Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polscy Nobliści na XI Festiwalu Nauki w Krakowie

11 maja 2011 r. rozpocznie się Festiwal Nauki w Krakowie. Tegoroczne hasło przewodnie to „Materia- Człowiek- Kultura”.

W tym roku głównym organizatorem jest Uniwersytet Rolniczy im. Hugona Kołłątaja w Krakowie. Organizatorzy zaplanowali wiele atrakcji dla zwiedzających. W ramach Festiwalu odbywać się będą liczne wystawy, panele dyskusyjne, spotkania i wycieczki. Tegoroczne hasło przewodnie to „Materia- Człowiek- Kultura”, które nawiązuje do dwojga znamienitych noblistów – Marii Skłodowskiej – Curie oraz Czesława Miłosza. W związku z tym zaplanowano m.in. dwie wystawy poświęcone życiu i twórczości Marii Skłodowskiej Curie oraz niekomercyjne projekcje pięciu filmów poświęconych noblistce w Kinie pod Baranami. Ponadto będzie możliwość wysłuchania poezji Czesława Miłosza przy specjalnie przygotowanej oprawie muzycznej, a także odbędzie się specjalna debata naukowców pt. „Od radu i polonu do protonoterapii” przygotowana przez Instytut Fizyki Jądrowej im. Henryka Niewodniczańskiego Polskiej Akademii Nauk.W trakcie Festiwalu zwiedzić będzie można m.in muzea, instytuty naukowe, instytuty kulturalne, pracownie naukowe, obserwatorium astronomiczne i wiele innych, ciekawych miejsc.

Festiwal Nauki przeznaczony jest dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Ta popularnonaukowa impreza ma na celu zaprezentowanie w atrakcyjny i przystępny sposób osiągnięć naukowych uczelni, instytutów PAN, a także bogatej kultury studenckiej. Festyn Nauki to doskonałe miejsce bezpośredniej konfrontacji mieszkańców Krakowa z pracownikami naukowymi. Tylko podczas tego wydarzenia istnieje możliwość zobaczenia metod działania wielu skomplikowanych urządzeń, różnych gatunków zwierząt czy obserwacji laboratoryjnych doświadczeń. I to oczywiście nie wszystko. Jak co roku, pracownicy UJ Collegium Medium zaplanowali na terenie Collegium Nowodworskiego liczne badania, porady lekarskie, doświadczenia i eksperymenty.

W ramach tegorocznego Festiwalu Nauki w Krakowie odbył się konkurs, który polegał na opracowaniu krótkiej formy komiksowej na temat „Wynalazek i odkrycie a codzienne życie”. Rozdanie nagród nastąpi zaraz po oficjalnym otwarciu Festiwalu Nauki Krakowie, w czwartek, tj. 12 maja o godzinie 12.00 na estradzie na Rynku Głównym w Krakowie. Prace będzie można oglądać w namiocie Festiwalowym na płycie Rynku Głównego.

Również w czwartek, w godzinach od 12.00 do 16.00, ulicami Basztową, Westerplatte, Dominikańską, Franciszkańską, Podwale i Dunajewskiego przejedzie specjalny, zabytkowy tramwaj. Będzie w nim można uzyskać informacje na temat tegorocznego Festiwalu, uzyskać program i specjalnie przygotowaną gazetkę. Przejazd tramwajem będzie bezpłatny.

Od środy do piątku, od godziny 21.30 do 22.00, na Wieży Ratuszowej odbywać się będzie pokaz światła i dźwięku, tzw. Mappingu, przygotowany przez Akademię Sztuk Pięknych.

Festiwal zakończy pokaz żonglerki w wykonaniu finalisty Mam Talent – Kamila Dzilińskiego oraz spektakl teatralny „Damy i Huzary” na Scenie Klasycznej PWST.

Szczegóły na stronie internetowej: www.ur.krakow.pl

Serdecznie zapraszamy!