Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Polska na ludowo – Ogólnopolska Studencka Akcja „Wytnij Hołubca” już 12 października

Nie masz pojęcia, jak się wycina hołubce? Najwyższy czas abyś to zmienił, już niebawem będzie je wycinać cała Polska! Wszystko za sprawą zbliżającego się Dnia Tańca Ludowego, obchodzonego 7 października
i związanej z nim studenckiej akcji – Wytnij Hołubca!

Idea akcji Wytnij Hołubca zrodziła się w 2010 roku za sprawą trzech warszawskich zespołów: Zespołu Pieśni i Tańca Politechniki Warszawskiej, Ludowego Zespołu Artystycznego PROMNI Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz Zespołu Pieśni i Tańca Szkoły Głównej Handlowej.

Mimo, że akcja miała zasięg lokalny, zaangażowało się w nią prawie 100 studentów, którzy – ubrani  w ludowe stroje – zachęcali  przechodniów do wspólnego „wycinania hołubców” – czyli najbardziej charakterystycznego w środkowo-wschodniej Europie kroku ludowego. Chciano
w ten sposób pokazać, że oprócz trudu zdobywania wiedzy zawodowej studenci chętnie poświęcają swój wolny czas na propagowanie pozornie niemodnego folkloru.

Tak będzie również w tym roku. Już w niedzielę 12 października. Kolorowe stroje, radosne pokrzykiwania, ludowa muzyka –  rozweselą szare ulice. Taniec będzie można nie tylko oglądać, ale również do niego dołączyć. Tancerze będą zapraszać do wspólnego „wycinania hołubca” i nagradzać za odwagę pamiątkowym gadżetem.


Celem akcji jest promowanie polskiego folkloru w myśl starej, dobrej zasady: „cudze chwalicie, swego nie znacie”. Nie ukrywamy, że happening ma zachęcić młodych ludzi do zainteresowania się tańcem ludowym oraz do wstąpienia w taneczne szeregi nowych adeptów, dla których kultura ludowa to sposób na spędzenie wolnego czasu.

W roku 2014 akcja „Wytnij Hołubca” oprócz Warszawy będzie odbywała się m.in. na ulicach Poznania, Olsztyna, Katowic, Łodzi, a także innych miast świata. Finał akcji w Warszawie zaplanowany jest na godzinę 17:00 na Placu Zamkowym, przy Kolumnie Zygmunta, gdzie tancerze wraz z chętnymi będą próbowali pobić rekord we wspólnym wycinaniu hołubców. Zeszłoroczny rekord wyniósł 3434 osób, które wycięły hołubce w różnych miejscach kuli ziemskiej o tej samej porze.

Przekonaj się na własnej skórze, że kultura ludowa to nie obciach, że wszyscy mamy ją „pod skórą”, że jest niezwykle ciekawa i doskonale wpasowuje się w wielkomiejski klimat!

Więcej szczegółów dotyczących programu akcji na: www.facebook.com/wytnijholubca