Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polacy wolą mieszkania używane

Tylko jedna czwarta osób poszukujących mieszkania wie, czy chce kupić nowe czy używane. Wśród zdecydowanych wygrywają nieruchomości używane. Dwie osoby na trzy myślą właśnie o takim lokalu i chcą nań wydać o 88 tys. mniej niż na nowe. W przypadku domów proporcje są odwrotne – to za używane chcemy zapłacić znacznie więcej. Zaledwie jedna osoba na dziesięć myśli natomiast o zakupie nowego lokalu użytkowego.

73% nabywców na 4 największych rynkach nie jest zdecydowanych czy kupić mieszkanie od dewelopera, czy używane. Jeszcze mniej osób rozpoczynających poszukiwanie domów podjęło taką decyzję. W ich przypadku tylko jedna osoba na pięć szuka domu używanego lub nowego – reszta podejmuje decyzję dopiero po poznaniu oferty zarówno na rynku pierwotny, jak i wtórnym.

Za nowe mieszkanie chcemy zapłacić więcej, a za dom mniej

Wydawałoby się, że przeciętny budżet osób chcących kupić nieruchomość od dewelopera powinien być wyższy od tych kierujących swe kroki w kierunku rynku wtórnego. Jest to jednak tylko częściowo prawda. Owszem – przeciętny budżet nabywców w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu na rynku pierwotnym opiewa na przeszło 401 tys. zł. W przypadku lokali używanych jest to blisko 313 tys. zł, a więc 88 tys. mniej. Zupełnie inaczej wygląda jednak sytuacja w przypadku domów. Na czterech największych rynkach przeciętny budżet osób, które chcą kupić od dewelopera jest o blisko 149 tys. zł niższy niż w przypadku chętnych na dom używany. Pozorny paradoks jest jednak w pełni uzasadniony. W pierwszej chwili wydawałoby się, że może być to wynik faktu oddawania przez deweloperów domów w stanie wymagających przed zamieszkaniem niemałych nakładów. Ten czynnik nie przekłada się jednak na budżety osób poszukujących mieszkań. Wyjaśnienia należy więc szukać w lokalizacji. Podczas gdy w przypadku domów używanych bywa ona znacznie korzystniejsza, to oferta rynku pierwotnego zlokalizowana jest przeważnie w strefie obrzeżnej miast. Na rynku mieszkań zależność taka nie występuje w związku z cenami działek. W dobrych lokalizacjach są one na tyle wysokie, że deweloperzy nie mogą pozwolić sobie na budowanie na nich domów jednorodzinnych, których ceny z tego tytułu byłyby horrendalnie wysokie.

Budżet deklarowany przez kupujących w Krakowie, Poznaniu, Warszawie i Wrocławiu

Typ nieruchomości

Przeciętny budżet nabywców na rynku:

Różnica
pierwotnym
wtórnym
dom

691 429 zł

840 395 zł

-148 966 zł

mieszkanie

401 208 zł

312 603 zł

88 605 zł

Używane nieruchomości na topie

Rynek wtórny cieszy się największą popularnością w segmencie lokali użytkowych. Przeszło 91% nabywców myśli tu o zakupie używanej nieruchomości. Powód jest bardzo prozaiczny. Nowy lokal użytkowy to nowa lokalizacja nieznana przez mieszkańców. Ponadto oferta deweloperów w tym zakresie jest dość skromna, więc nabywcy nie mają w czym wybierać. Dodatkowo deweloperzy mają często w ofercie lokale użytkowe w okolicy, która dopiero się rozwija. W efekcie rozkręcenie nowego biznesu w nowym lokalu użytkowym może nastręczać problemów.

Wśród osób zdecydowanych na rynek pierwotny czy wtórny blisko jedna trzecia wybiera dom lub mieszkanie od dewelopera. Jest to wynik świadczący o dużej popularności tego segmentu. Trzeba bowiem pamiętać, że deweloperzy zbudowali w 2010 roku 53,2 tys. mieszkań, a rozpoczęli budowę 63 tys., co w ogólnej liczbie nieruchomości blisko 12 milionów nieruchomości, które potencjalnie mogą być przedmiotem obrotu na rynku wtórnym stanowi liczbę skromną.

Konkurencja między deweloperami wzmaga popularność

Nawet w największych miastach popularność rynku pierwotnego jest zróżnicowana. Bez wątpienia jest to mocno związane z ofertą obecnie dostępną w danej lokalizacji. W Warszawie i Krakowie nabywców zdecydowanych na zakup mieszkania nowego jest odpowiednio 35 i 31%. Powodów tak wysokiego wyniku należy upatrywać w atrakcyjnej ofercie deweloperów w tych miastach. Warto bowiem zauważyć, że w Krakowie średnia cena ofertowa mieszkań nowych jest w przeliczeniu na m kw. o blisko 250 zł niższa niż w przypadku lokali używanych. W Warszawie różnica ta jest mniej atrakcyjna i wynosi niecałe 180 zł za m kw. Dużą popularnością cieszy się także rynek pierwotny we Wrocławiu, gdzie co prawda metr mieszkania nowego jest droższy niż używanego, ale różnica ta wynosi niecałe 380 zł za m kw. W Poznaniu natomiast, gdzie tylko co czwarty nabywca zdecydowany jest kupić mieszkanie nowe, trzeba za przeciętny m kw. mieszkania nowego zapłacić ponad 990 zł więcej niż za używane.

Ceny ofertowe oraz popularność rynku wtórnego i pierwotnego wśród nabywców zdecydowanych

Miasto

Wielkość popytu na rynku:

Średnia cena ofertowa (w zł za m kw.)

pierwotnym
wtórnym

r. pierwotny

r. wtórny

Różnica
Kraków
31%
69%
7621
7869
-249
Poznań
25%
75%
7152
6161
991
Warszawa
35%
65%
9233
9410
-177
Wrocław
34%
66%
7383
7006
377

Bartosz Turek
Analityk Rynku Nieruchomości
Home Broker