Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

PORADNIK: Papiery i papierzyska

Mówi się, że diabeł tkwi w szczegółach. Dlatego warto przed wakacyjną podróżą o nie zadbać. Informacje o kraju docelowym, dokumenty, ubezpieczenie – o nich opowiedzą wam specjaliści.

Adam Stolarczyk, referent ds. turystyki w lubelskim biurze podróży Travels
Jeden ze studentów powiedział mi kiedyś, że dla niego nieważne jest jak się dostanie do Grecji i gdzie będzie spał. Najważniejsze, że tam będzie! I rzeczywiście zauważam, że coraz więcej żaków ma takie podejście. Nie mnie oceniać czy ono jest właściwe, na pewno skuteczne, bo mimo wszystko studenci wyjeżdżają. I choć 90% sprzedawanych ofert, to wyjazdy do pracy, to są też tacy, którzy jadą czysto rekreacyjnie. Wśród nich żacy jadący autokarem wybierają: Grecję i Chorwację, a lecący samolotem: Wyspy Greckie, Bułgarię, Egipt, Tunezję.
 
Iwona Dudra, pilot wycieczek
Przed wyjazdem warto jest trochę poczytać o miejscu docelowym; kulturze kraju, do którego jedziemy; o ichnich zwyczajach, przepisach, oby nie popełnić faux pas czy nie przyłapać jakichś mandatów. Jeśli chodzi o podróżne myki, o których warto pamiętać, to rozkładać pieniądze w różne miejsca, jak ukradną, to zawsze coś nam zostanie; słuchać ludzi miejscowych tzw. tubylców i co najważniejsze sprawdzić biuro podróży, z którym zamierzamy spędzić urlop.
 
Jacek Wójcik z Biura Obsługi Mieszkańców przy Urzędzie Miasta w Lublinie
Żeby wyrobić nowy dowód osobisty, należy złożyć stosowny wniosek; dwa zdjęcia z lewym uchem odkrytym; uiścić opłatę w wysokości 30 zł. Jeżeli posiadamy poprzedni dowód, to będziemy musieli go przedłożyć do wglądu. Jeżeli zaś jesteśmy spoza miasta, to będziemy musieli dostarczyć akt urodzenia. Czas oczekiwania na dowód wynosi ok. miesiąca.
 
Józef Różański, dyrektor Wydziału Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Lubelskiego Urzędu Wojewódzkiego
Wyrobienie paszportu zaczynamy od złożenia wypełnionego podania. Do niego trzeba dołączyć dwa zdjęcia, na których nie jesteśmy w nakryciu głowy, ciemnych okularach i mamy zamknięte usta. Jeżeli jest to nasz pierwszy paszport i żaden inny dokument nie może potwierdzić naszej tożsamości, należy złożyć skrócony odpis aktu urodzenia. A jeśli nie jesteśmy stanu wolnego, to należy dodatkowo dołączyć skrócony odpis aktu małżeństwa. Koszt wyrobienia paszportu dla dorosłej osoby wynosi 140 zł.
 
Łukasz Semeniuk, rzecznik prasowy Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Lublinie

W celu otrzymania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, we właściwym Oddziale Wojewódzkim NFZ należy złożyć wniosek o wydanie karty, dostępny na stronie internetowej NFZ lub w oddziałach; kserokopię dokumentu potwierdzającego bieżące opłacanie składek na ubezpieczenie zdrowotne; kserokopię dokumentu potwierdzającego zgłoszenie do ubezpieczenia. Czas oczekiwania na kartę zależy od ilości chętnych, nie zdarzyło nam się jednak, by to trwało miesiąc.