Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Postaw na egzotykę – Indie – Nepal 2007

Tylko dla studentów. Termin: 25.09 – 11.10.2007, Cena : 4.600,00 zł

W podanej cenie kwota ok. 2300 zł to koszt przelotu do New Delhi via Moskwa wraz z biletem powrotnym.
PROGRAM
Dzień 1:
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie ok. godz. 09.00. Wylot do New Delhi o godz. 11:00 przed południem. Przylot    o godz.1:00 w nocy. Przejazd do hotelu. Nocleg.
Dzień 2:
Zwiedzanie Delhi:
Humayun’s Tomb (Mauzoleum cesarza Humayuna, wczesny zabytek architektury mogolskiej, jego charakterystyczne elementy, kopuła i wykwintne ogrody ewaluowały, by osiągnąć doskonałość w postaci  Taj Mahal )
Kutub Minar (ruiny meczetu i najwyższy minaret w Indiach – zabytek wpisany na listę UNESCO)
India Gate (Brama Indii, łuk triumfalny, upamiętniający żołnierzy poległych w wojnach)
Rashtrapati Bhavan  (Pałac prezydencki, pierwotnie siedziba wicekróla, zaprojektowany przez Lutyensa, łączy cechy stylu mogolskiego i europejskiego)
Gurudvara Bangla Sahib (Świątynia sikhów zwieńczona przepięknymi pozłacanymi kopułami, wzniesiona w miejscu, gdzie mieszkał ósmy guru sikhów Harkrishan Dev)
Lakszmi Narayan Mandir (typowy przykład nowoczesnej indyjskiej architektury świątynnej, ufundowana przez przemysłowca Birlę, jedna z pierwszych świątyń Indii nie przestrzegająca restrykcji kastowych)
Nocny przejazd pociągiem do Amritsaru (11 godz.)
Dzień 3:
Po dotarciu do Amritsaru,  jednego z ważniejszych miast Pendżabu, i najważniejszy ośrodek kultu sikhów.
Zwiedzanie miasta: Gololden Temple ( Har Mandir lub Złota Świątynia, najświętsze sanktuarium sikhów, znajduje się na wyspie, pośrodku Jeziora Nieśmiertelności) Posiłek w langarze – stołówce świątynnej;
Przejazd w godzinach popołudniowych na granicę indyjsko-pakistańską (będziemy świadkami pokazu musztry paradnej podczas ceremonii zamknięcia granicy indyjsko-pakistańskiej) Co wieczór po obu stronach granicy zbierają się tłumy, które  wyrażają poparcie i wznoszą patriotyczne okrzyki. Wieczorem wracamy do Armitsaru i uczestniczymy w wieczornych obrzędach w Złotej Świątyni gdzie przy okazji będziemy nocować!
Dzień 4:
Dla Chętnych poranne obrzędy. Dalsza część zwiedzania miasta: Jalianwala Bag (park poświęcony pamięci 2tys. Hindusów zamordowanych lub okaleczonych podczas masakry urządzonej przez Anglików w 1919r., tragedia stała się impulsem, który popchnął społeczeństwo do walki o niepodległość kraju). Przejazd pociągiem do Jaipuru(18godz)
Dzień 5
Zwiedzanie Jaipuru, zwanego Różowym Miastem (Pink City):
Hawa Mahal (Kunsztowny pałac zwany „Pałacem Wiatrów”, wspaniały przykład sztuki Jaipuru)
Kompleks City Palace(Miejski kompleks pałacowy, stolica państwa radżputów po przeniesieniu z Amer fort do Jaipuru, znajduje się tam muzeum miejskie, prezentujące sztukę użytkową, rękodzieło i broń)
Jantar Mantar (Obserwatorium astronomiczne z XVIII wieku, przypominające kolekcję ogromnych rzeźb, które w rzeczywistości umożliwiają dokonywanie pomiarów)
Nocleg w Jaipurze
Dzień 6
Zwiedzanie Jaipuru c.d :
Amer Fort (Średniowieczna forteca i stolica państwa Radżputów, na terenie fortu znajdują się bogato zdobione sale pałacowe oraz świątynia poświęcona Bogini- Shila Devi Temple, pięknie zdobione sale pałacowe i bramy)
Przejazd do Fatehpur Sikri (4 godz) i zwiedzanie doskonałego miasta zbudowanego przez cesarza Akbara, jako podziękowanie za narodziny długo oczekiwanego syna, miasto – przez pewien czas ośrodek kultury i nauki, bardzo szybko opustoszało
Przejazd do Agry; Zakwaterowanie w hotelu; Nocleg w Agrze
Dzień 7:
Zwiedzanie Agry (stolicy państwa Wielkich Mogołów):
Itimad ud Daulah (grobowiec dostojnika cesarskiego, ojca Nur Dżahan, żony cesarza Dżahangira, zwany Małym Taj Mahal, wiele elementów architektonicznych wykorzystano przy budowie Taj Mahalu)
Panorama Taj Mahal z drugiego brzegu rzeki
Agra Fort (siedziba władców z dynastii Wielkich Mogołów, stanowi miasto w mieście, doskonałe przykłady sztuki tego okresu, pałace, ogrody, meczety)
Taj Mahal (słynny pomnik miłości wybudowany przez cesarza Szachdżahana dla zmarłej żony)
Nocny przejazd pociągiem do Varanasi
Dzień 8:
Zwiedzanie Varanasi (znane również jako Kaśi = miasto światła lub Benares, najświętsze z indyjskich miast, położone nad Gangesem, wzdłuż którego usytuowane ghaty pozwalają na odbycie oczyszczającej kąpieli w Gangesie- świętej rzece Indii, a także ghaty ciałopalne, na których dokonuje się ostatnich sakramentów. Miasto związane jest z bogiem Śiwą, któremu poświęconych jest wiele świątyń):
Durga Mandir (mała czerwono – ochrowa budowla w stylu północnoindyjskmi, świątynia Durgi, w czasie świąt składa się jej ofiary z  kóz)
Vishvanatha Mandir (Złota Świątynia, poświęcona Śiwie, wieże pokryte 800kg złota stad nazwa, obok niej znajduje się meczet Alamgir, który chronią uzbrojeni strażnicy, gdyż fundamentaliści hinduscy zapowiedzieli, że meczet zostanie zniszczony)
Wieczorne obrzędy nad Gangesem i spacer po ghatach;
Nocleg w Varanasi
Dzień 9:
Poranny rejs łodziami po Gangesie!! Będziemy płynąć wzdłuż „ghat” . Powinniśmy więc zobaczyć ceremonie  oczyszczających kąpieli w Gangesie- świętej rzece Indii, a także ghaty ciałopalne, na których dokonuje się ostatnich sakramentów.
Przejazd pociągiem/autobusem do Gorakhpuru (8 godz), skąd udamy się jeepami do granicy indyjsko-nepalskiej, przekroczenie granicy z Nepalem.
Nocleg w Sunauli.
Dzień 10:
Przejazd do Królewskiego Parku Narodowego Ćitwan – miejsce występowania wielu gatunków zwierząt – nosorożców, tygrysów bengalskich, lampartów, wargaczy, langurów i makaków. Odwiedzimy też szkołę dla słoni. Zwiedzanie parku – spływ kajakowy, będziemy mieć możliwość zobaczenia krokodyla, gawiala, delfina. Po południu odwiedziny w ośrodku hodowli słoni.
Wieczorem zwiedzanie wioski Tharów, ludności plemiennej odpornej na malarię.
Wieczorem przejazd do Saurahy – nocleg w Sauraha.
Dzień 11:
Rano przejazd do Katmandu- stolicy Królestwa Nepalu.  Zwiedzanie Katmandu.
Durbar Square – dawny pałac władców Nepalu. Jest to serce starego miasta, w którym znajduje się bardzo wiele zabytków, spacer po okolicy Durbar Square.
Swajambhunath- starożytna stupa buddyjska, potocznie nazywana Małpią Świątynią. Ze wzgórza roztacza się przepiękny widok na Katmandu.
Nocleg w Katmandu
Dzień 12:
TROCHĘ CZASU WOLNEGO!  Dla chętnych przelot samolotem nad Mount Everest. Zakupy. Piwko lub coś innego,        w każdym razie KONTROLOWANY luz. Spacer po okolicach Durbar Square.
Nocleg w Katmandu
Dzień 13:
Przejazd malowniczą drogą pełną przepięknych widoków z Katmandu do Pokhary.  Nocleg w Pokharze.
Dzień 14:
Zwiedzanie Pokhary, miasto malowniczo położone nad jeziorem Plewa Tal, oddzielone jednym tylko przedgórzem od najwyższych szczytów Himalajów.  W latach 70. XXwieku odkryte i rozsławione przez hippisów.
Spacer nad jeziorem Phewa Tal, skąd można obserwować panoramę Himalajów – Annapurna,   Maćhapućhare i Dhaulagiri.
Spacer po Pokharze. Czas wolny. Nocleg w Pokharze.
Dzień 15:
Przejazd do granicy z Indiami, przekroczenie granicy. Przejazd jeepami do Gorakhpuru, skąd wieczorem ruszamy pociągiem do Delhi(13 godzin)
Dzień 16:
Przyjazd do Delhi w godzinach porannych, zakwaterowanie w hotelu; Zwiedzanie Delhi c.d.:
Lal Kila (Lal Qila, czyli czerwony fort to cytadela zbudowana z czerwonego piaskowca, wybudowana przez muzułmańską dynastię Wielkich Mogołów. Obecnie jest znaczącym symbolem indyjskiej narodowości, to tu po uzyskaniu niepodległości w 1947 roku zawieszono flagę. Fort mieści salę audiencji publicznych- Diwan-i-Aam oraz audiencji prywatnych Diwan-i-khas, gdzie stał legendarny Pawi Tron, a także pałacyki Rang Mahal i Khas Mahal oraz meczet- Moti Masjid.)
Jama Masjid (Wielki Meczet, największy w Indiach, ostatnia kosztowna budowla cesarza Szahdżahana, obiekt ma trzy wielkie bramy, cztery narożne wieże i dwa 40metrowe minarety – z których rozciąga się przepiękny widok na Stare i Nowe Delhi)
Chandni Chowk (serce Starego Delhi, gdzie odbywa się handel oraz skupiają się wierni na modlitwy. Na początku ulicy znajduje się dźinijska świątynia z ptasim szpitalem, dalej gurudwara, czyli świątynia sikhijska, a jeszcze dalej dwa meczety: Sunehri Masjid i Fatehpuri Masjid.
Na mieszczących się w pobliżu bazarach można kupić wszystko: przyprawy (Khari Baoli), biżuterię srebrną, ozdoby weselne (Kinari Bazaar).
 Targ przypraw ( Khari Baoli, część Starego Delhi, największy targ przypraw w Azji)- tu możemy zaopatrzyć się w herbatę, kardamon, szafran itp.
Wylot do Polski
Dzień 17:
Przylot do Warszawy ok. godz. 10.00
Zapisy przez Internet