Nie dajmy się jesiennej depresji! Znajdźmy w ciągu długiego dnia parę minut na relaks. Sposobów jest wiele, w tym sporo niekonwencjonalnych.
Nie zapominajmy, że do relaksu mamy prawo. Zgodnie z art. 134 kodeksu pracy, jeżeli dobowy wymiar czasu pracy pracownika wynosi co najmniej 6 godzin, pracownik ma prawo do przerwy w pracy trwającej co najmniej 15 minut, wliczanej do czasu pracy. Dotyczy to także pracujących studentów.
Dla kogo relaks w pracy
Przestrzeń relaksu w biurze to w Polsce wciąż przede wszystkim domena dużych firm i korporacji. Zapewnienie pracownikowi relaksu w pracy, zwłaszcza w branży IT to już standard. Ponieważ firmy te mają setki zatrudnionych, pracujących w systemie zmianowym, potrzebne jest im miejsce do odpoczynku. W zawodach, które wymagają dużej koncentracji, niezbędne jest zapewnienie pracownikom możliwości odprężenia i relaksu. Sposobów jest wiele: piłkarzyki, wygodne fotele-siedziska, a nawet hamaki.
Pokoje relaksacyjne
W polskich oddziałach dużych firm coraz więcej biur, aby zatrzymać pracownika, wprowadza rozmaite udogodnienia w swych siedzibach. Dobrym przykładem są pokoje wypoczynkowe, których celem jest stworzenie relaksacyjnej atmosfery. Liczy się każdy szczegół – kolorystyka ścian, dobór mebli i roślinności, dodatki takie jak sztuczne mini-fontanny czy fototapety przedstawiające piękną przyrodę. W Europie zachodniej jest to coraz popularniejsze – taki pokój znajduje się np. w Strasburgu, w siedzibie Europarlamentu. W Polsce przykładem może być chill out room mieszczący się w szczecińskim oddziale BLStream. W 30-metrowym pokoju wydzielonym na rozrywkę znajduje się 28-calowy telewizor i PlayStation, kanapy i fotele, darty.
Gry, billard, ping pong
Aktywność fizyczna jako przerwa w pracy cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Szczególnie informatycy, którzy chcą odpocząć od komputera lubią odpoczywać w ten sportowy sposób – gry, billard i ping pong w miejscu pracy już chyba nikogo nie dziwią. Aktywności te odgrywają także rolę integracyjną, a wiadomo przecież, że lepiej zgrany zespół, pracuje lepiej
Najważniejsze w pracy – koncentracja i efektywność, dzięki rozmaitym sposobom na relaks niewątpliwie wzrosną, pod warunkiem, że stosowane będą rozsądnie. Nawet krótka zmiana otoczenia, może przyczynić się do zwiększenia poziomu naszej twórczej energii. Dobrze wróży ogólna tendencja, powodująca, że biurowce stają się przestrzeniami, w których miejsca pracy graniczą z wyspami relaksu, a często nawet aktywnego wypoczynku. Coraz więcej firm dbając o warunki pracy, stara się podwyższać standardy biur, co, jak powszechnie się uważa, ma bezpośrednie przełożenie na jakość pracy zatrudnionych w nim osób.