. W mieszkaniu dwupokojowym mieszkało nawet do sześciu osób. Teraz jest inaczej. Zazwyczaj do dwupokojowego mieszkania zgłaszają się dwie lub trzy osoby – zauważa Piotr Gaweł, przewodniczący Rady Okręgowej ZSP w Krakowie, która koordynuje program Chata Żaka (www.chatazka.pl). Biura w kilkunastu miastach akademickich udostępniają studentom i absolwentom oferty mieszkań i pokojów do wynajęcia.

Wszystko w porządku

Gdy wynajmujecie mieszkanie na dłużej, koniecznie spiszcie z właścicielem umowę. Najbezpieczniej spisać umowę terminową (np. na rok) – bez problemu można ją przedłużyć lub rozwiązać wcześniej. Dokument ten jest gwarancją, że w spornych sytuacjach właściciel was nie oszuka (np. z dnia na dzień nie podniesie ceny wynajmu). Pracownicy biur kwater zauważają, że często studenci nie podpisują umowy w zamian za obniżenie ceny. Ale to poważny błąd, który wcześniej czy później się zemści.

Umowa musi zawierać dokładny opis mieszkania: adres, powierzchnię, liczbę pokoi, wyposażenie. A także cenę czynszu (to obrona się przed ewentualną nagłą podwyżką) oraz termin i sposób płatności (gotówka lub przelew np. do połowy każdego miesiąca).

Trzeba liczyć się z tym, że właściciel mieszkania zachce wziąć kaucję w wysokości czynszu z jednego miesiąca. To zabezpieczenie na wypadek, gdyby coś uległo zniszczeniu. Najczęściej opłata jest zwracana (po prostu nie płaci się ostatniego czynszu). Trzeba jednak uważać na właścicieli, którzy w momencie wynajmu żądają kaucji przekraczającej opłatę za jeden miesiąc. Ważne, aby kwota kaucji została zawarta w umowie.

Wraz z umową należy podpisać tzw. protokół zdawczo-odbiorczy, w którym wymienione są wszystkie sprzęty domowe i ich stan (gdyby właściciel chciał obarczyć was kosztami za naprawę czegoś, co było uszkodzonejuż wmomencie waszego wprowadzenia się). W dniu odbioru kluczy warto spisać też stan licznika gazu, wody i prądu.

Najczęściej właściciel zachowuje jedną parę kluczy do mieszkania. Nie oznacza to jednak, że może nachodzić was w dowolnym momencie. Powinien zawsze uprzedzać, kiedy się pojawi. Są to kwestie, które należy z nim uzgodnić, a najlepiej wpisać w umowie.

Umowa jest ważna zawsze, nawet wtedy, gdy właściciel wynajmuje lokal nielegalnie, czyli nie odprowadza od wynajmu podatku. To już sprawa między właścicielem a Urzędem Skarbowym. To wynajmujący może mieć kłopoty w wypadku kontroli – studenta to jednak nie dotyczy.

Powinniście zameldować się w wynajmowanym miejscu (choć nie jest to bardzo skrupulatnie sprawdzane). Zameldowanie odbywa się na podstawie tzw. poświadczenia pobytu, czyli oświadczenia właściciela, że przebywacie czasowo w jego mieszkaniu. W wypadku, gdy właściciel nie chce wydać takiego zaświadczenia, możecie udać się do Urzędu Miasta i zameldować się na podstawie posiadanej umowy najmu.

Jeśli chodzi o praktyczne codzienne sprawy, jak np. odbiór listów pod adresem wynajmowanego mieszkania, nie jest wymagane zameldowanie. Instytucjom i osobom, które będą wysyłać do was listy trzeba po prostu podać adres korespondencyjny.

Potencjalni oszuści…

… jak wszędzie – i tu mogą się zdarzyć. Biura kwater studenckich Chata Żaka tworzą tzw. czarne listy, gdzie umieszczają właścicieli, którzy zgłaszają mieszkanie podając warunki odbiegające od rzeczywistości. – Ich oferty są usuwane i nie przyjmowane w następnych latach – mówi Dominika pracująca we wrocławskim oddziale biura Chata Żaka. Piotr Gaweł dodaje: – Takie sytuacje praktycznie się jednak nie zdarzają w biurach kwater działających przy uczelniach.Oszuści omijają je szerokim łukiem.

Szukając ogłoszeń np. w lokalnych gazetach, trzeba po prostu być czujnym i zachować zdrowy rozsądek. Mieszkanie warto oglądnąć przed wynajęciem. Możecie poprosić o pokazanie starych rachunków (np. za prąd z okresu dwóch ostatnich zim), pytajcie o możliwość instalacji Internetu. Przejdźcie się po okolicy.

Inną sprawą jest to, że ogłoszenia w prasie to często (może nawet w większości) ogłoszenia należące do prywatnych biur nieruchomości, które pobierają spore prowizje (niektóre biura pobierają prowizje od właścicieli). Wtedy niby to nie wy płacicie, a jednak odbije się to również na waszej kieszeni. Właściciel, jeśli ma płacić ekstra prowizję za znalezienie chętnego na mieszkanie, zażąda prawdopodobnie za wynajem większej kwoty.

Student-lokator

Właściciele wynajmujący swoje mieszkania również mają wymagania co do lokatorów. I to bardzo różne. – Począwszy od płci, palenia papierosów, wieku, skończywszy na odpowiedniej uczelni, a nawet kierunku studiów – opowiada Marcin Gajewski z lubelskiego oddziału Chaty Żaka. – Z jednej strony może wydawać się, że to przesada, ale z drugiej – student to lokator podwyższonego ryzyka: dużo imprezuje, zaprasza tabuny znajomych, wynajęte mieszkanie szczególnie jeśli jest kilkopokojowe może stać się domem otwartym. Znam właścicieli, którym trzyosobowa grupa studentów zniszczyła w mieszkaniu kilka sprzętów, a wrzaski i odgłosy całonocnych imprez budziły cały blok i powodowały skargi sąsiadów. Czyli: zrozumcie, że studentów można się trochę obawiać…

Życzę zatem sporo cierpliwości w przeglądaniu kolejnych ofert (szczególnie, że czasu coraz mniej!), a potem oglądaniu wielu lokali. Dobrej pamięci, by zadać wszystkie pytania, które planowaliście zadać (można spisać na kartce!) i sprawnej głowy, by poprawnie przeliczyć wszystkie przyszłe koszty. Powodzenia!

Aleksandra Soboń-Smyk

Przydatne adresy
 
CENY WYNAJMU:

Średnia cena wynajmu pokoju w II kwartale 2006 (według danych portalu szybko.pl)

w Warszawie 500 zł
we Wrocławiu 424 zł
w Poznaniu 373 zł
w Krakowie 369 zł
w Gdańsku 356 zł

W każdym mieście duże różnice między dzielnicami.

Warszawa – średnie ceny (dane serwisu www.szybko.pl, sierpień 2006)
mieszkanie 1-pokojowe ponad 1000 zł
2-pokojowe prawie 1400 zł
3-pokojowe prawie 2000 zł

 
Kraków  (dane serwisu www.chatazaka.pl)
pokój przy rodzinie lub w mieszkaniu studenckim od 300 do 500 zł
kawalerki lub mieszkanie 1-pokojowe od 600 do 1100 zł
mieszkanie 2-pokojowe – od 800-900zł do 1400 zł
mieszkania 3- pokojowe – od 1000zł do 1600 zł
 
Wrocław (dane www.chatazaka.pl, lipiec, sierpień 2006)
pokoje 1osobowe – od 300zł do 400 zł od osoby
kawalerki – od 600 zł do 900 zł
mieszkania 2-pokojowe – od 1000 zł do 1400zł plus opłaty
mieszkania 3-pokojowe – ok. 1500 zł plus opłaty

Lublin (dane www.chatazaka.pl, lipiec, sierpień 2006)
pokój – od 200 zł do 350 zł
kawalerki – od 600 zł do 800 zł
mieszkanie 2, 3-pokojowe – od 800 zł do 1400 zł