Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polska 1939. Pierwsi przeciwko Hitlerowi

„Bądźcie bez litości, bądźcie brutalni, nasza przewaga daje nam wszystkie prawa” – ostatnie przemówienie Hitlera przed atakiem na Polskę.

„Stanęliśmy tedy nie po raz pierwszy w naszych dziejach w obliczu nawałnicy, zalewającej nasz kraj z zachodu i wschodu. (…) Na każdego z was spada dzisiaj obowiązek czuwania nad honorem Naszego Narodu
w najcięższych warunkach” – orędzie Prezydenta RP Ignacego Mościckiego po napaści Rosji Sowieckiej na Polskę.

Rok 1939. II RP istnieje na mapie świata od zaledwie dwóch dekad. Ludzie, którzy wywalczyli dla niej niepodległość, patrzą z niepokojem, jak za granicami kraju rosną w siłę znane im od wieków wrogie potęgi.

Polska ma silną i bitną armię. Ma sojuszników, którzy w razie hitlerowskiej napaści przyjdą jej z pomocą. Naczelny wódz odgraża się, że wrogowi nie oddamy nawet guzika. Pokolenie wolnej Polski właśnie wchodzi w dorosłość. Nie zamierza zginać karku przed żądaniami Hitlera.

 

 

Nadchodzi wrzesień. Czas próby.

I choć przewaga niemiecka okaże się miażdżąca, Anglia i Francja nie zrobią nic, by pomóc swojemu sojusznikowi, a Sowieci 17 września wbiją nam nóż w plecy, będziemy walczyć. Osamotnieni, w beznadziejnym boju na dwa fronty. Tej wojny nie wygramy, lecz ocalimy to, co najcenniejsze. Nasz honor.

Roger Moorhouse – brytyjski pisarz, publicysta i historyk specjalizujący się we współczesnej historii Niemiec i Europy Środkowej; ekspert w zakresie tematyki związanej z II wojną światową.

Wraz z Normanem Daviesem napisał i w 2002 roku wydał książkę Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego. Vratislavia – Breslau – Wrocław.

Moorhouse jest także autorem świetnie przyjętych na polskim rynku bestsellerów Polowanie na Hitlera. Historia zamachów na wodza Trzeciej Rzeszy (2006), Stolica Hitlera. Życie i śmierć w wojennym Berlinie (2011) oraz Trzecia Rzesza w 100 przedmiotach (2018).