Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Półmetek 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

49. edycja Krakowskiego Festiwalu Filmowego jest za półmetkiem. Już dziś można powiedzieć, że krakowska publiczność nie zawiodła. Przed uczestnikami jeszcze dwa dni, wypełnione projekcjami i spotkaniami z twórcami polskiego i światowego kina. Za nami ponad połowa projekcji wszystkich trzech sekcji konkursowych. Zdobywców Złotego Smoka, Lajkonika i Rogu poznamy w czwartek.

Pogoda jest prawdziwie filmowa: ochłodzenie i codzienne deszcze sprzyjają spędzaniu długich godzin w sali projekcyjnej. Gość specjalny Paul Mazursky, zadowolony z pobytu, opuścił już Kraków.
 
 
Swoje filmy zaprezentowali już m.in. Marcel Łoziński, Maciej Drygas, Tomasz Wolski, Paweł Łoziński , Franco de Peňa, Lidia Duda, Ewa Borzęcka, Anna Kazejak.
 
 
Bardzo duże zainteresowanie wzbudziło udostępnienie festiwalowych filmów w kinie internetowym Cineman.pl, który jest tegorocznym partnerem Festiwalu. Jedynie w ciągu weekendu dokumenty obejrzało ponad pół tysiąca osób. Największym powodzeniem cieszył się indyjski „Bilal” w reżyserii Sourav Sarangi oraz brytyjska „Największa chińska restauracja na świecie” Weijun Chena. Filmy festiwalowe można bezpłatnie oglądać na cineman.pl jeszcze tylko przez kilka dni – do 4 czerwca br.
 
 
O szczególnym miejscu, jakie krakowski Festiwal każdego roku zajmuje na mapie polskich wydarzeń kulturalnych, nie decydują jednak wyłącznie prezentowane w jego trakcie filmy. Krakowski Festiwal Filmowy to czas spotkań twórców i miłośników kinematografii, nie tylko na projekcjach konkursowych, ale też przy wielu innych okazjach. Wieczorami odbywają się imprezy muzyczne np. koncert Kurtyny Siemiradzkiego w klubie Alchemia poderwał do tańca samego Paula Mauzrsky’ego, a wczoraj w klubie Pauza w rolę DJ wcielił się znany dokumentalista Marcin Koszałka. Dodajmy do tego konferencje, wywiady, wystawę upamiętniającą 100-lecie filmu polskiego na Rynku Głównym i otrzymamy jedyną w swoim rodzaju imprezę światowego kina.
 
 
Jak każdego roku Krakowskiemu Festiwalowi Filmowemu towarzyszy wiele imprez przeznaczonych dla obecnych na festiwalu profesjonalistów filmowych (Industry Zone). W niedzielę i poniedziałek, w ramach międzynarodowego forum, odbyły się dwa panele dyskusyjne poświęcone dystrybucji filmu krótkiego i dokumentalnego. Akredytowani na Festiwalu goście chętnie odwiedzają także Krakowskie Targi Filmowe zlokalizowane w Muzeum Narodowym. Są one miejscem spotkań, wymiany doświadczeń, nawiązywania nowych kontaktów biznesowych. W centrum Manggha trwa pitching Dragon Forum, który młodym filmowcom stwarza realną szansę na zrealizowania swoich projektów.
 
 
Równe dwa dni zostały do zakończenia 49. Krakowskiego Festiwalu Filmowego oraz do wręczenia nagród tegorocznym laureatom. Finałowa gala rozpocznie się w czwartek 4 czerwca, o godzinie 19.30 w KIJÓW. CENTRUM. Gospodarzem wieczoru będzie Maciej Stuhr, minirecital da zespół Małe Instrumenty. W kasie kina KIJÓW.CENTRUM są jeszcze do nabycia bilety na Galę Zakończenia.