Eurostudent

Portal dla studentów - kariera, praktyki, staże, praca, studia, rozrywka, konkursy. Magazyn Eurostudent

Poszukiwani specjaliści w bankowości

Dynamiczne zmiany, jakim w ostatnich latach podlega branża bankowa, sprawiają, że spektrum kandydatów poszukiwanych do pracy w tym sektorze ulega ciągłemu rozszerzeniu. Intensywna cyfryzacja, jaką przechodzi bankowość, powoduje, że stale rośnie popyt na specjalistów z obszaru nowoczesnych technologii. Jednocześnie duże fuzje i przejęcia, do jakich dochodzi regularnie w sektorze bankowym, coraz częściej determinują globalny charakter tej pracy.

Rynek bankowy wciąż kusi atrakcyjnymi zarobkami, ciekawymi wyzwaniami. Rozwój nowych technologii w bankowości spowodował zmianę profilu wymaganych kompetencji. Banki sygnalizują, że mają zwiększone zapotrzebowanie przede wszystkim na pracowników działów IT, kontroli wewnętrznej, compliance, ryzyka kredytowego, marketingu oraz call center. Jeżeli ktoś jest zainteresowany pracą w bankowości, na pewno powinien zwrócić uwagę na wyżej wymienione obszary  – radzi Olga Lekh, Finance Consultant w Randstad Polska.

Aktualna sytuacja

Analizę potrzeb branży bankowej na pracowników warto rozpocząć od weryfikacji, jakie specjalizacje są obecnie najbardziej pożądane przez pracodawców w tym obszarze. – Aktualnie największe zapotrzebowanie widzimy na stanowiska związane z analizą danych czy też z zarządzaniem ryzykiem. Bardzo intensywnie poszukiwane są osoby o dość nowych specjalizacjach – specjaliści AML (ds. przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy) oraz specjaliści, którzy dbają o bezpieczeństwo kont bankowych – odpowiada Karolina Nowakowska, Konsultant HR w LeasingTeam Professional. W związku z silną internacjonalizacją tego sektora da się także zauważyć zapotrzebowanie na ekspertów bankowości korporacyjnej. – Poszukiwani są doradcy korporacyjni do pracy w centrach korporacyjnych oraz w centralach banków. Na wiele ofert pracy mogą również liczyć specjaliści działów structured i corporate finance, którzy doradzają klientom korporacyjnym, m.in. w zakresie pozyskiwania finansowania, inwestowania, działań restrukturyzacyjnych, fuzji i przejęć oraz przeprowadzają złożone transakcje finansowe – zauważa Agnieszka Gajewska, Senior Consultant w Hays Poland. Problemu ze znalezieniem pracy w banku nie powinny mieć także osoby posiadające kwalifikacje umożliwiające im pełnienie funkcji analityka ilościowego (ang. quantitative analyst). Quanci, jak nazywa się ich w branżowym żargonie, opracowują duże ilości danych przy wykorzystaniu metod statystycznych i matematycznych. – Mogą oni obejmować funkcje analityków zarówno w bankach, jak i aktuariuszy w towarzystwach ubezpieczeniowych. Zazwyczaj jest to profesja wykonywana przez absolwentów matematyki, statystyki, fizyki, ekonometrii oraz metod ilościowych w analizie rynków finansowych. Jest to jednak obszar specjalizacyjny zarezerwowany dla osób z silnym potencjałem łączenia wiedzy akademickiej z podejściem biznesowym – wyjaśnia Agnieszka Gajewska z Hays Poland.

Bankowość w przyszłości

W kontekście zapotrzebowania na specjalistów w branży bankowej jednym z najwyraźniejszych trendów, obserwowanych już teraz, a który z całą pewnością będzie przybierał na sile, jest rozwój bankowości elektronicznej i mobilnej. – W związku z tym już dziś istnieje duże zapotrzebowanie na ekspertów z zakresu cyberbezpieczeństwa, tworzenia aplikacji mobilnych, zastosowania w bankowości technologii blockchain oraz coraz bardziej popularniej biometrii – zauważa dr Joanna Wieprow, wykładowczyni Wyższej Szkoły Bankowej we Wrocławiu. Pytana o to, jakie obszary są najbardziej perspektywiczne w obrębie bankowości oraz jaką specjalizację warto wybrać, studiując ten kierunek bądź kierunek pokrewny, odpowiada następująco: – Sektor bankowy w Polsce jest bardzo innowacyjny. Zatem zapewne będą to specjalizacje związane z nowoczesnymi technologiami i rozwojem sieci internetowej (analiza danych, cyberbezpieczeństwo, kanały zdalne, biometria, blockchain, sztuczna inteligencja) oraz specjaliści ds. zarządzania ryzykiem. Przy wyborze specjalizacji na pewno warto kierować się tym, jakimi dysponujemy predyspozycjami, a także tym, który dział bankowości wydaje się nam najbardziej interesujący.
– W banku potrzebni są zarówno analitycy kredytowi i finansowi, specjaliści od ubezpieczeń, marketingu, do spraw obsługi klientów detalicznych czy rozwoju produktów bankowych, a także doradcy inwestycyjni, specjaliści związani z analizą danych. Ta ogromna różnorodność daje szansę znalezienia zatrudniania osobom kończącym studia ekonomiczne o różnych specjalnościach i chcących rozwijać się zawodowo w wielorakich kierunkach – dodaje dr Joanna Wieprow z WSB we Wrocławiu.

Dlaczego bankowość?

Branża bankowa jest postrzegana jako prestiżowe miejsce pracy. Jak wynika z doświadczeń rekruterów, jest to słuszny wniosek. – Żeby przyciągnąć uwagę najlepszych specjalistów na rynku, banki cały czas rozbudowują lub zmieniają swoją ofertę dla pracowników. W bankowości zazwyczaj w klarowny sposób jest określona ścieżka awansu i jasne warunki, które należy spełnić, żeby awansować. Banki proponują dużą liczbę szkoleń, które pomagają podnieść kwalifikacje oraz zdobyć nową wiedzę – mówi Olga Lekh z Randstad Polska. Dla osób pragnących rozwijać się w obszarze bankowości, podstawowymi kierunkami kształcenia są finanse i rachunkowość oraz ekonomia. – W ramach studiów pożądanymi specjalizacjami są metody ilościowe w ekonomii i systemy informacyjne, analiza danych, big data, e-biznes, zarządzanie ryzykiem finansowym, ale dokształcać się trzeba stale, np. na studiach podyplomowych – tu mamy dostępne takie obszary jak compliance, business intelligence, zarządzanie ryzykiem w instytucjach finansowych. Nie można zapominać również o dodatkowych kwalifikacjach, jak ACCA, CFA, CIMA,CIA mających znaczenie międzynarodowe – radzi Karolina Nowakowska z LeasingTeam Professional.

Dlaczego, stojąc na początku drogi zawodowej, warto rozważać rozpoczęcie kariery w branży bankowej? – Młodym absolwentom, którzy stawiają pierwsze kroki w karierze, branża oferuje stanowiska w niemal wszystkich obszarach działalności. Kandydat tuż po studiach może rozpocząć pracę w banku zarówno od sprzedaży, obszaru ryzyka i produktu, jak również od działu strategii czy działu projektowego. Banki coraz częściej organizują programy praktyk i staży, co daje szansę na zdobycie cennego doświadczenia jeszcze w trakcie albo tuż po ukończeniu studiów i często jest pierwszym krokiem w długoletniej karierze – podsumowuje Agnieszka Gajewska, Senior Consultant w Hays Poland.

 

Autor: Beata Pałac