Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Porozmawiajmy o pracy, czyli dlaczego warto przyjść na targi pracy

Szukasz pracy? A może – bardziej ogólnie – kierunku, w którym możesz się rozwijać zawodowo? Nie wiesz, co można robić po Twoich studiach? Kojarzysz, co robi dana firma, i zastanawiasz się nad spróbowaniem swoich sił w tej branży ? W internecie nie znajdujesz odpowiedzi na Twoje pytania, albo niewiele Ci mówią?

 

Jeśli na któreś z powyższych pytań odpowiedziałeś “tak” – targi pracy to miejsce dla Ciebie. Pamiętaj jednak, że tylko od Ciebie zależy jak dobrze wykorzystasz spędzony tam czas. Główną wartością takich wydarzeń są obecni na nich pracodawcy, chętni, by odpowiedzieć na Twoje pytania, pomóc w ocenie CV lub wyjaśnić etapy procesu rekrutacyjnego. Warto więc przyjść przygotowanym – nie tylko żeby dowiedzieć się tego, na czym Ci zależy, ale też pozytywnie zapisać   się w pamięci potencjalnego pracodawcy.

 

Co warto zrobić przed targami? Po pierwsze – research. Dowiedz się, jakie firmy pojawią się na targach oraz do jakich działów poszukują pracowników – czasem pod szeroko widoczną w mediach działalnością firmy kryją się obszary, których zupełnie się nie spodziewasz. Sprawdź też, czy organizowane są szkolenia lub spotkania, podczas których możesz na spokojnie porozmawiać z rekruterem, jak na przykład Strefa Doradztwa Zawodowego na Dniach Kariery®. Możesz wtedy zaplanować dokładniej pobyt na targach, mając pewność że nie umknie Ci nic wartego uwagi.

 

Kiedy już wiesz, co możesz znaleźć na targach, zastanów się, czego szukasz – informacji na przyszłość, czy może już konkretnych stanowisk. Pomyśl nad swoją dyspozycyjnością, oczekiwaniami wobec pracodawcy, Twoim dotychczasowym doświadczeniu i powodach, dla których interesuje Cię dana branża czy firma. Pozwoli Ci to na zadanie trafnych i istotnych pytań. Jeżeli jest szansa, że osoba na stoisku nie będzie znała na nie odpowiedzi, najprawdopodobniej sprawdzi to po targach i wróci do Ciebie z informacją – nie wahaj się więc poruszać również tych trudniejszych kwestii.

 

Jeżeli planujesz aplikować na kilka różnych stanowisk, pamiętaj o tym drukując CV – stwórz kilka wersji, podkreślających różne zalety dopasowane do pozycji która Cię interesuje. Na targach możesz też dowiedzieć się dokładniej, jakie cechy są wymagane lub mile widziane, i mając ich świadomość stworzyć i wysłać idealne CV już po wydarzeniu. Dla pracodawcy może ono mieć wtedy większą wartość.

 

Wiedząc, jaki masz cel na targi, i szukając sposobów na osiągnięcie go, sprawisz, że będą one dla Ciebie wartościowym doświadczeniem. Daj szansę swojej karierze i pojaw się na Dniach Kariery®!