Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Pomyśl już dzisiaj o tym co będziesz robił w wakacje

A właściwie podczas najbliższych wakacji. Po sesji zimowej nastąpił powrót na uczelnie, na których organizowanych jest wiele wydarzeń targowych. Jest to okazja dla studentów do spotkania się z przedstawicielami firm, zadania nurtujących pytań, ale przede wszystkim to czas, kiedy firmy decydują się na rozpoczęcie procesów rekrutacyjnych do programów praktyk wakacyjnych i poszukują idealnych kandydatów do współpracy.

Kiedy zacząć szukać?

Może wydawać się, że jest to dość wcześnie, że przecież do wakacji jeszcze co najmniej trzy, a czasem cztery miesiące. Nic bardziej mylnego! „Czas mija studentom szybko, a procesy rekrutacyjne często są wieloetapowe, co powoduje ich rozciągnięcie w czasie, ale też pozwala na wybór najlepszych kandydatów oraz z drugiej strony – najlepszego działu dla danego kandydata” – mówi Magdalena Gibas, specjalista ds. rekrutacji i rozwoju w Grupie Maspex Wadowice. „Dlatego w naszej firmie proces rekrutacyjny startuje już w marcu”- dodaje. Od 14 marca na stronie internetowej Grupy Maspex Wadowice można znaleźć ogłoszenia opisujące specyfikę działów do jakich Grupa zaprasza kandydatów w tym roku, jak również sylwetek potencjalnych uczestników.

Grupa Maspex, w tym roku zaprasza na praktyki aż w trzech lokalizacjach – w centrali Grupy w Wadowicach, w Tychach oraz po raz pierwszy w Warszawie. Jak co roku do współpracy zapraszają działy: Marketingu, Customer Marketingu, Sieci handlowych, Administracji czy też Prawny. Dodatkowo studenci mogą aplikować również do takich działów jak Handlowy, Księgowy czy też Planowania Produkcji. W Tychach natomiast na praktykantów czeka Dział Techniczny i IT. A w Warszawie? „Wszystkie informacje można znaleźć na naszej stronie” – zachęca Anna Moskała, starszy specjalista ds. rekrutacji i rozwoju w Grupie Maspex.

Nie czekaj na ostatnią chwilę

Ofert praktyk na rynku jest wiele, z każdym rokiem pojawiają się nowe firmy, a wraz z nimi nowe możliwości dla studentów. Zapoznanie się z nimi może zająć sporo czasu, co może doprowadzić do sytuacji, w której gdy zdecydujemy się wysłać nasze CV okaże się, że proces jest już zamknięty.

„Rekrutacja trwa do maja, jednak nie warto czekać do ostatniej chwili. Już pierwszego dnia po publikacji ogłoszenia zaczynają spływać aplikacje, a to dla nas, rekruterów, sygnał, że możemy przystąpić do przeglądania CV i rozmów telefonicznych, dlatego nie warto czekać do ostatniej chwili, tylko aplikować już dzisiaj. W momencie gdy czytasz ten tekst ktoś właśnie kliknął na naszej stronie internetowej” – przekonuje Magda Gibas.

Określ czego szukasz

Co zrobić aby uniknąć takiej sytuacji? „Warto jasno określić czego od danej praktyki oczekujemy, na czym nam najbardziej zależy” – radzi Anna Moskała. Czy doświadczenie jakie chcę zdobyć ma się pokrywać z kierunkiem studiów, czy też może jestem otwarty/a na coś nowego, a może dopiero szukam swojego miejsca? – to pytania jakie warto sobie zadać. Kolejnym kryterium jest czas trwania. Rynek oferuje zarówno miesięczne jak i dwu, trzymiesięczne praktyki i staże, dlatego warto realnie spojrzeć na czas jakim się dysponuje, np. w kontekście planowanych wyjazdów wakacyjnych. Czy oznacza to, że decydując się na praktykę musisz z nich zrezygnować? „Ależ nie!” – zaprzeczają rekruterki z Grupy Maspex. „Staramy się dopasować do studentów i oferujemy praktyki czterodniowe, co oznacza wolne piątki, a tym samym dłuższe weekendy. Jest też możliwość kumulowania tych dni wolnych i zaplanowania sobie wyjazdu w trakcie – wszystko jest kwestią do ustalenia z managerem działu”. O wartości praktyki może też świadczyć doświadczenie w prowadzeniu takich programów przez firmę, do której aplikujemy, jak również weryfikowanie ich za pomocą certyfikatów przyznawanych przez firmy zewnętrzne.

Co wyniosę z praktyk?

Funkcjonuje takie powiedzenie, że ze szkolenia można wynieść np. długopis. Przenosząc to na praktyki – elementem na jaki warto zwrócić uwagę jest również sam program. Czy poza zadaniami w danym dziale czeka mnie coś jeszcze? Analiza ofert pozwala stwierdzić, że takimi dodatkowymi elementami są szkolenia miękkie lub językowe oraz wycieczki dla uczestników. To okazja do rozwinięcia kompetencji, ale również nawiązania znajomości z innymi uczestnikami programu, a także świetna zabawa. Czy praktyki dają możliwość zatrudnienia? „Nasze doświadczenie pokazuje, że praktyki mogą być pierwszym krokiem do zostania w firmie na stałe i podjęcia w niej pracy. W tym roku startujemy z ósmą już edycją, a do tej pory zatrudniliśmy prawie 40 osób” – mówi Anna Moskała.

PROGRAM PRAKTYK LETNICH – Zobacz, jak robią to najlepsi!

Co roku kilkunastu studentów z najlepszych polskich uczelni spędza wakacje biorąc udział w płatnych praktykach organizowanych w Grupie Maspex. Praktykanci poznają firmę i jej produkty. Rekrutacja do programu rozpoczyna się w marcu każdego roku, a aplikacja odbywa się przez stronę: www.maspex.com

Program praktyk w Grupie Maspex to:

  • gwarancja dobrze i efektywnie spędzonych wakacji – nasz program posiada certyfikat Praktyk Wysokiej Jakości przyznawany przez Polskie Stowarzyszenie Zarządzania Kadrami;
  • możliwość zdobywania doświadczenia pod opieką najlepszych specjalistów – uczysz się od lidera rynkowego, pod okiem opiekuna, który pomoże Ci zaaklimatyzować się w naszej firmie i udzieli odpowiedzi na Twoje pytania;
  • ciekawe zadania i projekty, które pozwolą Ci zrozumieć specyfikę firmy i zasady funkcjonowania Twojego działu;
  • szkolenia miękkie, przygotowane specjalnie dla studentów oraz kursy językowe;
  • wynagrodzenie.

Zapraszamy do naszych lokalizacji w: Wadowicach, Tychach i Warszawie!

Aplikuj już dzisiaj na www.maspex.com: www.maspex.com/kariera