Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polacy chcą się uczyć

Z przeprowadzonego ostatnio przez CBOS sondażu wynika, że 93% Polaków uważa, że warto zdobywać wykształcenie.

Sondaż wykazał, że zgodnym niemalże chórem twierdzimy, iż uczyć się warto. Tylko 5% ankietowanych Polaków nie wierzy, że nauka miałaby się im do czegokolwiek przydać.

 

Opinie na temat istoty wykształcenia i zalet płynących z jego posiadania uzależnione są od poziomu wykształcenia zdobytego przez samych respondentów. Polacy, którzy ukończyli szkoły wyższe częściej niż inni twierdzą, że w swój intelektualny rozwój inwestować warto. Również wychowywanie dzieci wpływa na posiadane w tej kwestii zdanie – bezdzietni respondenci okazali się większymi pesymistami.

 

Sondaż CBOSU wskazał również pobudki i motywacje, będące motorem naszych działań zmierzających w kierunku podnoszenia własnych kwalifikacji. Ponad połowa Polaków uważa, że posiadanie dyplomu dobrej uczelni zapewnić może wysokie zarobki. 40% ankietowanych uczy lub uczyło się po to, by móc wykonywać wymarzony zawód.

 

Hierarchia motywacji związana jest ściśle z wysokością wykształcenia respondentów. Dla tych, którzy mogli pochwalić się najwyższym wykształceniem, najważniejsze okazało się posiadanie satysfakcjonującej pracy, która umożliwia im zyskiwanie ciągle nowej wiedzy i umiejętności. Argument finansowy wymieniany był dopiero na trzecim miejscu.

 

Tylko 2% z nas żałuje czasu poświęcanego na naukę i nie czerpie z niej żadnej satysfakcji, a prawie połowa badanych Polaków marzy o tym, by móc pójść do szkoły raz jeszcze po to, by tym razem zostać prymusem.

 

Źródło: WP.pl za PAP