Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polscy finansiści wśród największych optymistów w Europie

Polscy specjaliści zajmujący się księgowością patrzą w przyszłość z optymizmem – tak wynika z badania Confidence Index za drugi kwartał 2017 r., przeprowadzonego przez Michael Page. Ponad 72,5% ankietowanych przewiduje, że w najbliższych miesiącach poprawi się ich pozycja zawodowa i sytuacja na rynku pracy. Tym samym polscy finansiści zajęli 2. miejsce, zaraz po niemieckich (75,4%), a przy tym wyprzedzają kandydatów z Wielkiej Brytanii (65,7%), Francji (50,8%), Hiszpanii (31,5%) i Włoch (25,3%).

Niska stopa bezrobocia oraz duża ilość ofert zatrudnienia zdecydowanie pozytywnie wpływa na optymizm i pozycję kandydatów na polskim rynku pracy, co dotyczy już bardzo wielu sektorów gospodarki. Taki nastrój powinien utrzymać się przez najbliższe miesiące. Nawet pomimo najnowszych danych GUS, wg których w drugim kwartale tego roku tempo wzrostu gospodarczego w Polsce minimalnie wyhamowało z 4% do 3,9%. Co można nazwać drobną i naturalną korektą – mówi Piotr Dziedzic, dyrektor w Michael Page.

Blisko 52% ankietowanych w Polsce finansistów przewiduje poprawę ich sytuacji finansowej w przeciągu najbliższych 12 miesięcy. Największymi optymistami w tym aspekcie są Francuzi – ponad 57% tamtejszych finansistów spodziewa się podwyżki. Najmniej optymistycznie w przyszłość patrzą mieszkańcy Hiszpanii – 42,3%, Włoch – 26,4%.

Co motywuje polskich finansistów do zmiany pracy?

Ponad połowa z nich (57,1%) robi to, ponieważ chce wykorzystywać i rozwijać swoje umiejętności. To najczęściej podawany powód chęci zmiany miejsca zatrudnienia.

Podobnie wskazywali także kandydaci z Niemiec (40%), Włoch (38,2%), a także Wielkiej Brytanii (32,4%). W przypadku Francji (42,1%) i Hiszpanii (55,6%) głównym powodem szukania nowej pracy wśród tych specjalistów było bezrobocie.

Co ważne, ponad połowa (53,8%) finansistów w Polsce uważa, że znajdzie następną pracę w czasie krótszym niż trzy miesiące. Wyższy wskaźnik dla tego indeksu jest tylko w Wielkiej Brytanii – 73,5% i we Francji – 66,1%. Z kolei w Niemczech wynosi on 42,1%, a w Hiszpanii 40,8%. We Włoszech natomiast oscyluje on na poziomie 23,1%.

Wyniki tych wskaźników ciekawie odzwierciedlają nastroje gospodarcze w danym kraju. Polska jest aktualnie w fazie dynamicznego rozwoju gospodarczego co generalnie przekłada się na pozytywne deklaracje ankietowanych w różnych aspektach rynku pracy – takich jak wynagrodzenie czy czas potrzebny na znalezienie nowej pracy – podkreśla Piotr Dziedzic. Przy czym należy pamiętać, że niektóre z wymienionych w badaniu krajów mają znacznie większą gospodarkę od Polski, co nawet pomimo czasowego spowolnienia w odczuciu kandydatów nie wpływa drastycznie na ich negatywne opinie – dodaje.

****

Źródło: Michael Page (światowy lider w dziedzinie doradztwa personalnego) www.michaelpage.pl.

Foto: shutterstock.com

Okładka dla Eurostudent Magazyn Akademicki
8,556
Eurostudent Magazyn Akademicki

Eurostudent Magazyn Akademicki

Aktualne e-wydanie Eurostudenta dostępne na portalu dla studentów i absolwentów: www.eurostudent.pl - oferty staży i pracy, inicjatywy studenckie oraz konkursy.


Wydawca: FENIKS MEDIA GROUP